Klemens Janicki doczekał się pomnika w Poznaniu

  Klemens Janicki doczekał się pomnika w Poznaniu

  AJ

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Klemens Janicki doczekał się pomnika w Poznaniu
  1/4
  przejdź do galerii

  Klemens Janicki doczekał się pomnika w Poznaniu ©Adrian Wykrota

  Klemens Janicki doczekał się w Poznaniu swojego pomnika. Figura renesansowego poety stanęła u zbiegu ulic Rynkowej, Masztalarskiej i 23 Lutego.
  Klemens Janicki był z pochodzenia Wielkopolaninem. Ukończył poznańskie Kolegium Lubrańskiego. To w stolicy Wielkopolski powstały też jego pierwsze utwory.

  Inicjatorem upamiętnienia poety było Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz UWI Inwestycje S.A. O tym, jak wygląda pomnik, zdecydowały wyniki konkursu, w którym wzięli udział artyści, rzeźbiarze i studenci.

  Pomnik, który stanął w centrum miasta, jest wykonany z brązu i ma około 4 metry wysokości. Postać poety jest osadzony na 2,5-metrowej kolumnie z piaskowca. Jedyne, nad czym ubolewają członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Poznaniu, to problem... dzikiego parkowania.

  - Wydawałoby się, że postawienie pomnika, który jest zwieńczeniem wielu lat pracy społecznej, nie tylko pozwoli przybliżyć wiedzę o samym poecie, ale też uporządkować zaniedbane miejsce - tłumaczy Michał Kondella, członek Rady Osiedla Stare Miasto i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

  Jak zauważa, nic bardziej mylnego. Przez postawienie pomnika stworzono sympatyczne i klimatyczne miejsce, które nadal jest zastawione samochodami, utrudniając nawet podejście do samej figury.

  - Skoro instytucje miejskie mają problem z uporządkowaniem tak niedużego terenu, to nie dziwię się, że mamy problem z porządkiem w całym centrum miasta - stwierdza M. Kondella.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo