Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego ma już 100 lat! Wielkie świętowanie i międzynarodowa sesja

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Historia Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu sięga 1921 roku
Historia Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu sięga 1921 roku Łukasz Gdak
W piątek, 26 listopada swoje 100-lecie obchodzić będzie Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego. Z tej okazji, oprócz oficjalnego świętowania, zaplanowano także uroczyste odsłonięcie tablicy 100-lecia Kliniki i tablicy ku czci prof. Zygmunta Szmeji. Z kolei kilka dni wcześniej odbędzie się 6. Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej Live, w której udział wezmą przedstawiciele 11 klinik laryngologicznych z całej Europy.

Historia Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu sięga 1921 roku, kiedy to prof. Antoni Stanisław Jurasz, wybitny laryngolog polski, praktykujący w Heidelbergu, potem we Lwowie, a urodzony w podpoznańskim Spławiu, przybył do Poznania na zaproszenie twórców Uniwersytetu Poznańskiego, by stworzyć poznańską laryngologię.

Przez lata jego działalność kontynuowali kolejno: prof. Alfred Laskiewicz, prof. Aleksander Zakrzewski, prof. Zygmunt Szmeja. W roku 2000 klinikę przejął prof. Witold Szyfter, a w 2016 roku prof. Małgorzata Wierzbicka.

100-lecie Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Uroczystości związane z jubileuszem kliniki odbędą się 26 listopada w sali wykładowej im. Rydygiera. Swoją obecność tego dnia zapowiedzieli m.in. wojewoda wielkopolski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wiceprezydent Poznania, władze uczelni i Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

W programie uroczystości znalazły się m.in.: prezentacja filmu o 100-leciu kliniki, przemówienia okolicznościowe, wyróżnienia, a także akcent muzyczny. Ważnym punktem tego dnia będzie również odsłonięcie tablicy 100-lecia kliniki i tablicy ku czci prof. Zygmunta Szmeji w holu Kliniki przed salą operacyjną. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.

6. Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej na Żywo

Kilka dni wcześniej, 24 listopada, odbędzie się 6. edycja Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live. To szczególne wydarzenia, które od kilku lat tworzone jest w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu, a zasięgiem transmisji obejmuje cały świat.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

W tegorocznej sesji udział wezmą przedstawiciele 11 klinik. Pojawią się specjaliści m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, czy Niemiec i Holandii.

Tego dnia wykonanych zostanie 20 operacji laryngologicznych, m.in. raka krtani czy łagodnej patologii krtani. Zabiegi przeprowadzane będą w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu, a studio centralne znajdzie się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Sesja potrwa od godz. 9 do godz. 15.

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski