Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy dzieci wyrastają ze sztuki?

Stefan Drajewski
Andrzej Szozda
Poszukiwania źródeł tradycji i kultury - tak można by podsumować 18. Biennale Sztuki dla Dziecka, które zakończyło się na poznańskiej Cytadeli teatralnym korowodem inspirowanym XII-wiecznym eposem perskim "Rozmowy ptaków".

Francuski reżyser i performer Francois Monet przygotował paradę z wszystkimi zespołami prowadzącymi warsztaty: Duńczykami, Afrykanerami, Węgrami i Polakami. Pretekstem były "Rozmowy ptaków" Farada ud-din Tatara.

To nic innego jak podróż duszy wędrującej do źródła, którą uosabiają ptaki szukające swojego mitycznego króla Simorga. Uczestnicy tej parady dodali swoje dźwięki, pieśni, tańce i nieoczekiwanie perski epos nabrał europejskich kolorów.

Organizatorzy parady wpisali ją w pejzaż poznańskiej Cytadeli, która - jak się zboczy z wyasfaltowanych traktów - sprawia wrażenie terenu wręcz górzystego. Ptaki pociągnęły za sobą biennalowy tłum dzieci i ich rodziców. Niektórzy przedzierali się przez chaszcze z pociechami w wózkach, inni w chustach…

To był początek finałowej fiesty, której bohaterami byli: zespół "Dolina Popradu" z Piwnicznej i muzycy z Polski i Węgier pod kierunkiem Jacka Hałasa. Kto chciał słuchał muzyki, a kto chciał mógł się wytańczyć do woli.

Przez ostatni tydzień w Poznaniu widać było gołym okiem, że sztuka nie ma problemu z najmłodszym odbiorcą. Konsekwentne nastawienie artystów na tworzenie dla dzieci niemal od niemowlęctwa (Duńczycy proponują nawet teatr tańca dla półrocznych dzieci) i panująca od jakiegoś czasu moda w Polsce na teatr dla dzieci do 5. roku życia sprawiły, że w tym obszarze wiekowym nie ma problemu.

Podobnie jest z dziećmi w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Kłopot zaczyna się pod koniec podstawówki i gimnazjum. Tu widać wyraźny kryzys. A Biennale Sztuki dla Dziecka jest lustrem tego, co się aktualnie w tej dziedzinie dzieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski