Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klempicz znacznie bliżej elektrowni jądrowej

P. Mikos, M. Nicpoń
Żarnowiec na Pomorzu wyprzedził Klempicz, gdyż tam budowano już elektrownię atomową
Żarnowiec na Pomorzu wyprzedził Klempicz, gdyż tam budowano już elektrownię atomową fot. Kacper Kowalski /KFP
Klempicz ma ogromną szansę na zyskanie inwestycji liczonej w miliardach złotych. Wielkopolska miejscowość znalazła się na "krótkiej liście" potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych. Wyprzedził ją tylko pomorski Żarnowiec.

- Pierwszą, rekomendowaną przez ekspertów lokalizacją pod budowę elektrowni jądrowej jest Żarnowiec. Kolejne, równorzędne propozycje to Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto - poinformowała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska,

Jednak spośród trzech miejscowości po Żarnowcu, to właśnie Klempicz wypada najlepiej. Ma niemal 60 punktów i wyprzedza Kopań o 4 punkty. Po części wynika to z faktu, że o Klempiczu i Żarnowcu jako miejscach, gdzie powstaną reaktory jądrowe, mówiło się już od około 30 lat. - Żarnowiec oraz Warta-Klempicz otrzymały w rankingu dwa dodatkowe punkty, gdyż ich mieszkańcy znają już tę problematykę - stwierdził Andrzej Patrycy, prezes firmy Energoprojekt-Warszawa, która przygotowała raport dla resortu gospodarki.

Według Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki, ranking był przygotowany na podstawie kilkunastu obiektywnych kryteriów. - Przy jej opracowywaniu wzięto pod uwagę kryteria dotyczące bezpieczeństwa, warunki sejsmologiczne, hydrologię, demografię - podał Waldemar Pawlak. - Cieszę się, że wreszcie zakończył się ten wyścig szczurów - komentuje Jan Graczyk, wójt gminy Lubasz, na terenie której znajduje się Klempicz. - Najważniejsze, że w końcu wypowiedziano się o sprawie merytorycznie. Od początku takiej rzeczowej dyskusji mi brakowało - przyznaje.

Wójt nie ukrywa bowiem, że lokalny samorząd był już nieco zmęczony i zirytowany naciskami politycznego lobby. Z tego powodu radni gminy Lubasz przyjęli niedawno stanowisko, w którym nie wyrażali aprobaty dla budowy elektrowni atomowej w Klempiczu. Jednak decyzją o umieszczeniu Klempicza na drugim miejscu wójt nie jest zdziwiony. - Taka kolejność była już przecież przed trzydziestoma laty, gdy decydowano o budowie elektrowni w Żarnowcu. Dla mnie to żadna niespodzianka - dodaje samorządowiec.

Wynikami ekspertyz nie jest zaskoczony także Adam Szejnfeld, poseł PO z Piły i do niedawna wiceminister gospodarki. - To, że Żarnowiec będzie na pierwszym miejscu, było oczywiste. Dla nas ogromnym sukcesem jest fakt, że Klempicz znalazł się tak wysoko. To, że wymienia się go na "krótkiej liście", daje ogromną szansę. To doskonała pozycja startowa - przekonuje poseł.

Mimo że Żarnowiec wyprzedził Klempicz w rządowym rankingu, to Wielkopolska ma duże szanse na elektrownię jądrową. Z zapowiedzi szefa Polskiej Grupy Energetycznej, która będzie odpowiedzialna za jądrowe inwestycje, wynika, że w Polsce powstaną co najmniej dwie elektrownie. Na podstawie ogłoszonego raportu można zakładać, że pierwsza będzie budowana w Żarnowcu, a druga być może właśnie w Klempiczu.

Mają o tym zdecydować szczegółowe badania geologiczne i hydrologiczne. To od nich zależy, czy druga elektrownia powstanie w Klempiczu, czy w Kopaniu. Jednak o tym, która miejscowość pierwsza stanie się placem budowy pod elektrownię, dowiemy się najwcześniej w 2011 roku.

Wójt Lubasza Jan Graczyk chciałby, aby jeszcze przed tym terminem odbyło się referendum gminne. - Podejmując taką decyzję, trzeba mieć świadomość, iż będzie ona miała wpływ na kolejne pokolenia - argumentuje wójt. Jednak mieszkańcy gminy już raz zabierali głos w tej sprawie. Przed niespełna rokiem w specjalnej ankiecie ponad połowa z nich opowiedziała się za "atomówką".

W przekonaniu mieszkańców Lubasza do tej inwestycji chce się zaangażować Stowarzyszenie "Klempicz - Tak", skupiające przedsiębiorców i samorządowców z regionu. - Teraz zależało nam będzie na rzetelnym informowaniu o plusach i minusach takiej inwestycji w regionie. Chcemy dotrzeć z informacją do jak najszerszego grona mieszkańców - przekonuje Lech Wojcieszyński, prezes stowarzyszenia.

Rankingowa lista dla "atomówki"
Na zlecenie Ministerstwa Gospodarki eksperci mieli wskazać najlepsze miejsca na budowę elektrowni jądrowych. Zadanie nie było proste, ponieważ do przeanalizowania mieli aż 27 miejscowości.

Najlepiej wypadł Żarnowiec (woj. pomorskie), zdobywając 65,6 punktu. Tuż za nim znalazł się wielkopolski Klempicz (59,9 pkt.), który wyprzedził Kopań z województwa zachodniopomorskiego (55,8 pkt.) Tuż za pierwszą trójką znalazło się Nowe Miasto spod Płońska (55,3 pkt.). Co ciekawe, wszystkie te miejscowości były już w latach osiemdziesiątych rozważane jako potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej.

Wśród zgłoszonych miejscowości znalazły się także te, które od wielu lat związane są z energetyką. Na 5. miejscu eksperci umieścili Bełchatów (53,1 pkt.), a na 14. miejscu Kozienice (48,2 pkt.). Niestety, Pątnów, czyli druga z wielkopolskich miejscowości ubiegających się o elektrownię jądrową, zajął ostatnie miejsce w sporządzonym przez ekspertów rankingu. Specjaliści przyznali tej lokalizacji niespełna 40 punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski