Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety nie zakładają biznesów przez brak pewności siebie i pieniędzy

Alicja Durka
Alicja Durka
Najnowszy raport „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wskazuje, z jakimi problemami zmagają się kobiety, które chciałyby prowadzić własny biznes lub wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim.

Co powstrzymuje kobiety przed prowadzeniem swojego biznesu?

Okazuje się, że aż połowę kobiet (49,7 proc.), które chciałyby rozpocząć własny biznes powstrzymuje sytuacja gospodarcza, brak pewności siebie (49,1 proc.). a 42,9 proc. ograniczony budżet. U 65 proc. kobiet wzrósł także poziom stresu w porównaniu do lat poprzednich.

Blisko co trzecia badana deklaruje także, że powstrzymuje ją nadmiar spraw organizacyjnych i biurokracji związanych z prowadzeniem własnej działalności.

Czytaj też: Współczesne babcie nie chcą być pełnoetatowymi nianiami. Stawiają na życie zawodowe

Aż 65,1 proc. badanych przedsiębiorczyń twierdzi, że odczuwa obecnie większy stres niż w poprzednich latach. Wśród powodów najczęściej wskazują niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą w kraju i na świecie, rosnące koszty prowadzenia działalności, kryzys i związaną z nim inflację, zmniejszony popyt na usługi oraz ogólną niepewność co do przyszłości. Jedynie 21,2 proc. ankietowanym prowadzącym własną firmę nie towarzyszy większy stres.

Praca po urlopie macierzyńskim jest trudniejsza

Problem dotyka także kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Aż 3/4 z nich obawia się powrotu do pracy. Większość kobiet deklaruje, że obawia się powrotu do pracy.

- Najczęściej jako powód wskazują możliwe trudności z pogodzeniem pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem (74,4 proc.) oraz problem z odnalezieniem się z powrotem w obowiązkach zawodowych i pracy z zespołem (18,6 proc.). Jednocześnie 16,7 proc. ankietowanych uważa, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest trudny i nieraz niemożliwy

- czytamy w raporcie, w którym twórcy zaznaczają, że ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że tryb zdalny lub praca hybrydowa ułatwia kobietom łączenie pracy zawodowej i opiekę nad dzieckiem.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

W tych gminach żyje się najlepiej! Opublikowano ranking „Gmina Dobra do Życia”. W kraju najlepszy okazał się Kleszczów z woj. łódzkiego, ale wielkopolskie gminy również znalazły się na wysokich miejscach. Aby zobaczyć piętnaście najlepszych gmin w Wielkopolsce, przejdź do galerii --->Zobacz też: Oto 10 najmniejszych wsi w Wielkopolsce. Zobacz, gdzie mieszka tylko jedna osoba!

15 gmin w Wielkopolsce, w których mieszka się najlepiej. Mie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski