Kilku kierowców jednego auta. To musi wiedzieć...

  Kilku kierowców jednego auta. To musi wiedzieć ubezpieczyciel

  Regina Skibińska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kilku kierowców jednego auta. To musi wiedzieć ubezpieczyciel
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Jeżeli z naszego samochodu korzysta kilka osób, powinniśmy poinformować o tym zakład ubezpieczeń, w którym kupujemy polisę komunikacyjną. Dlaczego?

  Zdarza się, że z jednego auta korzysta kilka osób: właściciel udostępnia samochód dziecku czy użycza koleżance. Każdy kierowca ma inną historię szkodową, od której zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Towarzystwa kalkulują składki na podstawie ryzyka spowodowania szkody przez posiadacza pojazdu i ewentualnie dodatkowe osoby.
  Pod uwagę biorą wiele czynników, m.in. specyfikację samochodu, miejsce rejestracji i przebieg historii jazdy wszystkich podanych przy ubezpieczeniu kierowców. Dlatego jeśli naszym pojazdem będzie jeździć kilka osób, powinieneś podać to we wniosku o ubezpieczenie.

  Nie musimy podawać danych osób, którym udostępnimy swoje auto, ważne jest natomiast, czy będą nim jeździły tzw. osoby zwiększonego ryzyka, czyli według większości towarzystw młodzi kierowcy od niedawna posiadający prawo jazdy. Jeżeli nie poinformujemy ubezpieczyciela o tym, że naszym autem będzie jeździł inny kierowca, nie oznacza to, że poszkodowany nie dostanie odszkodowania z naszego ubezpieczenia OC, gdy osoba, której użyczyliśmy auto, spowodowała wypadek. Polisa OC jest przydzielona do samochodu, a nie do osoby, co oznacza, że niezależnie od tego kto spowoduje kraksę naszym samochodem, odszkodowanie powinno być wypłacone. W takiej sytuacji towarzystwo może jednak przekalkulować składkę i zażądać od ciebie dopłaty do składki.

  Inaczej sprawa wygląda w ubezpieczeniu autocasco. Tutaj konsekwencje zależą od tego, co zostało zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczyciele zwykle w takich przypadkach obniżają odszkodowanie, albo stosują udział własny z chwilą wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy kierującym była inna osoba, a ubezpieczony we wniosku o ubezpieczenie nie podał takiej informacji. Sprawca zdarzenia natomiast trafi do bazy szkód i umów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc w przyszłości musi liczyć się ze zwyżkami, gdy będzie chciał kupić ubezpieczenie komunikacyjne.

  Jeśli udostępniamy komuś swój samochód i dojdzie do szkody, to osoba, której użyczyliśmy auto może zgłosić szkodę do towarzystwa, ale tylko ty jako właściciel musisz podać numer konta, na który będzie przekazane odszkodowanie, ewentualnie upoważnić warsztat do naprawy pojazdu i odbioru odszkodowania. Zgłaszając szkodę właściciel pojazdu powinien podać dane kierującego po to, aby zakład ubezpieczeń mógł uzyskać od niego informacje o przebiegu zdarzenia czy kopie dokumentów takich jak choćby prawo jazdy.

  W przypadku korzystania z jednego auta przez wielu kierowców ważne jest też, by każdy z nich sprawdził, czy na samochód zostało wykupione ubezpieczenie OC. Jeżeli prowadzimy auto, które nie ma polisy OC i spowodujem wypadek bądź kolizję, to wprawdzie odszkodowanie wypłaci UFG, ale z ale będziesz musiał zwrócić pieniądze Funduszowi do spółki z posiadaczem pojazdu, który nie wykupił ubezpieczenia.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Bezpieczniej przez internet

  mfind.pl

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Kupując ubezpieczenie przez internet nie ma obawy o to, że któryś z kierowców zostanie pominięty. Formularz porównywarki przypomina o podaniu wszystkich deklarowanych kierowców przez co w razie...rozwiń całość

  Kupując ubezpieczenie przez internet nie ma obawy o to, że któryś z kierowców zostanie pominięty. Formularz porównywarki przypomina o podaniu wszystkich deklarowanych kierowców przez co w razie szkody nie musimy się obawiać, że odszkodowanie zostanie potrącone (przy AC i i dodatkach), lub będziemy musieli dopłacić różnicę w składce (przy szkodzie w OC). Do tego mamy wtedy pewność, że wybraliśmy najtańszą dostępną ofertę :)

  Pozdrawiam,
  Łukaszzwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY