KGW 2016: W Niepruszewie gospodynie rozwijają skrzydła

  KGW 2016: W Niepruszewie gospodynie rozwijają skrzydła

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  KGW 2016: W Niepruszewie gospodynie rozwijają skrzydła
  1/6
  przejdź do galerii
  Trwa nasz plebiscyt na najlepsze Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich. O tytuł walczą m.in. gospodynie z Niepruszewa (gm. Buk). Nadal czekamy na kolejne zgłoszenia!
  Dwadzieścia cztery aktywne, zawsze pomocne i zaangażowane w życie swojej małej społeczności, kobiety z Niepruszewa (gm. Buk) już od kilkudziesięciu lat tworzą tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich. Teraz panie walczą o tytuł najlepszego KGW w naszym regionie. Czym się wyróżniają na tle ponad czterdziestu innych kół, które biorą udział w naszym plebiscycie? Gospodynie z Niepruszewa słyną z pysznej polewki i niezwykłego poczucia humoru przy organizacji wydarzeń na wsi.


  Koło Gospodyń Wiejskich w Niepruszewie (SMS o treści NAJ.11 na nr 72355) istnieje od 1974 roku. W latach 1974-1999 jego przewodniczącą była Krystyna Mielcarek. Od siedemnastu lat gospodyniom dowodzi Daniela Kalemba.

  KGW 2016: ZAGŁOSUJ I ZOBACZ KTO WYGRYWA


  Zagłosuj i zgłoś KGW

  - Obecnie koło liczy 24 osoby. Jest wśród nas gospodyni, która ma 85 lat. Żarty sypie jak z rękawa i nadal jest bardzo aktywna - chwali przewodnicząca koła. Na zebrania panie z Niepruszewa spotykają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca, a w pozostałe wtorki, z wyjątkiem okresu letniego, organizują robótki ręczne.

  - Mamy dwie panie z polotem artystycznym, więc zawsze jest co robić. Ja sama dopiero w naszym kole rozwinęłam skrzydła - mówi Daniela Kalemba. Również wtedy gospodynie gotują swoje regionalne przysmaki. Ich ulubioną, a zarazem najsłynniejszą, potrawą jest polewka - zupa gotowana na maślance.

  Koło angażuje się w sprawy mieszkańców. Współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną, a także przedszkolem i szkołą w Niepruszewie. Na Boże Narodzenie występowało w jasełkach ze strażakami i przedszkolakami, a z okazji Dnia Kobiet gospodynie wystawiły skecz „U Doktora”. Ponadto panie z Niepruszewa dbają o swoją integrację. Wyjeżdżają na jednodniowe wycieczki i czterodniowe - w maju w góry, a we wrześniu nad morze.  Tradycyjne spotkanie gospodyń odbywa się także każdego roku 15 sierpnia - w święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boski Zielnej. - Spotykamy się po kościele i śpiewamy pieśni patriotyczne i kościelne. Są wtedy z nami nasi mężowie. Rodziny rozumieją, jak ważna jest dla nas działalność koła i nas wspierają - mówi Daniela Kalemba.

  Zagłosuj i zgłoś

  Aby zagłosować na KGW z Niepruszewa, wystarczy wysłać SMS na numer 72355, w treść wpisując NAJ.11. Koszt jednego SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosowanie potrwa do końca miesiąca. Wtedy poznamy najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Jednak jeszcze przez tydzień można zgłaszać kolejne wyróżniające się KGW z naszego regionu. Aby to zrobić, należy na adres: j.labuda@glos.com wysłać informacje o działalności koła, kontakt do przewodniczącej oraz zdjęcie.

  Oprócz prestiżowego tytułu, zwyciężczynie plebiscytu otrzymają wyjątkowe nagrody. Zostaną one wręczone podczas Targów „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” 24-27 września 2016 roku w Poznaniu. Koło, które głosami naszych czytelników zwycięży w plebiscycie, otrzyma bon na zakupy o wartości 3000 zł, drugie miejsce - 2000 zł i trzecie miejsce - 1000 zł. Dodatkowo na zwyciężczynie czeka nagroda specjalna. Jest nią profesjonalna produkcja filmowa poświęcona historii i działalności koła, a także miejscowości, w której działa.

  W ubiegłym roku o tytuł najlepszego koła walczyło 90 ekip z całego województwa. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Włościanki z Białośliwia, które słynie z powideł przygotowywanych metodą tradycyjną. To, w jaki sposób powstają najlepsze powidła w regionie, można zobaczyć w filmie na kanale „Głosu Wielkopolskiego” w serwisie YouTube.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo