Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety stanowią ponad połowę freelancerów w Polsce. "Fenomen na skalę światową"

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Pixabay
Jak wynika z "Raportu Useme 2023: freelancerzy i freelancerki – gender gap i modele pracy", kobiety stanowią aż 51 proc. freelancerów w Polsce. To fenomen na skalę światową, bo w większości krajów branża zdominowana jest przez mężczyzn. Obecnie istnieje wiele profesji, wśród których niezależne specjalistki robią kariery - na przykład copywriting czy social media. Ile zarabiają kobiety freelancerki i jak pracują?

"Freelance" oznacza przeważnie pracę na własny rachunek, najczęściej dla kilku pracodawców. To ścieżka kariery coraz częściej wybierana przez osoby młode, pragnące niezależności. Według badania opracowanego przez Payoneer, na światowym rynku freelancingiem zajmuje się zaledwie 29 proc. kobiet. W Polsce, jak podaje raport Useme - platformy dedykowanej wolnym strzelcom i zleceniodawcom - kobiety stanowią ponad 51 proc. freelancerów.

– Ten rodzaj pracy może stanowić doskonałą szansę dla kobiet na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, które nie chcą tracić kontaktu z wykonywanym zawodem. Freelancing daje możliwość robienia tego, co najbardziej lubimy w swojej profesji, kiedy pozwala na to czas oraz najmłodszy członek rodziny – komentuje prezes firmy Useme, Przemysław Głośny.

Najwięcej pań freelancerek (aż 41 proc.) realizuje zlecenia z branży copywritingu i social mediów. Kolejną, najchętniej wybieraną “działką” jest grafika, w tym projektowanie 3D (16 proc.). Wirtualną asystenturą zajmuje się 5 proc. badanych kobiet. W branżach IT i programowanie - popularnych głównie wśród mężczyzn - działa 1 proc. ankietowanych freelancerek.

Zarobki freelancerów i freelancerek w dużej mierze zależą od branży, podejmowanej liczby zleceń oraz czasu wymaganego do ich realizacji. Co trzecia freelancerka zarabia do 1000 złotych miesięcznie. Od 1001 do 2000 złotych zarabia 23 proc. badanych pań, a od 2001 do 3000 złotych – 17 proc. Największe wynagrodzenia - 5000-10000 złotych - dotyczą co dziesiątej badanej. Powyżej 10000 złotych zarabia tylko 2 proc. respondentek.

– Z naszego badania wynika, że gender gap, czyli nierówności płacowe, dotyczą również wolnych strzelców. Widoczna granica w zarobkach wyraźnie przebiega na poziomie 3000 złotych dochodu. Podczas gdy większa liczba ankietowanych kobiet zadeklarowała przychody do tej sumy, mężczyźni zdecydowanie częściej wskazywali na wyższe zarobki. Te liczby świetnie obrazuje grupa najlepiej zarabiających, niezależnych specjalistów. Co 10. mężczyzna zadeklarował dochód powyżej 10000 złotych miesięcznie, podczas gdy podobne zarobki deklaruje zaledwie 2 proc. freelancerek – podkreśla Przemysław Głośny.

Czytaj też: NIK: Państwo nie chroni obywateli przed cyberatakami i wyłudzeniami danych

Aż 80 proc. polskich freelancerek posiada wykształcenie wyższe, a co czwarta z nich zajmuje się taką formą pracy krócej, niż rok lub do 2 lat. 28 proc. respondentek zajmuje się tą formą pracy od 3 do 5 lat, z kolei freelancerki z najdłuższym stażem, wynoszącym od 6 do 9 lat oraz 10 lat i dłużej - to kolejno 12 proc. i 7 proc.

Większość kobiet poświęca na zlecenia mniej, niż 4 godziny dziennie (46 proc.). Od 4 do 6 godzin pracuje 28 proc. badanych, natomiast 15 proc. przeznacza na zlecenia podobny czas co na etat. Panie poświęcające na pracę więcej, niż wymaga tego praca na etacie, stanowią 8 proc. Powyżej 10 godzin dziennie pracuje zaledwie 3 proc. badanych.

W ciągu miesiąca - jak wskazują ankietowane - udaje się zrealizować 1-2 zlecenia (26 proc.) lub 3-5 zleceń (30 proc.). Co dziesiąta badana wykonuje głównie projekty długoterminowe, np. trzymiesięczne, tyle samo pań przygotowuje 6-10 zleceń. Powyżej 10 zleceń miesięcznie przyjmuje 14 proc. respondentek.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Która znana gwiazda urodziła się w Poznaniu? Oto aktorki, piosenkarki i prezenterki, które widujemy na ekranach telewizorów, a pochodzą ze stolicy Wielkopolski lub są w jakiś sposób związane z Poznaniem. Odniosły sukces i często widujecie je na ekranach telewizorów.Kliknij i przejdź do galerii ----->

Znane kobiety związane z Poznaniem. Aktorki, piosenkarki i p...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski