Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety biorą wszystko

Elżbieta Sobańska
Dziś manify mają być demonstracją walki o prawa kobiet. I ich siły
Dziś manify mają być demonstracją walki o prawa kobiet. I ich siły Mikołaj Nowacki / POLSKAPRESSE
Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Kobiety z różnych zakątków globu zbiorą się, żeby razem świętować Dzień Kobiet, który stał się Międzynarodowym 100 lat temu. Wiele udało się paniom osiągnąć, ale o wiele chcą jeszcze zawalczyć - pisze Elżbieta Sobańska

To ma być największe spotkanie kobiet w historii, a to wszystko w rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet, czyli 8 marca. Tu nie będzie dobrze znanych z polskiego podwórka kwiatów czy rajstop. Ma być za to komputer i dobre łącze, bo właśnie w internecie panie ze 176 państw będą wspólnie świętować ten dzień. A głównym miejscem wydarzeń będzie 10 miast w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawią się znane z telewizyjnych ekranów aktorki, a także pisarki, sportsmenki czy piosenkarki.

Wydarzenie ma uhonorować wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy są znane lub nie, niezależnie od wieku, a nawet miejsca zamieszkania.

Dzięki internetowi będą mogły "na żywo" uczestniczyć w imprezie, jaka nie miała do tej pory miejsca. Zobaczą spotkania, występy czy przedstawienia, które będą odbywały się jednocześnie w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Atlancie, Miami, Chicago, Denver, Houston, San Francisco czy Los Angeles. Wystarczy, że 8 marca wejdą na stronę the Women's Information Network (WIN):thewinonline.com/www.theWINonline.com. A zarazem będą chciały pobić rekord - żeby jak najwięcej kobiet wzięło udział w tym wydarzeniu.

- Nigdy wcześniej kobiety nie były w centrum uwagi tak jak my będziemy w setną rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zarówno tutaj, jak w innych miejscach kobiety będą wyróżnione za bycie sobą - kobietami - uważa Jennifer S. Wilkov, amerykańska pisarka. - Razem uczcimy historię, do której się przyczyniłyśmy oraz lepszą przyszłość, którą zamierzamy tworzyć na różnych polach.

Mamy parytety
Tego dnia, czyli 8 marca, podobne wydarzenia będące częścią amerykańskiej imprezy odbędą się w różnych krajach, na różnych kontynentach. W Wielkiej Brytanii kobiety przejdą w marszu ulicami Londynu. Marsz poprowadzi piosenkarka Annie Lennox. Potem, w Royal Festival Hall odbędą się główne uroczystości.

Takich imprez jednak zabraknie w Polsce, która nie przyłączy się do świętowania setnej rocznicy Międzynarodowego Dnia Kobiet. Nie oznacza to jednak, że panie świętować nie będą. Dla wielu ostatnim sukcesem są parytety. Słowo, które jeszcze niedawno budziło wiele emocji, a co wywalczyły panie z Kongresu Kobiet.

- Problemy takie jak zdrowie reprodukcyjne, opieka okołoporodowa, przemoc, polityka prorodzinna, kwestie alimentów spychane są na dalszy plan, ale dzięki reprezentacji kobiet w strukturach rządowych i samorządowych znajdą się w głównym nurcie problemów politycznych - tak komentowała ustawę Henryka Bochniarz z Kongresu Kobiet.

W ustawie kobiety dostają 35 procent liczby miejsc na listach wyborczych. Dla części pań ustawa w takim kształcie jest sukcesem, choć nie takim, jakiego się spodziewały. Inne w ogóle jej nie popierają.

- Parytety nie pomogły mi w boksowaniu - tak wypowiadała się w mediach Iwona Guzowska, mistrzyni boksu i posłanka Platformy Obywatelskiej.

Czy zatem polskie panie mają co świętować po 100 latach od ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet? Prof. Anna Michalska, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uważa, że sukcesów jest całkiem sporo.

- Kobiety wywalczyły przez ten czas całkiem sporo, choć nie zawsze to, czego oczekiwały - twierdzi poznańska socjolog. - Kobiety wyzwalają się, a jednocześnie dokonują istotnych wyborów: czy podjąć się roli matki, bo to, że mogą kształtować swoją karierę zawodową nie podlega żadnym wątpliwościom.

Stereotyp zwycięża?
Dlatego coraz częściej kobiety najpierw stawiają na rozwój zawodowy, a potem decydują się na rodzinę, postrzegając dziecko jako swego rodzaju inwestycję, która może opóźnić start zawodowy.

- Kobiety muszą też nadal mierzyć się ze stereotypem kulturowym, zgodnie z którym postrzegane są w trzech rolach: żony, matki i gospodyni. To różni nas od sytuacji pań w innych krajach Europy Zachodniej - uważa prof. Michalska. - Polskie kobiety zmagają się, można powiedzieć, z obciążeniem religijnym, które określa co mogą zrobić, a co nie. Przejawy tego postrzegania są bardzo widoczne - to kwestie in vitro, czy stosowania środków antykoncepcyjnych. Kościół jako instytucja utrwala te stereotypy.

Rodaczki mimo to coraz śmielej sięgają do tych sfer, w których jeszcze nie tak dawno sukcesy odnosili głównie panowie. Jest coraz więcej przedsiębiorczych kobiet z odnoszącymi sukces firmami, inne zajmują kierownicze stanowiska w firmach, a kolejne z powodzeniem spełniają się w nauce. Pod tym względem nie odbiegamy od średniej w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku kobiet, które pełnią funkcje kierownicze dane kształtują się w Polsce i UE na poziomie 32 proc.

- Jest postęp, co nie oznacza, że są to dane satysfakcjonujące. W Polsce jest tak, że wiele kobiet, które mają takie same kwalifikacje jak mężczyźni i spełniają się zawodowo, gdy się je zapyta o to czy są zadowolone, odpowiadają, że sukces okupiły znacznie większym wysiłkiem i nie wiedzą, jak sobie dalej poradzą - wyjaśnia prof. Anna Michalska. - Dlatego część z nich rezygnuje ze starania się o stanowiska kierownicze, bo obawiają się, że wiązać się to będzie ze zbyt dużym emocjonalnym obciążeniem.

Gotowe na sukces

Mimo to panie chcą być aktywne i to w różnych dziedzinach, także tych typowo męskich. W siłach zbrojnych jest na razie niewiele ponad 1 proc. pań, a w policji około 11 proc. Liczby te jednak rosną, chociaż powoli. Polem do popisu dla kobiet jest prowadzenie własnej firmy. Z badań wynika, że aż 89 proc. z nich jest zadowolonych z faktu prowadzenia działalności na własna rękę.

Atutami pań jest aktywność, otwartość na innowacje i niezależność. Kobiety doceniają elastyczne godziny pracy, a także chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, które pomagają w prowadzeniu firmy. Ale sekretem sukcesu kobiet, jak pokazują badania, jest łatwość komunikacji z innymi. Niezależność to główny powód zakładania firmy, ale przy decydowaniu się na taki krok panie biorą pod uwagę własne pasje - chcą wykonywać pracę zgodną z ich zainteresowaniami (55 proc. kobiety i 38 proc.mężczyźni) - wskazują badania zrealizowane na zlecenie UPC Polska.

Dobre miejsce dla własnego rozwoju kobiety znalazły w internecie. Z myślą o nich powstają coraz to nowe portale internetowe, gdzie mogą dowiedzieć się oraz poruszać wiele istotnych dla nich spraw. Jednym z takich miejsc w sieci jest pierwszy w Polsce portal kobiety.pl.

- Kiedy nasz portal powstał 13 lat temu, naszym zamierzeniem było pobudzanie aktywności kobiet oraz promowanie wśród nich przedsiębiorczości - mówi Halina Kustosz. - Po sygnałach od naszych internautek wiemy, że to się sprawdza. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Ważne są parytety czy chociażby zwykły podział obowiązków w domu. Przydałoby się też więcej wyrozumiałości ze strony mężczyzn - dodaje ze śmiechem.

To wyjątkowy czas

To, że ten rok jest wyjątkowy świadczy nie tylko setna rocznica Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wtedy kobiety domagały się prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, a przede wszystkim zaprzestania dyskryminowania ich w miejscu pracy. Wtedy tzw. kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi budziła śmiech i zgorszenie, a tak naprawdę strach wśród mężczyzn.

Sto lat później historia pokazała, że kobieta może osiągnąć wiele. Najlepszym przykładem tego jest to, że 2011 rok został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej Polki, która jako naukowiec uzyskała międzynarodową sławę, gdy za swoje osiągnięcia w fizyce i chemii otrzymała dwukrotnie prestiżową Nagrodę Nobla.

O co zatem pozostało starać się kobietom w 100 lat od zrywu o swoje prawa?
- Przede wszystkim o to, żeby chciały lepiej eksponować swoje atuty, których im nie brakuje. Panie są bardzo dobrze wykształcone, lepiej przygotowane do zmian, elastyczne - wylicza prof. Anna Michalska. - Ważne, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały i były bardziej kobiece dla siebie, a nie tylko dla mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski