Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta przedsiębiorcza 2013 w obszarze wartości intelektualnych

Karolina Koziolek
Prof. Halina Zgółkowa  od lat związana jest z UAM
Prof. Halina Zgółkowa od lat związana jest z UAM Szymon Siewior
Prof. Halina Zgółkowa to poznanianka z wyboru. Mogła studiować w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu - z jej osiągnięciami mogła dostać indeks wydziału humanistycznego każdej polskiej uczelni. Wybrała Poznań i - jak mówi - dziś niczego nie żałuje.

Poznań w 2008 roku odwdzięczył jej się tytułem "Zasłużona dla miasta Poznania" za dokonania w promowaniu stolicy Wielkopolski jako ośrodka badań nad polszczyzną używaną w kraju i za granicą.

Po studiach zaczynała jako nauczycielka w szkole Kurczewskiego. Bardzo szybko jednak zaproponowano jej asystenturę na UAM. Teraz jest kierownikiem Zakładu Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa, który sama stworzyła ze swoich byłych studentek i doktorantek. - Czuję się kobietą przedsiębiorczą, ale w obszarze wartości intelektualnych w trudnej dziedzinie humanistyki, zwłaszcza ponowoczesnej - mówi.

TU POZNASZ KANDYDATKI Z POZNANIA

Jej zdaniem wykazanie się przedsiębiorczością udało jej się co najmniej w dwóch dokonaniach. Powołała i kierowała zespołem ludzi przy tworzeniu największego w dziejach polszczyzny "Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny". Słownik ma 50 tomów i powstał w relatywnie krótkim, bo zaledwie dziesięcioletnim, czasie. Teraz jest on nazywany albo słownikiem Zgółkowej, albo - co ważniejsze - słownikiem poznańskim. Ma na swoim koncie zresztą całą serię innych słowników.

Jest w Polsce jedyną kobietą, która dokonała tak dużego przedsięwzięcia w zakresie leksykografii.

Zobacz także: Kobieta Przedsiębiorcza 2013: Wyniki plebiscytu wojewódzkiego [ZDJĘCIA]

Mówi, że kobieta, by się z nią liczono wcale nie musi być "żelazną i zimną damą". Może być postrzegana jako ciepła i kobieca. By mieć autorytet, potrzebna jest siła argumentów i wyraziste poglądy - mówi profesor.

To właśnie ta siła pozwala jej przekonać innych do swoich racji w składach jurorskich, w których zasiada. Jest jurorem m.in. w konkursie Mistrz Mowy Polskiej. W ubiegłym roku dzięki jej nominacji konkurs wygrał poznaniak (zresztą też z wyboru) Andrzej Byrt. A są jeszcze konkursy krasomówcze dla ludzi lasu, dla adeptów zawodów prawniczych...

Dokonaniem co najmniej równie ważnym jest dydaktyka, zwłaszcza prowadzona w jej zakładzie. Wszyscy wykształceni tu poloniści - dziennikarze, lektorzy języka polskiego jako obcego, dyplomaci, specjaliści od PR wspominają, że na specjalności dziennikarskiej nauczyli się pisać, mówić, a nade wszystko - myśleć.

Prof. Zgółkowa za swoje życiowe motto uznaje aforyzm A. Einsteina: "Życie można przeżyć na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko". Dla niej właśnie cudem jest wszystko.

Nagrody w plebiscycie
Dla laureatek finału wojewódzkiego plebiscytu "Kobieta przedsiębiorcza 2013" przewidziano zestawy akcesoriów biznesowych marek modowych Ungaro i Christian Lacroix, ufundowane przez firmę Axa Trading. Nagroda za pierwsze miejsce to zestaw składający się z torby podróżnej, teczki konferencyjnej, jedwabnej apaszki, lusterka, biżuteryjnego breloka i długopisu. Kobieta, która zajmie drugie miejsce, otrzyma zestaw, w którego skład wchodzi pióro wieczne, zegarek i biżuteryjna pamięć USB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski