Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klubowa Mapa Poznania - 10 najlepszych klubów w mieście

Jacek Sobczyński
Tym razem najwyższe miejsce na pudle naszej listy zajął Dragon
Tym razem najwyższe miejsce na pudle naszej listy zajął Dragon GRZEGORZ DEMBIŃSKI
Dwa razy triumfowało SQ, raz Meskalina. W czwartym notowaniu mamy nowego lidera. Nowego, choć Dragon był na naszej liście od samego jej początku.

1. Dragon

ul. Zamkowa 3,
tel. 61 853 08 19,
mail: www.dragon.krzyk.pl

Z Dragonem jest trochę tak, jak z utworem "Another Brick In The Wall" Pink Floyd na liście Top wszech czasów radiowego Programu 3. Przez kilka lat nieśmiało pałętał się w okolicy naszego podium, by w końcu wskoczyć na szczyt zestawienia.

Przed rokiem pisaliśmy o zwycięskiej wówczas Meskalinie, napominając, że w kilka miesięcy udało jej się podebrać sporą część klientów Dragona. Okazało się, że do Meskaliny uciekła najmłodsza część artystycznej bohemy Poznania. Ci starsi zostali z Dragonem, który od ubiegłej jesieni nieco zmienił swoje oblicze. Obecnie klub jest swoistym centrum kulturalnym, który na czterech poziomach potrafi zapewnić swoim gościom masę rozrywek. A do tego dorobił się własnego, muzycznego festiwalu - Dragon Folk Festu, którego druga odsłona odbyła się na początku października.

Zacznijmy od piwnicy, przez stałych bywalców Dragona ochrzczonej mianem "Mordoru". Tam co tydzień odbywają się niezłe imprezy, na których obok klasyków (The Smiths, Depeche Mode, Joy Division) usłyszymy także sporo alternatywnych, tanecznych nowości. Parter z efektownym ogródkiem i świetnie wyposażonym barem od zawsze pełnił funkcję pubu. Pierwsze piętro to kolejny pub, połączony z drugim piętrem ogródka i Małym Domem Kultury, sceną, na której kilka razy w tygodniu odbywają się ambitne koncerty. I wreszcie czwarty poziom Dragona, który od niedawna stał się restauracją, do tego smaczną i na każdą kieszeń (szczególnie warto spróbować obłędnych burgerów z domowymi frytkami...).

Do Dragona od wielu lat przyprowadzam gości z innych miast. Za każdym razem słyszę to samo - "czemu takiego klubu nie ma u nas?". Przykro mi. Dragon jest tylko jeden. Pierwsze miejsce zresztą też.

Specyfika klubu: jazz, rock
Liczba miejsc: 250
Cena piwa: 6-11 zł
Strefa dla palących: jest
1922 fanów na Facebooku
Pozycje na liście Głosu w latach 2010, 2009, 2008: 4,5,4

2. SQ

ul. Półwiejska 42,
tel. 61 859 65 78,
mail: www.sqklub.pl

To jedyny poznański klub, który przez wszystkie cztery edycje Klubowej Mapy Poznania nie wypadł poza podium. A gdybyśmy nie promowali lokali, cechujących się artystyczną wszechstronnością, wówczas od czterech lat nie byłoby na SQ mocnych. Bowiem od 2005 roku (czyli daty powstania SQ) nie ma na mapie Poznania lepszego miejsca do weekendowych, tanecznych szaleństw.

Kluby stricte taneczne cieszą się zazwyczaj kilkusezonowym żywotem. SQ dumnie wkracza w siódmy rok swojego życia i nie zanosi się, aby coś zagrażało jego pozycji. W dalszym ciągu to oni sprowadzają co weekend za konsoletę didżejów ze światowej czołówki. Jakby tego było mało, tej jesieni SQ uderza z atrakcyjną ofertą koncertową - od października zagrają tam między innymi Junior Boys, Little Dragon i Submotion Orchestra. O tym, że to wciąż najbardziej elegancki wizualnie lokal w mieście, naprawdę nie trzeba już pisać. To wie każdy szanujący się klubowicz.

Kto jeszcze nie doceni jakości klubu, niech przypomni sobie, że trzy lata temu SQ jako jedyny polski lokal znalazło się na liście stu najlepszych klubów świata, zorganizowanej przez prestiżowy portal Residentadvisor. Warto też rzucić okiem na listę artystów, którzy do tej pory grali w jego murach. Nazwy powalają - są m.in. gwiazdy festiwali Open’er (Cassius, Andy Cato z zespołu Groove Armada) czy Audioriver (Paul Kalkbrenner).

SQ to miejsce dla konkretnej grupy gości - fanów muzyki elektronicznej - ale i tak stara się wyjść poza swoje gatunkowe ramy. Dobrym przykładem są choćby Delikatesy, wakacyjna miejscówka pod gołym niebem, rozkręcona w budynkach Starej Rzeźni właśnie przez grupę szefującą SQ. Niczym warszawska Fabryka Trzciny SQ jest jednocześnie lokalem (pozytywnie) snobistycznym i kulturotwórczym. A poza tym nigdzie nie tańczy się do house’u czy minimal techno tak dobrze, jak tam.

Specyfika klubu: elektronika
Liczba miejsc: 450
Cena piwa: 8-10 zł
Strefa dla palących: jest
9 563 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: 2,1,1

3. Meskalina

Stary Rynek 6 (przy Galerii Miejskiej Arsenał),
mail: www.meskalina.com

Co prawda kulturalno-gastronomiczna ofensywa Dragona zepchnęła w tym roku Meskalinę z miejsca pierwszego na najniższy stopień podium, ale Meskalina to ulubione miejsce młodych, poznańskich środowisk artystycznych i politycznych. Ci przyciągają za sobą kolejnych ludzi, przez co w weekend Meskalina cierpi na chroniczny brak wolnych miejsc.

To chyba najlepiej położony klub w Poznaniu - do mieszczącego się na samym środku Starego Rynku lokalu nie sposób nie trafić. Meskalina kusi ciekawą ofertą koncertową, tylko tu kameralne i regularne koncerty dają mało znani artyści sceny alternatywnej zza granicy. Co prawda nie jest to miejsce dla amatorów tańca, ale za to latem Meskalina dysponuje cichym ogródkiem. Są nawet tanie i bardzo smaczne kanapki!

Do niektórych klubów chodzi się, by potańczyć, do innych, aby efektownie przepić pół pensji. W Meskalinie z kolei najlepiej się rozmawia. Ważne? Ważne!

Specyfika klubu: jazz, rock
Liczba miejsc: 150
Cena piwa: 8-11 zł
Strefa dla palących: brak
101 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: 1, -, -

4. Blue Note

ul. Kościuszki 76/78
tel. 61 851 04 08,
mail: www.bluenote.poznan.pl

Ten klub bazuje na przyzwyczajeniach. Szefowie Blue Note’a doskonale wiedzą, jakiej muzyki pragną jego klienci. To przede wszystkim jazz, w dalszej kolejności klasyczny rock i (czasami) funky. No i oczywiście hip-hop, który od lat jest tu serwowany podczas słynnych Czarnych Czwartków. Za każdym razem dla kilku setek widzów.

Ozdobione oryginalnymi, abstrakcyjnymi grafikami i czarno białymi zdjęciami wnętrza Blue Note’u goszczą co tydzień kolejne pokolenia poznańskich fanów jazzu. W końcu nie ma w Poznaniu drugiego miejsca, gdzie ta muzyka smakowałaby lepiej. Kto z jazzmanów odwiedził ten klub? To można znaleźć na oficjalnej stronie lokalu. Lista jest imponująca!

I mały, subiektywny komentarz - co prawda jesteśmy za zakazem palenia w lokalach, ale wypada przyznać, że akurat w Blue Nocie papierosowy dym tylko dodawał klimatu temu niezwykłemu miejscu.

Specyfika klubu: jazz
Liczba miejsc: 300 siedzących lub 600 stojących
Cena piwa: 7 zł
Strefa dla palących: nie ma
643 fanów na Facebooku Poprzednie pozycje: 5, 3, 2

5. SPOT.

ul. Dolna Wilda 87,
tel. 61 835 88 40,
mail: www.spot.poznan.pl

Najwyżej notowany debiutant w naszym rankingu, choć przecież SPOT. istnieje już od kilku ładnych lat. Ale dopiero w poprzednim sezonie do tego eleganckiego lokalu zaczęły regularnie zjeżdżać gwiazdy (Jimmy Edgar, Villa Nah, Austra).

SPOT. kusi przede wszystkim fanów designu. Jeśli ktoś chce odpocząć przy lampce wina w nowoczesnym wnętrzu, wówczas nie ma dla niego lepszej miejscówki w Poznaniu. Zresztą SPOT. to lokal raczej dla klubowicza odpoczywającego, dysponujący kuchnią ze świetną kartą dań, ogródkiem i własnym parkingiem.

Specyfika klubu: elektronika
Liczba miejsc: 400
Cena piwa: 9 zł
Strefa dla palących: brak
7 144 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: debiut

6. Opcja

ul. Półwiejska 18,
tel. 602 752 816,
mail: www.klubopcja.pl

Niby elegancki, a dla każdego. Opcja jest świetnym miejscem na weekendowe potańcówki dla tych , którzy już znudzili się wizytami w słynnym "trójkącie bermudzkim" na ulicy Nowowiejskiego.

Muzycznie Opcja proponuje dość ambitny, elektroniczny program, w którym prym wiodą nowoczesny house, miks tanecznego soulu i klasycznego rapu, future jazz oraz - sporadycznie - dubstep. Trzypoziomowy klub przyciąga też palaczy, bowiem od tytoniu wolna jest tylko najniżej położona strefa.

Specyfika klubu: elektronika, nu soul
Liczba miejsc: 300
Cena piwa: 8-9 zł
Strefa dla palących: jest
1.641 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: 10, -, -

7. Kisielice

ul. Taczaka 20,
tel. 61 665 84 84,
mail: www.kisielice.com

Jeśli dzień zaczynasz od lektury Pitchforka, wakacje spędzasz na Off Festivalu, a w słuchawkach zazwyczaj grają Ci Sonic Youth, wówczas Kisielice muszą stać się Twoim ulubionym klubem. Położone w suterenie ul. Taczaka żyją przede wszystkim koncertami artystów alternatywnych. Ale co jakiś czas przestrzeń klubu zostaje zawładnięta przez świetne, taneczne imprezy jednoosobowego (!) kolektywu didżejskiego Half Of That. Na jesień szefowie Kisielic planują w sąsiedztwie otworzyć drugi lokal - owiane tajemnicą Taczaka 20. Czekamy.

Specyfika klubu: muzyka alternatywna
Liczba miejsc: 60
Cena piwa: 8 zł
Strefa dla palących: jest
1046 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: -, 6,6

8. Dubliner

ul. Św. Marcin 80/82
tel. 61 851 01 69,
mail: www.dubliner.com.pl

Do niedawna Dubliner uchodził za typową pijalnię piwa, wyróżniającą się od reszty jedynie irlandzką fasadą. Teraz klub szeroko rozszerzył swoją ofertę.

W Dublinerze swoją przystań znalazły młode, wielkopolskie kabarety. Może to właśnie podczas tamtejszych przeglądów odkryjemy nowego Zenona Laskowika? Nie brakuje także koncertów rockowych kapel - w sam raz dla fanów klasycznego, gitarowego brzmienia. Ale nie oszukujmy się. Ci, którzy lubią celebrować dzień św. Patryka przez cały rok, wciąż będą tu zaglądać...

Specyfika klubu: rock, folk
Liczba miejsc: 100 siedzących i 50 stojących
Cena piwa: 4,50-16 zł
Strefa dla palących: jest
522 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: debiut

9. U Bazyla

ul. Św. Wojciech 2,
tel. 501 468 971,
mail: www.ubazyla.pl

To najbardziej kontrowersyjny lokal na naszej liście. Ale powiedzmy sobie szczerze - czy jest w Poznaniu inne miejsce, które tak pięknie realizuje myśl tegorocznej edycji festiwalu Malta, namawiającego do przygarnięcia tzw. wykluczonych?

Od lat swoje koncerty dawały tu najbardziej radykalne kapele punkowe i metalowe. Teraz do klubu przy ul. św. Wojciech trafili także niechciani w żadnym innym poznańskim lokalu hip-hopowcy. Co jakiś czas także i tu odbywają się wszechobecne imprezy dubstepowe. To się nazywa eklektyzm!

Specyfika klubu: rock, metal, punk, reggae, hip-hop
Liczba miejsc: 250
Cena piwa: 5-10 zł
Strefa dla palących: jest
915 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: debiut

10. Cooliozum

ul. Św. Marcin 45
tel. 61 855 19 84,
mail: www.cooliozum.pl

Niespodzianka? Pewnie tak, ale w tym roku jedno miejsce na naszej liście postanowiliśmy przyznać klubowi przeznaczonemu dla kibiców piłkarskich, których przecież w Poznaniu jest co niemiara.

Wejście Cooliozum skrywa olbrzymią piwnicę, w której każdy kąt zagospodarowano pamiątkami klubowymi. Jest i telebim, i olbrzymia liczba telewizorów, dzięki którym siedząc przy jednym stoliku można oglądać mecz nawet na trzech ekranach. I ciekawostka - kto robi tam imprezę, ten może zapłacić za siebie i znajomych kartą przedpłatową.

Specyfika klubu: pub sportowy
Liczba miejsc: 80
Ceny piwa: 4-12 zł
Strefa dla palących: jest
441 fanów na Facebooku
Poprzednie pozycje: debiut

współpraca: Justyna Bryske

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski