Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkuset uczniów w Poznaniu bez szkoły. "Za trzy dni rozpoczęcie roku, a nikt nic nie wie. Sytuacja jest dramatyczna". Miasto odpowiada

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Miasto przed rozpoczęciem rekrutacji uzupełniającej zapewniało, że wolnych jest 2 600 miejsc w placówkach, a jeśli po 26 sierpnia zostaną mieszkańcy Poznania, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły, to miasto znajdzie dla nich klasy.
Miasto przed rozpoczęciem rekrutacji uzupełniającej zapewniało, że wolnych jest 2 600 miejsc w placówkach, a jeśli po 26 sierpnia zostaną mieszkańcy Poznania, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły, to miasto znajdzie dla nich klasy. Łukasz Gdak
Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostały jedynie trzy dni, to wciąż wielu tegorocznych absolwentów ósmych klas nie wie, gdzie będzie się uczyć. Jak mówi nam matka jednej z uczennic: sytuacja jest dramatyczna.

Rekrutacja do szkół średnich w Poznaniu

16 sierpnia podano wyniki rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich w Poznaniu. Do wybranych placówek nie dostało się łącznie 1246 osób, w tym 782 to mieszkańcy Poznania.

Urzędnicy z Poznania wraz z dyrektorami szkół muszą znaleźć miejsce dla uczniów będących mieszkańcami stolicy Wielkopolski.

- Mimo że nie wszyscy kandydaci zostali zakwalifikowani do wybranych przez siebie szkół, nadal do ich dyspozycji pozostają wolne miejsca – mówił w połowie sierpnia Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP.

- Po zweryfikowaniu list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, Miasto Poznań we współpracy z dyrektorami szkół, podejmie decyzje o ewentualnym uruchomieniu dodatkowych miejsc, tak aby każdy kandydat, będący mieszkańcem Poznania, znalazł miejsce w szkole ponadpodstawowej - dodawał.

Miasto przed rozpoczęciem rekrutacji uzupełniającej zapewniało, że wolnych jest 2 600 miejsc w placówkach, a jeśli po 26 sierpnia zostaną mieszkańcy Poznania, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły, to miasto znajdzie dla nich klasy. Nie zawsze jednak będą to typy szkół, do których wcześniej aplikowali.

Sytuacja w rzeczywistości jest jednak trudna. Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu opublikowano w weekend listę wolnych miejsc w szkołach.

Miejsc we wszystkich szkołach jest około 300. Licea mogą przyjąć jednak tylko 30 uczniów, blisko 100 wolnych miejsc jest jeszcze w technikach. Ponad 150 uczniów mogą przyjąć natomiast szkoły branżowe.

- Od rana jeździmy od szkoły do szkoły. Na stronie kuratorium znaleźliśmy informacje, że w niektórych szkołach są miejsca. Przyjeżdżamy, a tam mówią nam, że tych wolnych miejsc nie ma, bo przyjęli uczniów, którzy zdali egzaminy poprawkowe – mówi "Głosowi Wielkopolskiemu" matka tegorocznej absolwentki szkoły podstawowej.

- Byliśmy w jednym technikum. Wolne miejsca są tylko w klasie o profilu cieśla, tokarz... Ja mam córkę, która w ogóle się nie nadaje na taki profil. Za trzy dni rozpoczęcie roku szkolnego, a nikt nic nie wie. Sytuacja jest dramatyczna!

Miasto Poznań - we współpracy z dyrektorami placówek oświatowych - podjęło decyzję o uruchomieniu dodatkowych 9 oddziałów. Zniesiono też limit liczby uczniów w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych (wcześniej mogło ich być maksymalnie 30).

Jak informuje Miasto, aby zapewnić możliwość nauki każdemu uczniowi z Poznania, uruchomiono dodatkowych 9 klas w następujących szkołach: Zespole Szkół Budownictwa Nr 1, Zespole Szkół Odzieżowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespole Szkół Zawodowych nr 6 oraz w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2. Dzięki temu powstanie dodatkowo 270 miejsc.

- Ponadto w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych podjęliśmy decyzję o zniesieniu limitu 30 uczniów w oddziale, pozostawiając decyzję o przyjęciu w rękach dyrektorów szkół

- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Dodaje:

Mamy nadzieję, że w każdym oddziale klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej powstanie przynajmniej jedno wolne miejsce, co przyniesie dodatkowo 298 miejsc.

Zdaniem urzędników podjęte działania łącznie dadzą 948 miejsca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jak będzie wyglądać nowy rok szkolny 2022/2023? Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze dużo czasu, to już teraz można wskazać wiele nowości, z którymi od września zetkną się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Nowy przedmiot szkolny, do którego podręcznik budzi spore kontrowersje, to nie wszystko.Co dokładnie czeka uczniów i kogo zmiany dotkną najbardziej?Sprawdź szczegóły --->

Rewolucja w polskich szkołach. Co czeka uczniów od 1 września?

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski