Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klaster Food4Good dla zdrowia - czy żywność może być lekiem?

Artykuł sponsorowany
Klaster Food4Good dla zdrowia - czy żywność może być lekiem?

Ponad 2 miliardy ludzi na świecie ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości. W Polsce, jak i w całej Europie, przybywa osób z chorobami naczyniowymi, nowotworami czy cukrzycą. Na szczęście można to zmienić. Co raz bardziej doceniania i popularna, choćby za sprawą porozumienia Food4Good, żywność funkcjonalna może w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy tej niepokojącej sytuacji.

Badania pokazują, że cukry, tłuszcze nasycone to ciągle podstawa wielu jadłospisów. Dzięki takim kooperacjom jak Food4Good możliwa jest zmiana dotychczasowego myślenia o jedzeniu i zastąpienie tego, co szkodliwe tzw. żywnością funkcjonalną, która zdobywa coraz więcej zwolenników.

Przede wszystkim dla zdrowia
Działanie prowadzone w ramach porozumienia Food4Good to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie i zmieniające się trendy, ale nie tylko. Obok promocji zdrowia klaster daje szansę przedsiębiorcom stworzyć niepowtarzalne i pełnowartościowe produkty, które będą mogły konkurować z zachodnimi markami.

Każdy z członków porozumienia ma nieograniczony dostęp do wiedzy, popartej badaniami, oraz najnowszych technologii. Dodatkowo podmioty mogą korzystać ze wsparcia i doradztwa z zakresu marketingu oraz biznesu. Ponadto do dyspozycji członków powiązania kooperacyjnego należy nowoczesne laboratorium badawcze. Specjalistyczna aparatura i systemem informatyczny wspomagają badania i analizy. Dodatkowo, każdy członek klastra ma dostęp do informacji zbieranych od potencjalnych konsumentów, którzy będą oceniać walory smakowe oraz właściwości prozdrowotne produktów.

Realizacja projektu zakłada przede badania nad żywnością funkcjonalną, a także rozwój innowacyjnych technologii dla przedsiębiorstw. Działanie ma na celu wskazanie, jak istotna jest sieć kontaktów i powiązań między firmami. Wymiana zasobów informacji i doświadczeń wpływają na zwiększenie produktywności i konkurencyjności podmiotów.

Żywność funkcjonalna, czyli jaka?
Najczęściej mianem żywności funkcjonalnej określa się produkty spożywcze i napoje, które mają właściwości zdrowotne lub profilaktyczne, wykraczające ponad podstawowe wartości odżywcze. W produkcji żywności funkcjonalnej stosuje się substancje bioaktywne m.in. takie jak błonnik, poliole, pro- i prebiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne i inne.

Co różni żywność funkcjonalną od tej „zwykłej”? Znajdziemy w niej szereg substancji bioaktywnych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Wśród nich są m.in. w fitosterole, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, tym samym zmniejszają ryzyko chorób serca.

Produkty zaliczane do żywności funkcjonalnej wzbogaca się także o kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 i omega-3, które wpływają na ciśnienie tętnicze oraz wspierają pracę układu nerwowego. Mają znaczący wpływ na prawidłowy rozwój mózgu, zmniejszają ryzyko i przebieg chorób alergicznych. Badania dowodzą, że spożywane regularnie mogą zmniejszać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Żywność funkcjonalna dzięki zawartości „zdrowych” bakterii przeciwdziała zaparciom, przyspiesza perystaltykę. Może również przyczyniać się także do obniżenia ryzyka chorób krążenia.
Błonnik pokarmowy, którym wzbogaca się żywność pomaga nie tylko w szybkim uzyskaniu uczucia sytości, ale także obniża poziom cholesterolu we krwi.

Zamiast leku?
Żywność wzbogacana o tzw. składniki biologicznie aktywne powstała z myślą o eliminacji niedoborów witamin czy minerałów, ale nie tylko. Liczne badania pokazują, że może ona w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób. Właściwe wykorzystanie jej potencjału wymaga odpowiedniej wiedzy ze strony konsumentów, dlatego tak istotna jest odpowiednia edukacja żywieniowa. Spora grupa produktów spożywczych zawiera składniki, które potrafią działać prawie jak leki - wiele z nich jest pochodzenia roślinnego. Ten rodzaj żywności oraz częściej postrzega się nie tylko jako „dostawcę” składników energetycznych, źródło witamin, ale jako skuteczną broń w walce z groźnymi schorzeniami.

Przedsiębiorcy skupieni w klastrze Food4Good systematycznie budują asortyment produktów funkcjonalnych.

www.food4good.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski