Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kobieto! Zadbaj o zdrowe kości". Akcja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego zaprasza kobiety w wieku 45-70 lat do udziału w nowym projekcie badawczym, który zapewnia bezpłatne konsultację lekarską, dietetyczną oraz analizy i suplementy diety.
Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego zaprasza kobiety w wieku 45-70 lat do udziału w nowym projekcie badawczym, który zapewnia bezpłatne konsultację lekarską, dietetyczną oraz analizy i suplementy diety. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego zaprasza kobiety w wieku 45-70 lat do udziału w nowym projekcie badawczym, który zapewnia bezpłatne konsultację lekarską, dietetyczną oraz analizy i suplementy diety.

Osteoporoza jest ważnym problemem zdrowotnym starzejących się społeczeństw krajów rozwiniętych. Ryzyko rozwoju tej choroby jest szczególnie wysokie u kobiet po menopauzie.

Czytaj też:

Mgr Iskandar Azmy Harahap, doktorant w Katedrze Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, realizuje projekt dotyczący wpływu diety – izoflawonów i priobiotyków – na problemy związane ze zdrowiem kości, takie jak osteoporoza i niska masa kostna.

Spodziewamy się, że wyniki planowanego przez nas badania pozwolą na rekomendowanie kobietom po menopauzie zwiększonej podaży L. acidophilus w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju osteoporozy lub zmniejszenia dawek stosowanych leków, w przypadku wystąpienia tej choroby. Dlatego celem planowanych badań jest ocena działania suplementacji L. acidophilus u kobiet po menopauzie w badaniach randomizowanych z podwójnie ślepą próbą

– tłumaczy prof. dr hab. Joanna Suliburska promotor mgr. Harahap.

Jak informuje UP, badanie obejmuje trzy główne etapy: 1 etap to zamówienie i zakup probiotyku; 2 etap przeprowadzenie badania interwencyjnego z 12 tygodniową suplementacją L. acidophilus, randomizowanego z podwójnie ślepą próbą; 3 etap to analiza materiału biologicznego.

Czytaj też:

Badane kobiety spełniające kryteria włączenia i wyłączenia będą losowo podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa będzie otrzymywała suplement zawierający L. acidophilus w dawce 109 CFU przez 12 tygodni. Druga grupa będzie otrzymywać placebo. Kobietom pobrane zostanie krew i włosy do analizy oraz przeprowadzony będzie pomiar gęstości kości za pomocą metody DXA. Zostanie również przeprowadzony pomiar parametrów antropometrycznych i ocena sposobu żywienia. We krwi oznaczone będą parametry gospodarki wapniowej i metabolizmu kości oraz polimorfizmy wybranych genów.

Uzyskane wyniki pozwolą na sformułowanie odpowiednich zaleceń żywieniowych kobietom w okresie menopauzy oraz/lub wskażą potrzebę wdrożenia odpowiedniej suplementacji probiotykami dla tych kobiet. Wyniki badań mogą stanowić ważny przyczynek do wprowadzenia odpowiednich produktów żywnościowych i suplementów diety zawierających l. acidophilus w celu prewencji i wspomagania leczenia osteoporozy pomenopauzalnej.

W ramach badania UP oferuje:

  • Bezpłatny suplement diety na okres 3 miesięcy.
  • Analizę parametrów metabolizmu kości i gospodarki wapniowej.
  • Analizę polimorfizmu genów związanych z metabolizmem kości.
  • Pomiar gęstości kości metodą DXA.

Badanie odbywa się we współpracy z Katedrą i Zakładem Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Projekt finansowany jest przez Fundację Nutricia.

Szczegółowe informacje można uzyskać poprzez kontakt tel. 691 020 617 lub mailowy: [email protected].

Zobacz też:

Katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek sprawiają, że wiosna to trudny czas dla alergików. Pierwszy raz odczuwasz objawy? Zastanawiasz się, co wywołuje alergię w wiosennych miesiącach? Odpowiedź znajdziesz w wiosennym kalendarzu alergika! Sprawdź, co pyli w marcu i kwietniu.Przejdź dalej --->

Co pyli w marcu i kwietniu? Jakie pyłki roślin wywołują aler...

Okres pylenia jest udręką dla alergików. Katar sienny i zapalenie spojówek - to najczęstsze reakcje na pyłki roślin. Niestety tego alergenu ciężko unikać, ale są sposoby na zmniejszenie uciążliwości objawów. Sprawdź, co możesz zrobić, by złagodzić objawy alergii na pyłki.Przejdź dalej --->

Jak złagodzić objawy alergii? Sprawdź, jak przetrwać okres p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski