Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne wieżowce na lotnisku pod Poznaniem. Wyspa wież w Kobylnicy: około stu wieżowców i osiem tysięcy mieszkańców [27.09.2019]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Przez lata lotnisko w Kobylnicy użytkował Aeroklub Poznański. Niedawno pojawiła się koncepcja zabudowania terenu Wyspą Wież. Mieszkańcy są pełni obaw, mówią o możliwym paraliżu drogowym.
Przez lata lotnisko w Kobylnicy użytkował Aeroklub Poznański. Niedawno pojawiła się koncepcja zabudowania terenu Wyspą Wież. Mieszkańcy są pełni obaw, mówią o możliwym paraliżu drogowym. Paweł Miecznik
Gigantyczne wieżowce staną na lotnisku w Kobylnicy pod Poznaniem? To nie żadne wymysł, tylko realny projekt, który może dojść do skutku. Inwestycja na lotnisku w Kobylnicy to Wyspa wież - czyli 98 wieżowców mieszkalnych na osiem tysięcy lokatorów. Tyle miałaby liczyć gotowa inwestycja Wyspy Wież na terenie dzisiejszego lotniska w Kobylnicy pod Poznaniem. Obecnie miejscowość liczy około 1,5 tys. mieszkańców i wielu z nich taka wizja przeraża. Boją się drogowego paraliżu. Jakie są szczegóły projektu Wyspy wież i kiedy miałby powstać? Kiedy najwyższy wieżowiec - 160 metrowy stanie na lotnisku pod Poznaniem?

Projekt Wyspy Wież przedstawiony został swarzędzkim radnym 10 września na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji. Osiedle mogłoby powstać w położonej w gminie Swarzędz Kobylnicy, na obecnych terenach lotniska. Od dłuższego czasu nie jest tajemnicą, że Aeroklub Poznański wyprowadza się z tego miejsca, a znalazł się inwestor gotowy wyłożyć na nie pieniądze. Latami trwa jednak dyskusja, co mogłoby się znaleźć w tym miejscu.

Czytaj też: Poznań: Nowy Dom Pomocy Społecznej powstanie na Strzeszynie. "To nowoczesny budynek na miarę XXI wieku". Co będzie oferował DPS?

160 metrowy wieżowiec na lotnisku: kto projektował Wyspę wież i gigantyczne wieżowce?

Projekt Wyspy Wież na zlecenie gminy stworzyli architekci – prof. Sławomir Rosolski z Politechniki Poznańskiej i prof. Robert Barełkowski. Prace nad nim trwały dwa lata. Architekci porównali m. in. wady i zalety zabudowy niskiej jednorodzinnej oraz wielokondygnacyjnej i wielorodzinnej, czyli właśnie Wyspy Wież. Wszelkie argumenty miały przemawiać za tą drugą koncepcją. M. in. to, że niska zabudowa zajmie o wiele więcej przestrzeni, którą można przeznaczyć na tereny zielone.

Sprawdź też:

W ramach Wyspy Wież powstałyby łącznie 133 budynki na 10 ha gruntu (teren lotniska to ponad 100 ha). 98 z nich to budynki mieszkalne – 36 o 15 kondygnacjach i wysokości 53 metrów; 17 o wysokości 75 metrów; 41 stumetrowych wież, trzy 130-metrowe i jedna o wysokości 160 metrów i 47 kondygnacjach. Dodatkowo kilka niskich budynków mieszkaniowych, usługowe, oświatowe, zakłady produkcyjne, kościół i stacja kolejowa. Na Wyspie Wież mieszkałoby 8 tysięcy osób. Dziś Kobylnica liczy 1,5 tys. mieszkańców.

Wielu z nich boi się projektu. Szczególnie tego, że teren jest otoczony liniami kolejowymi, a problemy z korkami są już dziś. Nie wyobrażają sobie powstania kolosa.

Czytaj: Poznań - Budżet 2020: Cięcia wydatków sięgną 134 mln zł. Mniej pieniędzy na drogi, zabytki, kulturę, sport i dla seniorów

Gigantyczne wieżowce na lotnisku pod Poznaniem - czy ludzie chcą Wyspy wież?

- Mam ograniczone zaufanie do powstania Wyspy Wież. To zadanie wymaga ogromnych pieniędzy, powstania dróg i wielu innych inwestycji. Ludzie są negatywnie nastawieni, nikt nie chce się pozbywać terenów zielonych. Nie widzę powodów, by radni mieli się na to godzić. Inwestor wiedział co kupuje - mówi nam osoba zaznajomiona z koncepcją Wyspy Wież. Słyszymy też, że na razie to bardziej ciekawostka, niż realny projekt.

Z przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety wynikało, że chcieliby pozostania lotniska, ewentualnie zabudowy jednorodzinnej. Upadła możliwość wytyczenia strefy gospodarczej.

Sprawdź też:

Kiedy funkcjonowało lotnisko, były protesty związane z hałasem. Było jasne, że Aeroklub Poznański się wyprowadzi, więc gmina szukała przez trzy kadencje możliwości na co przeznaczyć ten teren. Aktywizacja przemysłowa nie odpowiadała mieszkańcom. Dziś najchętniej chcieliby pozostania lotniska, ale żeby nie latały samoloty.

mówi Barbara Czachura, przewodnicząca swarzędzkiej rady miasta.

160 metrowy wieżowiec na lotnisku: kiedy powstanie Wyspa wież?

Projekt opracowany przez naukowców miał nie obciążać gminy i środowiska, a jednocześnie odpowiadać inwestorowi.

– Stwierdzili, że to najlepszy moment, by skupić nowinki z całego świata w jednym miejscu. Powstał niezwykle odważny projekt. Nie XXI a XXII wieku – podkreśla Czachura. Obiekcjom mieszkańców jednak się nie dziwi, bo radni przez pięć godzin słuchali i oceniali projekt. Mieszkańcy jeszcze nie mieli takiej możliwości, ale kolejne spotkania mają się odbyć. Samo powstanie Wyspy Wież ma nie być kwestią kilku, a możliwe, że 20-30 lat. Najpierw trzeba formalnie zmienić przeznaczenie gruntu i samo to może zająć kilka lat. Według planów teren ma być zabudowywany kwartałami i dobrze skomunikowany. Rozważane jest kilka rozwiązań, w tym budowa obwodnicy.

Sprawdź: Volkswagen Poznań zapłaci podwykonawcom za wykonane prace. Ale czy wszystkim? Rozmowa z Jensem Ocksenem, prezesem VW Poznań

Grzegorz Taterka, zastępca burmistrza Swarzędza, w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że na razie rozwiązania planistyczne są bardzo wstępne. Prace nad nimi mają trwać na bieżąco. Obecnie urząd czeka na opinie radnych. Jako czas do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania, Taterka wskazuje 2,5 roku.

- Przewaga zabudowy wielorodzinnej polega na realizacji całej infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej etc. przez prywatnego inwestora. Dodatkowo procent zabudowy jest niższy, niż w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Termin rozpoczęcia budowy osiedla może przedstawić jedynie inwestor - zaznacza Taterka.

Na drogowe obawy mieszkańców odpowiada, że Wyspę Wież ma obsługiwać nowy węzeł komunikacyjny i kolej metropolitalna.

ZOBACZ TEŻ:

Nowy Dom Pomocy Społecznej na Strzeszynie - wizualizacja projektu.

Poznań: Nowy Dom Pomocy Społecznej powstanie na Strzeszynie....

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski