Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy strajk nauczycieli? W szkołach w Wielkopolsce trwa Czarny Tydzień

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Przedstawiciele wielkopolskiego ZNP pojawią się 15 października na pikiecie protestacyjnej zorganizowanej w Warszawie.
Przedstawiciele wielkopolskiego ZNP pojawią się 15 października na pikiecie protestacyjnej zorganizowanej w Warszawie. Robert Woźniak
Rok szkolny trwa, ale cały czas nie cichną głosy o różnych działaniach organizowanych przez nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego i przeprowadzeniu ogólnopolskiej akcji informacyjnej. Co jeszcze ma w planach ZNP? Jak wygląda sytuacja w Poznaniu?

Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w Karcie Nauczyciela

Zatwierdzenie zmian w Karcie Nauczyciela, w ramach których średnie wynagrodzenie wzrośnie o 20 lub 9 procent, ale tylko osobom rozpoczynającym pracę w zawodzie. Ponadto w tym roku szkolnym nauczyciele muszą obowiązkowo przeznaczyć jedną godzinę tygodniowo na konsultację z uczniami lub rodzicami. Zmianie ulegną też stopnie awansu zawodowego. Nie będzie już nauczyciela stażysty i kontraktowego, pojawi się za to nauczyciel początkujący, bez stopnia awansu.

Z takimi propozycjami nie zgadzali się od początku przedstawiciele związków zawodowych zarówno Związku Nauczycielstwa Polskiego, jak i KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata”.

Strajk nauczycieli: pogotowie protestacyjne

Z racji tego, że sytuacja wciąż nie była zadowalająca dla przedstawicieli związków zawodowych, wraz z początkiem września uruchomione zostało pogotowie protestacyjne. W październiku w Warszawie ma też powstać edukacyjne miasteczko, zorganizowane przez ZNP, gdzie będzie się odbywać kampania informacyjna adresowana do rodziców, polityków, samorządów i nauczycieli. Wśród podejmowanych tam tematów znajdą się m.in. czas i warunki pracy nauczyciela czy finansowanie edukacji.

Trwa głosowanie...

Czy nauczyciele powinni rozpocząć strajk?

Nieustannie organizowane są też inne akcje, np. Pogotowie Protestacyjne Okręg Śląski ZNP w ramach pogotowia protestacyjnego wystąpił z pomysłem, by od 26 do 30 września w całej Polsce nauczyciele rezygnowali z pracy na własnym sprzęcie. Jak podkreślają, pracodawca powinien zapewnić wszystkie niezbędne materiały czy urządzenia potrzebne do pracy.

Ogólnopolska pikieta protestacyjna nauczycieli

Ponadto 15 października zorganizowana ma zostać ogólnopolska pikieta protestacyjna. Według zapowiedzi ZNP w każdym województwie ma zostać przeprowadzone wydarzenie o charakterze akcji protestacyjnej, ulokowane w zależności od ustaleń albo przed obiektami administracji rządowej, albo siedzibami kuratoriów oświaty.

Na antenie Radia RMF Sławomir Broniarz, prezes ZNP, na pytanie o możliwy strajk w grudniu lub styczniu, odpowiedział, że wszystko zależy od rozwoju debaty związanej z płacami nauczycielskimi i polityką edukacyjną.

Strajk nauczycieli w Wielkopolsce i Poznaniu. Czarny Tydzień w szkołach

Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce? Małgorzata Kowzan, przewodnicząca Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, poinformowała, że od poniedziałku 26 września do piątku 30 września trwa w całym województwie Czarny Tydzień. Podczas niego nauczyciele przychodzą do pracy ubrani na czarno, chcąc m.in. zwrócić uwagę na problemy, z jakimi muszą się zmagać.

Ponadto, jak zaznaczyła Kowzan, przedstawiciele wielkopolskiego ZNP pojawią się 15 października na pikiecie protestacyjnej zorganizowanej w Warszawie.

Kiedy strajk nauczycieli?

Na antenie Radia RMF Sławomir Broniarz na pytanie o to, czy można spodziewać się strajku w grudniu albo styczniu, odpowiedział, że zależy to od rozwoju debaty związanej z płacami nauczycielskimi i polityką edukacyjną. Nie wiadomo więc, jak w najbliższym czasie potoczy się sytuacja.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski