Klinika Kwiatek - nowe oblicze stomatologii

Artykuł sponsorowany
Kilka miesięcy temu świat na chwilę się zatrzymał, a my wraz z nim. Nastąpiła stagnacja gospodarcza i zamrożenie dziedzin, które są niezbędne dla życia i zdrowia społeczeństwa. Wstrzymano planowe zabiegi operacyjne, przyjęcia do szpitali czy rehabilitację.

Byliśmy na samym początku epidemii i nie wiedzieliśmy, co nas czeka i jaka będzie skala zachorowań.

Dziś – po kilku miesiącach mamy już ogląd na to, jak rozprzestrzenia się wirus w Polsce, a przede wszystkim nauczyliśmy się żyć w nowym reżimie sanitarnym.

Rząd sukcesywnie odmraża gospodarkę i znosi kolejne obostrzenia, w tym na gruncie medycznym. Wraca normalne szpitalne życie, diagnostyka czy operacje.

Jak w tym wszystkim wygląda stomatologia?

Analogicznie, bo to przecież taka sama dziedzina medycyny, jak inne, a w dobie SARS-Cov-2 to właśnie dentyści mieli „najwięcej do zrobienia”, bo to tu droga kropelkowa, którą roznosi się wirus jest najbardziej obecna.

Przez kilka tygodni przyjmowaliśmy pacjentów jedynie w stanie ostrym, dla których brak natychmiastowej pomocy oznaczałby groźne powikłania zdrowotne. Wypracowaliśmy szereg rozwiązań, które umożliwiły nam przyjmowanie bezpieczne – dla pacjentów i dla naszego personelu.

Stomatologia to jednak nie tylko stany nagłe, jak ból i urazy. Współczesna wiedza medyczna nie pozostawia wątpliwości, że brak czy zaniechanie leczenia stanów przewlekłych, chorób związanych z jamą ustną, stanowi także niebagatelne zagrożenie. Ilość i skala powikłań, na jakie narażamy pacjenta odmawiając mu leczenia przez kolejne miesiące jest nie do ocenienia. Pamiętajmy, że próchnica zębów jest najbardziej powszechną chorobą zakaźną wśród Polaków – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dotyka ponad 90% społeczeństwa. Pozostawienie małego ubytku dziś, sprawia, że za kilka miesięcy konieczne będzie leczenie endodontyczne (kanałowe). Przykłady można by mnożyć.

Brak zęba np. trzonowego nie zmienia zazwyczaj estetyki uśmiechu, pozornie może wydawać się, że leczenie implantologiczne może poczekać. Nic bardziej mylnego. Pewne patologiczne procesy w kości czy tkankach miękkich postępować mogą z dnia na dzień i bynajmniej nie poczekają na ustąpienie epidemii. Gdy tracimy ząb, obniża się zgryz, zęby sąsiednie zaczynają się przesuwać lub wysuwać z kości, a przeciążenia mogą powodować niszczenie innych zębów czy uporczywe bóle głowy. Pamiętajmy też o podstawowych funkcjach zębów i jamy ustnej – spożywanie pokarmów oraz mówienie, które bez nich zostaje znacznie utrudnione.

Dr Jakub Kwiatek
Dr Jakub Kwiatek

W naszej Klinice realizujemy szereg terapii - nie jednostkowego leczenia, ale właśnie ciągu wizyt, które są niezbędne dla sukcesu leczenia.

Prowadzimy rehabilitację stawu skroniowo – żuchwowego, złożone terapie ortodontyczne czy protetyczne. Przerwanie ich na dłuższy czas skutkuje zniweczeniem osiągniętych efektów, a leczenie trzeba zaczynać niemalże od początku.

Justyna Zawadzka
Justyna Zawadzka

Każda dłuższa zwłoka czy odkładanie wizyt stomatologicznych to też konieczność późniejszego leczenia powikłań, które wiąże się niestety z większymi kosztami, jakie będzie trzeba ponieść.

Jako lekarze i personel medyczny, zawsze pamiętamy, że nadrzędnym celem naszej codziennej pracy jest przede wszystkim niesienie pomocy pacjentom. Dla jednego ta pomoc oznacza nacięcie ropnia i uwolnienie od bólu, dla drugiego – uzupełnienie jedynki, które warunkuje jego codzienną pracę i życie. Ciężko nam sobie wyobrazić np. nauczyciela, który prowadzi lekcje on-line nie mogąc wyraźnie mówić czy uśmiechnąć się do uczniów.

Ilość problemów, z jakimi zgłaszają się nasi pacjenci jest tak duża i zróżnicowana, że nie sposób wymienić wszystkich.

Tym bardziej trudno wyrokować, które zabiegi stomatologiczne są ważne i pilne, a które mniej. Stąd w Klinice Kwiatek wracamy do rozpoczętego przed pandemią leczenia planowego i pomagamy kolejnym pacjentom, którzy „znaleźli” nas podczas pandemii i chcą już z nami pozostać.

Marta Leśna
Marta Leśna

Działamy zgodnie w wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Ministerstwa Zdrowia. Bazujemy na wypracowanym wcześniej reżimie.

Do Kliniki można wejść dopiero po pozytywnej weryfikacji w specjalnych śluzach, a pacjenci są rozpisani na wizyty tak, aby minimalizować ich mijanie się np. w przestrzeni rejestracyjnej. Nadal wyglądamy kosmicznie – ubieramy kombinezony, fartuchy, gogle, przyłbice i maski, a pacjenci, który nas znają nie są w stanie rozpoznać swojego lekarza i jego asystentki dopóki nie usłyszą ich głosu. Dzień i noc prowadzimy wielotorową dezynfekcję powietrza w całej placówce.

Joanna Kwiatek
Joanna Kwiatek

Wszystkie wspomniane zabezpieczenia, udało nam się wdrożyć nie zmieniając przy tym dotychczasowego cennika. Pozostając w temacie ekonomii naszych decyzji, działamy wręcz na przekór epidemii. W dobie masowych zwolnień, my nie tylko nie redukujemy zatrudnienia, ale je zwiększamy.

W przeciągu ostatniego miesiąca do naszego Zespołu dołączyły trzy nowe osoby, a w perspektywie kolejnych tygodni, planujemy zapewnić pracę czterem następnym asystentkom stomatologicznym. Personel, który stracił pracę w stomatologii, śmiało może do nas aplikować.

Świat się zmienił, ale problemy zdrowotne pozostały te same. Musieliśmy wyjść temu naprzeciw, dostosować się do nowej sytuacji i działać dalej.

Katarzyna Louw
Katarzyna Louw

Na leczenie stomatologiczne jest ogromne zapotrzebowanie i robimy wszystko, by temu sprostać, a telefony w naszej rejestracji właściwie nie milkną.

Klinika Kwiatek
Kordeckiego 22
Poznań

www.klinikakwiatek.pl
Tel 535 266 264 i 535 122 137
Mail: info@klinikakwiatek.pl

Dodaj ogłoszenie