Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłecko: Urząd pałacem Heroda. Trójkolorowy orszak trzech mędrców

RED
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - PROFESJONALIZM AMATORÓW Niełatwo namówić ludzi do wystawiania sztuk. W Kłecku znalazła się kilkudziesięcioosobowa grupa aktorów-amatorów, którzy podjęli trud. Spotykali się, ćwiczyli i wreszcie zaprezentowali licznie zebranej publiczności widowisko z piękną oprawą muzyczną, scenografią i kostiumografią.
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - PROFESJONALIZM AMATORÓW Niełatwo namówić ludzi do wystawiania sztuk. W Kłecku znalazła się kilkudziesięcioosobowa grupa aktorów-amatorów, którzy podjęli trud. Spotykali się, ćwiczyli i wreszcie zaprezentowali licznie zebranej publiczności widowisko z piękną oprawą muzyczną, scenografią i kostiumografią.
W roku 2019 po raz czwarty ulicami Kłecka przeszedł barwny i rozśpiewany orszak Trzech Króli. Z Rynku w kierunku Parku Miejskiego wyruszyły orszaki: zielony, czerwony i niebieski.

Orszak trzech mędrców wyruszył z Rynku w kierunku Parku Miejskiego. Podczas przemarszu śpiewano kolędy oraz zatrzymywano się na kilku przystankach, gdzie odbywały się krótkie inscenizacje orszakowe. Pierwszą stacją była cukiernia na Rynku, czyli Gospoda, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”, a namawia do życia w brudzie i moralnym bałaganie.

Drugim przystankiem był Urząd Miejski - pałac Heroda. W rolę Heroda wcielił się sam burmistrz Kłecka, Adam Serwatka, a w jego dworek pracownicy urzędu.

Kolejny przystanek był przy targowisku. Tu odegrana została scena walki dobra ze złem. W roli aniołów i diabłów wystąpiła młodzież szkolna. Dla wszystkich przygotowano słodkie kremówki papieskie, co również ma nawiązywać do obchodów 40-lecia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Oprócz słodkich przysmaków, można było napić się kawy, herbaty oraz gorącego barszczu.

Wyjść na scenę, odegrać role ludzi sprzed dwóch tysięcy lat, przygotować piękną scenografię i wystawić widowisko teatralne - to trudne zadanie, które wymaga odwagi, pomysłowości, poświęcenia i czasu. Mieszkańcy Kłecka sprostali temu! W tym roku, po czteroletniej przerwie, ponownie zaprezentowali Misterium Męki Pańskiej w plenerze. Wydarzenie zostało zrealizowane wspólnymi siłami: Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, parafii, Urzędu Miejskiego, a w rolę narratora sztuki wcielił się sam burmistrz gminy Adam Serwatka.

Wspaniałym sposobem na aktywizację społeczności jest także teatr. W sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury cyklicznie odbywają się zajęcia grup tanecznych, także takich dla seniorów, które prowadzi doświadczony aktor Leszek Wojtaszak. Spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Czy wiesz, że...
Kłecko jest nazywane wielkopolskim Westerplatte? Wszystko za sprawą cywilnej obrony miasta, która miała miejsce we wrześniu 1939 roku. Zwykli mieszkańcy Kłecka wykazali się ogromnym heroizmem i patriotyzmem, za co zapłacili najwyższą cenę. Na pamiątkę tego wydarzenia organizowana jest inscenizacja z rozbudowaną scenografią i scenariuszem. Do pierwszej potyczki z Niemcami doszło 8 września, w jej trakcie zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, a w 1989 roku na Rynku został odsłonięty pomnik ku czci poległych obrońców Kłecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski