Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka Berdychowska jest za droga. Trzeba dokonać zmian w projekcie. Pozwolenie na budowę zostało już wydane. Kiedy rozpoczną się prace?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Kładka Berdychowska połączy poznańskie Stare Miasto z terenami maltańskimi. Po jej wybudowaniu Poznań planuje kolejną przeprawę pieszo-rowerową przez Wartę, która połączy Rataje z Wildą
Kładka Berdychowska połączy poznańskie Stare Miasto z terenami maltańskimi. Po jej wybudowaniu Poznań planuje kolejną przeprawę pieszo-rowerową przez Wartę, która połączy Rataje z Wildą UMP
Projekt budowlany kładki dla pieszych i rowerzystów, która połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo jest już gotowy. Zostaną jednak wprowadzone do niego korekty. Dlaczego?

Kosztorys sporządzony na podstawie projektu budowlanego kładki Berdychowskiej przekracza kwotę, którą zabezpieczyło na ten cel miasto. Z tego powodu w przyszłym roku zostaną do niego wprowadzone zmiany, mające zoptymalizować koszty.

Czytaj też: Poznań: W 2022 roku kładka berdychowska nad Wartą i Cybiną połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski oraz Berdychowo

- Chcemy, by zmiany w projekcie nie miały wpływu na obniżenie jakości i użyteczności przyszłego obiektu – podkreśla Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Spółka właśnie uzyskała pozwolenie na budowę kładki. Prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg tak, aby na przełomie 2021 i 2022 udało się wyłonić wykonawcę tego zadania.

Już niedługo mają powstać aż trzy nowe kładki, które umożliwią pieszym i rowerzystom przemieszczenia się z jednego brzegu Warty na drugi. Zobacz, gdzie mają powstać. W galerii prezentujemy także już istniejące kładki nad Wartą.  Przejdź do galerii ----->

Pieszo lub rowerem przez rzekę. Zobacz, gdzie przeprawimy si...

- Planujemy, że roboty budowlane rozpoczną się w 2022 roku – zapowiada wiceprezes Bubula. I dodaje: - Zgodnie z harmonogramem powinny się zakończyć w 2023 roku.

Kładka ma być szeroka na 10-12 metrów. Będą mogli z niej korzystać piesi i rowerzyści, ale także pojazdy służb ratowniczych. Ułatwi ona komunikację między Starym Rynkiem, a kampusem Politechniki, Ostrowem Tumskim oraz Maltą.

Sprawdź także: Urbaniści muszą poprawić plan dla Zagórza. Wszystkiemu winna publiczna toaleta. Mieszkańcy Zagórza obawiają się też rowerzystów za oknami

- Pozwoli, zarówno mieszkańcom jak i turystom, na szybkie i wygodne przemieszczanie się oraz korzystanie z walorów obu miejsc – uważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jego zastępca, Mariusz Wiśniewski zwraca uwagę, że kładka Berdychowska zaktywizuje kilka terenów rekreacyjnych, także te, które są położone dalej od centrum Poznania – na przykład Antoninek i Zieliniec. Przyczyni się też do dalszego ożywienia terenów nadwarciańskich.

- Po jej wybudowaniu planujemy powstanie kolejnej kładki pomiędzy Ratajami a Wildą, zostanie ona zlokalizowana poniżej południowego skrzydła Łazienek Rzecznych – mówi Wiśniewski.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski