„Kobiety na wózki widłowe”. Rozmowa z Eweliną Sadło, magazynierką w Mastermedia

Materiał informacyjny Mastermedia
Udostępnij:

- Kiedyś kobiety pracowały za biurkiem, dziś za kółkiem. Jak się stało, że znalazła pani pracę na tym, jakby się mogło wielu wydawać, męskim stanowisku?

Dokładnie 3 lata temu zostałam pracownikiem Mastermedii. Już wcześniej dało się słyszeć od osób z otoczenia, że to firma, w której pracownik jest szanowany i doceniany, a wewnątrz panuje rodzinna atmosfera. Szczerze mówiąc było mi trudno uwierzyć w to, że przyjście do pracy gdzie wokół są setki osób o różnych charakterach, zasadach i przyzwyczajeniach może być przyjemne. Często słowo praca kojarzy się z obowiązkiem osiągnięcia jak najlepszych wyników za wszelką cenę. Ale wracając do Pani pytania o początki - trzy lata temu dowiedziałam się od znajomego, że firma poszukuję nowego pracownika. Postanowiłam więc spróbować i jak widać udało się. Okazało się, że na stanowisku magazyniera nie byli zatrudnieni tylko mężczyźni ale i kobiety. To dało mi przekonanie, że i ja się w tym odnajdę.

Pytając kolokwialnie: i jak jest?

Firma stawia mocny nacisk na to by każdy pracownik czuł się tam jak najlepiej. Wydaje mi się, że ludzie między sobą dogadują się, nie ma poważniejszych spięć. Daje się tu odczuć przyjacielską atmosferę, a doceniony i zadowolony pracownik jest też dobrym pracownikiem. Widać, że płeć nie ma tutaj znaczenia. Kadra kierownicza traktuje wszystkich z szacunkiem, nigdy nikogo z góry. Zawód magazyniera wcale nie jest zawodem drugiej kategorii a i kobiety świetnie się w nim odnajdują bo mają naturalny talent do bezpieczniej jazdy.

Czyli jest dobrze, a Mastermedia jako pracodawca staje na wysokości zadania?

Myślę, że tak. Jak już wspomniałam, Mastermedia jest postrzegane jako najlepszy pracodawca jeśli chodzi o magazyny w okolicy nie tylko przez pracowników, ale też przez osoby z zewnątrz. To też znaczy, że atrakcyjnie płacący pracodawca, a nie oszukujmy się - jest to bardzo istotne. Mastermedia dba też o pracowników pod względem zdrowotnym. Jest możliwość posiadania prywatnej opieki medycznej, dzięki czemu czas oczekiwania do lekarzy jest zdecydowanie krótszy, a wizyty – efektywne. Jednak przede wszystkim możemy liczyć na stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę i możliwość rozwoju zawodowego. Mnie osobiście bardzo mile zaskoczył fakt, że kadra pamięta o urodzinach pracowników.

Czy tak duża, ale jednocześnie rodzinna firma, to dobry wybór jako pierwsza praca - nie tylko dla kobiet?

Moim zdaniem ta firma to bardzo dobry wybór jako pierwsza praca, ponieważ człowiek ma tutaj możliwość rozwoju, przeszkolenia i zdobycia doświadczenia. To wszystko składa się na postrzeganie pracy jako ciekawej i przyjemnej części swojego życia, a nie jako konieczność. Tym bardziej, że pracuje tu dużo osób dla których Mastermedia jest pierwszym pracodawcą, a zostali i pewnie zostaną tutaj na długie lata. Nawiązując jeszcze do pierwszego pytania, o kobiety w tym zawodzie. Wydaje mi się, że na pracę na stanowisku magazyniera częściej decydują się mężczyźni. Wszystko przez to, że jest to praca fizyczna. Jednak proszę uwierzyć - nie jest na tyle ciężka i trudna, by kobieta nie odnalazła się w zawodzie magazynierki. Myślę, że fajnie to wygląda z perspektywy pracodawcy, kiedy widzi jak pracownica rozwija się zawodowo i sprawdza się, z pozoru, w męskim zawodzie: jeździ wózkiem widłowym, składa towar na palety, przyjmuje dostawy.

Wracając do Pani pracy. Czy praca na magazynie jest trudna, może Pani liczyć na jakąś taryfę ulgową?

Dla kobiet taką największą trudnością, może być zdobycie uprawnień na wózki widłowe jeśli oczywiście takowych nie posiada. Albo praca zmianowa, a to szczególnie jeśli w domu czeka na przykład mąż i dzieci. Z moich obserwacji wynika, że kobiety mogą liczyć na wsparcie innych kolegów i koleżanek kiedy jest ku temu potrzeba. Sama praca na magazynie nie jest trudna, ale wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

A wykonywanie zawodu magazyniera wymaga jakiś specjalnych predyspozycji?

Może zacznijmy od tego, że zawód magazyniera jest niedoceniany w dzisiejszych czasach. A przecież, jak w każdej pracy, osoba zatrudniona musi mieć odpowiednie predyspozycje do pełnienia tej funkcji. Dzięki posiadaniu stosownych cech i umiejętności, wypełnianie obowiązków na magazynie jest łatwiejsze. Na pewno mile widziane są uprawnienia na wózki widłowe. Kluczowa jest dobra sprawność fizyczna jak również naturalne umiejętności bezpiecznej jazdy. Do ważnych predyspozycji należy też komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole. Warto zwrócić uwagę, że praca na magazynie jest też często pracą pod presją czasu. No i jak w każdym zespole ważna jest wzajemna pomoc, szczególnie jeśli chodzi o nowych pracowników. Poza tym liczą się dokładność, pracowitość, sumienność, bezpieczeństwo ostrożność i duża odpowiedzialność.

Jak zachęciłaby Pani inne kobiety do wzięcia udziału w rekrutacji na stanowisko magazynierki w Mastermedia? Za nami hasło „kobiety na traktory”, może teraz czas na „kobiety na wózki widłowe”?

Oczywiście zachęcam wszystkie kobiety, by przełamywały dalej stereotypy związane z płcią, od wieków funkcjonują w naszym społeczeństwie. Mimo, że jesteśmy uważane za delikatniejsze niż mężczyźni, to nadrabiamy innymi, bardzo w tej pracy ważnymi, cechami. Podążając śladami historii tych kobiet, które walczyły o równouprawnienie, uważam że trzeba ich pracę kontynuować. Kiedyś "kobiety na traktory" dziś "kobiety na wózki widłowe". To dziś dobre hasło.

Dołącz do nas!
Chcesz pracować w naszej firmie?
Po prostu prześlij swoje CV na adres:
[email protected]

Wideo

Dodaj ogłoszenie