Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klęska wielkopolskich kandydatów do Sądu Najwyższego. Na razie nikogo nie wybrano

Redakcja
Po zmianach w prawie, w Sądzie Najwyższym były 44 wolne miejsca do obsadzenia.
Po zmianach w prawie, w Sądzie Najwyższym były 44 wolne miejsca do obsadzenia. brak
Ośmioro sędziów i prawników z Wielkopolski kandydowało na sędziów Sądu Najwyższego. Na razie ponoszą oni klęskę. Aż sześciu z nich nie zostało wybranych. Decyzje dotyczące pozostałych dwóch kandydatów zapadną na początku przyszłego tygodnia.

Ponad 180 adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, sędziów, czy pracowników naukowych z całej Polski zgłosiło swoją kandydaturę do składu Sądu Najwyższego. Wśród nich nie zabrakło też osób z Wielkopolski. Jednak dla Wielkopolan wybory nowego składu Sądu Najwyższego są na razie porażką.

Czytaj też: Sąd Najwyższy: Są kandydaci z Poznania. Wśród nich znane nazwiska

Kiedy na początku sierpnia Krajowa Rada Sądownictwa ogłosiła listę kandydatów do Sądu Najwyższego, znajdowało się na niej 13 osób z Wielkopolski. Najwięcej, bo aż 9 z nich, chciało dostać się do Izby Dyscyplinarnej SN (wolnych było 16 miejsc).
Swoją kandydaturę zgłosiła m.in. Magdalena Pauszek, była radna SLD. Funkcję pełniła od 2002 do 2010 roku. Kilkukrotnie głosowała inaczej niż partyjni koledzy, a po czasie została radną niezrzeszoną.

Oprócz niej do izby dyscyplinarnej kandydowali Danuta Winiszewska (sędzia sądu rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda, aktualnie delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości), Arkadiusz Wołoszczuk (sędzia sądu rejonowego Poznań Stare Miasto), Paweł Kot (sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu), Andrzej Miller (sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu) i Dorota Sokołowska (pracownik naukowy UAM). Żadne z nich nie zostało wybrane.

Początkowo kandydować do izby dyscyplinarnej zamierzali też poznański adwokat Tadeusz Paluch, radca prawny z Poznania Beata Kozakowska-Burdzińska oraz prezes Sądu Rejonowego w Chodzieży Piotr Gierdys. Ostatecznie cała trójka zrezygnowała ze startu.

Rezygnację zgłosili także poznański radca prawny Andrzej Janiak oraz Jan Brzęczkowski (sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu). Ten pierwszy chciał dostać się do izby cywilnej (wolnych jest 7 miejsc). Z kolei drugi kandydował do Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych (wolnych 20 miejsc). W poniedziałek i wtorek KRS podejmie decyzję dotyczące składu tych dwóch izb.

Do pierwszej z nich kandyduje jeszcze poznańska adwokat Małgorzata Heller-Kaczmarska znana choćby ze sprawy Wioletty Szwak. Lekarka, która przeprowadzała u kobiety zabieg cesarskiego cięcia, jednocześnie podcięła jej jajowody, za co później została skazana.

Z kolei do Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych kandyduje Agnieszka Kluczyńska-Cichocka. To poznańska sędzia, która orzekała w Sądzie Rejonowym Poznań Grunwald i Jeżyce, zaś obecnie jest delegowana do pracy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Przypomnijmy, że konieczność wyboru nowych sędziów do Sądu Najwyższego wiąże się z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, w wyniku której część sędziów musiała odejść ze swoich stanowisk.

"Kandydatury są już właściwie opracowane". Przewodniczący KRS tłumaczy przyspieszenie prac nad wyborem sędziów SN - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych

Najpiękniejsze Rolniczki

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski