Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy w Poznaniu będzie można pozbyć się elektrośmieci i niebezpiecznych odpadów? Harmonogram kursowania Gratowozu

ICH
Gratowóz przyjmuje odpady bezpośrednio od mieszkańców, natomiast nie odbiera ich wystawionych przed nieruchomościami czy porzuconych w punkcie postoju.
Gratowóz przyjmuje odpady bezpośrednio od mieszkańców, natomiast nie odbiera ich wystawionych przed nieruchomościami czy porzuconych w punkcie postoju. ZM GOAP
ZM GOAP opublikował harmonogram kursowania Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) potocznie nazywanego Gratowozem dla Poznania w 2021 roku. Podpowiadamy, co można oddać do Gratowozu. Kiedy i gdzie będzie się zatrzymywał?

Do Gratowozu każdy mieszkaniec Poznania, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, może oddać odpady niebezpieczne i elektrośmieci. MPSZOK kursuje w soboty w godz. 8-16, w każdym miejscu zatrzymując się na 20 min.

Dokładną godzinę postoju dla danej lokalizacji można znaleźć w harmonogramie dostępnym na stronie:

www.goap.org.pl

Gratowóz przyjmuje odpady bezpośrednio od mieszkańców, natomiast nie odbiera ich wystawionych przed nieruchomościami czy porzuconych w punkcie postoju.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Co można oddać do Gratowozu?

MPSZOK przyjmuje: zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne pochodzące z gospodarstw domowych, zużyte baterie i akumulatory, odpady wytworzone podczas iniekcji domowych (igły, strzykawki), przeterminowane leki (te można również oddać bezpłatnie do aptek), farby i rozpuszczalniki oraz opakowania po nich, świetlówki, żarówki, termometry, chemikalia, środki ochrony roślin, a także kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne i detergenty.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Czego nie można oddać do Gratowozu?

Do MPSZOK nie oddajemy: materiałów zawierających azbest, odpadów w ilościach wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej - wszelkie odpady w ilościach masowych (w beczkach, workach, skrzynkach np. zawierające kilkanaście butelek tego samego odpadu - pojemność ponad 20 litrów na opakowanie jednostkowe), odpadów nieoznaczonych bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet).

Ponadto nie można oddawać odpadów, których odebranie może naruszać przepisy ADR (międzynarodowa umowa dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych), odpadów w opakowaniach cieknących, jakichkolwiek odpadów wskazujących na źródło pochodzenia inne niż z gospodarstwa domowego np. chemikalia nietypowe dla prac domowych (kwasy, zasady, sole chemiczne, odczynniki chemiczne z wyjątkiem utrwalaczy i wywoływaczy fotograficznych) - zwłaszcza w dużych ilościach, a także mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych, opon, bioodpadów, odpadów komunalnych zmieszanych, papieru, szkła i tworzywa sztucznego.

Jak informuje Związek Międzygminny GOAP, harmonogramy postoju Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów na 2021 rok dla pozostałych gmin będą dostępne wkrótce.

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.Przejdź do rankingu --->

6 miast w Wielkopolsce z najbardziej rakotwórczym powietrzem...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski