Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy rynek na Śródce odzyska dawny blask?

Tomasz Nyczka
Tak Śródka wyglądała na początku XX wieku. Potem część kamienic została zburzona.
Tak Śródka wyglądała na początku XX wieku. Potem część kamienic została zburzona.
Poznańska Śródka umiera, jest zaniedbana i nie wykorzystuje się jej potencjału turystycznego? Miejska Pracownia Urbanistyczna rozważa możliwość wpisania do miejscowego planu zagospodarowania dla tej dzielnicy rozwiązań, które umożliwiłyby tam odtworzenie Rynku Śródeckiego w takim kształcie jak dawniej. A to oznacza, że ta część Poznania znów byłaby "małym miasteczkiem". I atrakcją turystyczną.

Kiedyś śródecki rynek był większy niż ten w samym centrum. Ale jego poważna część została zniszczona w czasie wojny, a potem rozebrana w latach 60. i 70. Przy pozostałej części rynku znajduje się m.in. kościół św. Małgorzaty oraz klasztor filipinów. Ale nie ma śladu po kamienicach, które domykały rynek od południowej strony.

- Projektanci MPU przewidują różne warianty dotyczące Śródki. Wśród nich też takie, które umożliwiają odtworzenie Rynku Śródeckiego. Zarówno w zakresie przeznaczenia zagospodarowania tego terenu, jego zabudowy, jak i komunikacji w tym miejscu - wyjaśnia Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.

Są dwie koncepcje dotyczące Śródki. Pierwsza - projekt "Wędrownych Architektów", który zwyciężył w miejskim konkursie - zakłada inny przebieg ulicy Wyszyńskiego i "wygięcie" jej na południe. I uspokojenie trasy Wyszyńskiego- Estkowskiego. Tak, by odtworzyć Rynek Śródecki, który teraz jest pod torami i halę targową. I zintegrować północną część Śródki z południową. Ten pomysł popiera też konserwator zabytków. Bo zakłada odtworzenie historycznego układu urbanistycznego.

Według drugiej linia zabudowy zgodna miałaby być z tym, co jest na Śródce teraz. Ten projekt zakłada pozostawienie obecnego przebiegu ulicy Wyszyńskiego.

- Lepszą koncepcją, która na pewno mogłaby się przyczynić do ożywienia turystycznego Śródki, jest ta konkursowa. Zgodnie z nią Śródka byłaby autonomicznym miasteczkiem. Pytanie, na ile jest realna. Trzeba byłoby "wykręcić" linię tramwajową od obecnego jej przebiegu , bo to teraz główny szlak komunikacyjny - mówi Łukasz Mikuła z komisji planowania przestrzennego rady miasta.

- ZTM nieprzychylny jest pomysłowi "wygięcia" trasy tramwajowej w tym miejscu. Na pewno nie możemy jednak dopuścić do tego, by tereny poniżej ulicy Wyszyńskiego zostały zabudowane, bo to uniemożliwi w przyszłości odtworzenie Rynku Śródeckiego - dodaje Mariusz Wiśniewski z komisji rewitalizacji rady miasta.

Tymczasem rewitalizacja Śródki trwa od mniej więcej sześciu lat. Mimo to mieszkańcy opuszczają dzielnicę. A tych, którzy się pojawiają jest zdecydowanie mniej niż tych, którzy chcą tam zamieszkać. Ze Śródki znikają kluby, kawiarnie. Zniknęło kino Malta.

I choć pojawił się most Jordana, niedługo otwarty zostanie ICHOT - to jednak wciąż za mało, by przyciągnąć na Śródkę poznaniaków, którzy chcieliby spędzać tam czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski