Kobieta Przedsiębiorcza 2015: Działają „kulturalnie” i z...

  Kobieta Przedsiębiorcza 2015: Działają „kulturalnie” i z rozmachem

  Anna Jarmuż, Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Elżbieta Świtalska - SMS o treści SUPER.145
  1/5
  przejdź do galerii

  Elżbieta Świtalska - SMS o treści SUPER.145 ©archiwum prywatne

  Od lat działają na rzecz kultury, sztuki, edukacji.... i świetnie im to wychodzi. Poznajcie kolejne kandydatki do tytułu "Kobieta Przedsiębiorcza 2015".
  - Prawdziwym marzeniem jest dla mnie to, by moje i inne dzieci żyły w otwartym społeczeństwie - mówi Arleta Kolasińska (SMS o treści SUPER.162) - nasza kandydatka w plebiscycie „Kobieta Przedsiębiorcza 2015”. - Duża w tym rola opiekunów i wychowawców, którzy pokażą im, że świat jest różnobarwny i kolorowy.

  Swoje ideę nasza kandydatka wciela w życie. Na co dzień prowadzi Niepubliczne Przedszkole „Niebieskie Migdały” oraz Fundację Edukacyjno - Artystyczną PUENTA. Sztuką i szeroko rozumianą kulturą Arleta Kolasińśka interesowała się już na studiach. Potem była szkoła filmowa i praca w telewizji, z czasem przyszedł moment na edukację najmłodszych.

  - Zaczynaliśmy od pracowni „Niebieskie Migdały”, w której organizowaliśmy różnego rodzaju warsztaty.
  Później pracowania zmieniła się w przedszkole. Taka właśnie była potrzeba - tłumaczy Arleta Kolasińska. - Przedszkole działa od 10 lat. Mamy wspaniałych absolwentów. W czerwcu świętować będziemy uroczysty jubileusz.  Nasza kandydatka ma jeszcze inne zajęcie. W 2012 r. wraz z dwoma innymi osobami (prof. Elżbietę Karolak i Małgorzatą Matuszko) założyła Fundację Edukacyjno - Artystyczną PUENTA, która promuje kulturę na Śródce. Zaczęło się od Towarzystwa im. F. Nowowiejskiego. w którym działała, wspólnie z synową kompozytora - Janiną Nowowiejską.

  - Po jej śmierci chcieliśmy wspomóc działalność stowarzyszenia. Tak powstała Puenta - mówi Arleta Kolasińska.

  Fundacja zajmuje się promocją działań w obszarze kultury i sztuki, a także edukacji, oświaty i wychowania. Regularnie organizuje koncerty z udziałem uczniów śródeckich szkół, a także wiele innych imprez artystycznych i warsztatów dla lokalnej społeczności. Nasza kandydatka, wraz z grupą przyjaciół, namalowała na Śródce trójwymiarowy mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, który stał się słynny na całą Polskę.

  - Wszystkie działania wpisują się w program rewitalizacji Śródki - mówi A. Kolasińska. Przyznaje, że choć tam nie mieszka, czuje się związana z tą dzielnicą. Tam, w szkole muzycznej uczą się jej dzieci. Tam spędza większość swojego czasu.

  Działalność kulturalna jest bliska też Elżbiecie Świtalskiej (SMS o treści SUPER.145) - założycielce Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji. W 2009 r. stworzyła portal Bajkownia.org - Fabryka Bajek. Od tego czasu szerzy kulturę języka polskiego i umożliwia dostęp do naszej literatury dzieciom na całym świecie.

  - Po studiach zostałam w Poznaniu, ale wiele osób z mojej grupy rozjechało się po świecie. Kontaktujemy się ze sobą przez skype lub za pomocą portali społecznościowych - mówi Elżbieta Świtalska.

  Jak wspomina, tematem, który często powracał, był dostęp do polskiej literatury. Znajomi, mieszkający za granicą chcieli, by ich dzieci czuły się Polakami i miały kontakt z naszym językiem. W głowie naszej kandydatki zrodził się pomysł. Stworzyła portal, na którym dzieci mogą czytać polskie bajki.

  - Z czasem projekt zaczął się rozrastać. Bajki zaczęły pisać dzieci. Nawiązaliśmy też kontakt z lektorem. Czytane przez niego bajki można, posłuchać online. Dzięki temu docierają też do dzieci niewidzących i słabowi- dzących - tłumaczy E. Świtalska.

  Nasza kandydatka organizuje warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Ich uczestnicy dostarczają Bajkowni ilustracji do bajek i baśni. Działa też w Radzie Osiedla Chartowo i Poznańskim Klubie Fundraisingu, gdzie podpowiada, w jaki sposób zbierać środki na realizację ich projektów.


  Jak głosować?

  Aby zagłosować, należy wysłać SMS pod numer 72355 (w treści wpisując SUPER.numer kandydatki). Koszt SMS-a to 2,46 zł.
  Głosowanie potrwa do 31 marca.

  ZOBACZ WYNIKI

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo