Spis treści
Jakie funkcje w organizmie pełni jod?
Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przede wszystkim tarczycy, w której jest magazynowany. Uczestniczy on w produkcji hormonów takich jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). Hormony te odpowiadają nie tylko za właściwe funkcjonowanie tarczycy, ale też innych narządów i układów takich jak przysadka mózgowa, serce, nerki i mięśnie. Tarczyca odpowiada również za termoregulację ciała, czyli utrzymywanie jego odpowiedniej temperatury, a także za przemianę materii.
Odpowiedni poziom jodu w organizmie zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na stan zdrowia psychicznego, uspokaja i wspiera funkcje umysłowe takie jak pamięć i koncentracja. Wpływa też na utrzymanie właściwego napięcia, nawilżenia i elastyczności skóry.
Niedobory jodu można pomylić z przemęczeniem
Niedobór jodu prowadzi do odczuwania nieprzyjemnych objawów takich jak ciągłe zmęczenie, odczuwanie zimna nawet latem, wzrost masy ciała, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne. W konsekwencji długotrwałych niedoborów może wystąpić niepłodność, niedoczynność tarczycy i pojawić się tzw. wole na szyi.