18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety rozmawiają w Poznaniu o zdrowiu i medycynie - konferencja "Polka w Europie"

Paulina Jęczmionka
Ewa Dux Prabucka
Ewa Dux Prabucka Fot. Waldemar Wylegalski
Z Ewą Dux Prabucką, prezesem Stowarzyszenia "Dziennikarze dla zdrowia" i organizatorem trwającej w Poznaniu XI Konferencji "Polka w Europie", rozmawia Paulina Jęczmionka.

Skąd nazwa konferencji - "Polka w Europie"?
Ewa Dux Prabucka
: Stąd, że Polki słyną z dbania o zdrowie rodziny. Poza tym, celem konferencji jest edukacja dziennikarzy, czyli przekazanie im wiedzy posiadanej przez lekarzy. A w mediach zdrowiem zajmują się głównie kobiety. Nazwa wiąże się też z formułą konferencji. Część wykładów odbywa się w Polsce, część za granicą. Byliśmy już we wszystkich krajach skandynawskich, poznając ich - bodaj najlepszy w Europie - system ochrony zdrowia.

Co Polakom w kontekście zdrowia trzeba uświadomić?
Ewa Dux Prabucka
: Mamy problem z podstawową wiedzą. Nie pytamy lekarza o działanie i dawkowanie leków. Często sami bawimy się w doktora. Tak być nie może. Przykład: jeśli ktoś choruje na nadciśnienie tętnicze, musi brać leki cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy ciśnienie jest wysokie. Polacy, niestety, bagatelizują i objawy choroby, i zalecenia. Dlatego tematem konferencji jest wpływ medycyny na jakość życia. Bo dzięki niej można żyć lepiej i dłużej.

Jest też temat raka piersi, wykrywanego u tysięcy Polek rocznie. Ale na badania chodzi niewiele.
Ewa Dux Prabucka
: Człowiek woli założyć, że choroba go nie dotyczy. Boi się usłyszeć, że jest chory. Więc do lekarza idzie dopiero wtedy, kiedy źle się czuje. Ale zwykle wtedy jest już w zaawansowanym stadium choroby. Polacy często zapominają też, że badania profilaktyczne nie dotyczą tylko osób starszych i kobiet. Bo np. 40-letni mężczyzna powinien pójść do urologa i zbadać prostatę.

Ale jak zachęcić do badań?
Ewa Dux Prabucka
: Trzeba mówić i wyjaśniać. Jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, można go wyleczyć i żyć wiele lat. To nie jest wyrok. Medycyna ma już skuteczne metody. Trzeba obalać mity. I uświadamiać, np. kobiety, że rak piersi dziś wcale nie oznacza jej usuwania. Stosuje się już rekonstrukcje, są nowe urządzenia zwalczające nowotwór.

Może lekarze też wyjaśniają za mało?
Ewa Dux Prabucka
: Powinni mówić więcej. Tylko kiedy, skoro w naszym systemie zajmują się głównie papierologią, sprawdzaniem refundacji, limitów. System, który ma służyć leczeniu, sam jest chory. Trzeba go uprościć. I nie tworzyć przepisów, które nijak mają się do codziennej praktyki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski