Kochaj lub lub Lubelskie

Materiał informacyjny Polska Press Sp. z o.o.
Wiele atrakcyjnych i doskonale oznakowanych tras turystycznych, bogata baza hotelowa, wspaniała kuchnia oraz nieskazitelna przyrodę – to główne atrybuty Lubelszczyzny. To region, który można z pewnością albo polubić lub od razu pokochać. I to z wzajemnością: lublinianie słyną z gościnności i turyści czują się tu jak u siebie w domu. Zapraszamy w Lubelskie!

Lubelszczyzna jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą kraju. Z Warszawy do stolicy województwa dojedziemy nową drogą szybkiego ruchu w niecałe dwie godziny. Już niedługo tyle samo będzie trwać podróż z Rzeszowa do Lublina, bo to właśnie miasto jest najczęściej pierwszym przystankiem na turystycznej mapie Lubelszczyzny. Wielu turystów, zwłaszcza zagranicznych dociera tu także droga powietrzną, korzystając z lotniska w Świdniku. W 2017 r. Lublin odwiedziła rekordowa liczba turystów – 1,2 mln. Wcale nas to nie dziwi.

Atrakcyjna, młoda, pełna wigoru - pozna turystę. Wiek bez znaczenia

Tak stolica regionu mogłaby ogłaszać się na portalach randkowych. I pewnie na brak chętnych nie narzekałaby. Lublin jest atrakcyjny: to największe miasto po prawej stronie Wisły. Ma niezwykle bogatą historię i wspaniałą architekturę. Nic dziwnego, że od wielu lat przyjeżdżają tu filmowcy, żeby właśnie tutaj kręcić sceny do kolejnych filmów – także oskarowych, jak chociażby „Lektor”. Zaułki Starego Miasta „grały” już w filmach Paryż, Wilno czy Warszawę. Atrakcyjność Lublina to także jego wielokulturowość. Można to wyczuć na niemal każdym kroku wędrówki po mieście. Na niewielkim obszarze trafimy i na wspaniałe kościoły, i na słynną jesziwę – swego czasu największą na świecie, ale natkniemy się też na cerkiew – nieopodal Zamku.

Lublin to młode miasto, mimo że niedawno obchodził swoje 700-lecie. Jego młodość wynika stąd, że na dziewięciu uczelniach studiuje w mieście ok. 60 tysięcy studentów, w tym ok. 7 tysięcy cudzoziemców. Nic dziwnego, że Lublin jest kandydatem do Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

I tak, jak byłoby w ogłoszeniu – to rzeczywiście jest miasto pełne wigoru, bo co roku odbywa się wiele imprez, przyciągających turystów z całego świata. To chociażby Europejski Festiwal Smaku, Carnival Sztukmistrzów czy Jarmark Jagielloński.

Lublin to miasto otwarte dla wszystkich – bez względu na wiek. Ci, którzy chcą wypocząć z dala od zgiełku i hałasu – powinni udać się do Muzeum Wsi Lubelskiej czy też do Ogrodu Botanicznego. Prawdziwą lekcją historii i zadumy będzie niewątpliwie wizyta na Majdanku.

Warto zakręcić się koło Lublina

Nie mniej atrakcyjne miejsca znajdują się w pobliżu stolicy województwa. Warto zajrzeć do Nałęczowa, znanego sanatorium, które walory docenili nawet kuracjusze z Kuwejtu. Ciche, spokojne miasteczko kusi nie tylko swoim niepowtarzalnym klimatem; Nałęczów może się pochwalić nawet własnym mikroklimatem – polecanym osobom z problemami układu krążenia.

Nieopodal Nałęczowa znajduje się inne, równie atrakcyjne miasteczko. To Kazimierz Dolny z unikalnym, zabytkowym Rynkiem, wspaniałymi kamienicami, Górą Trzech Krzyży czy też urokliwymi spichlerzami.

Nieopodal Kazimierza – wąską dróżką wśród berberysów – dojdziemy do Mięćmierza, dawnej osady flisackiej, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Drewniane, ponadstuletnie chałupy pokryte strzechą i polne dróżki są niemymi świadkami historii. Nad Mięćmierzem góruje Albrechtówka - wzgórze, skąd rozlega się wspaniały widok na królową polskich rzek – Wisłę.

Warto wspomnieć, że będąc na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego powinniśmy pamiętać, że jest to wyjątkowe miejsce – nigdzie więcej w Europie nie spotkamy tylu lessowych wąwozów na tak niewielkim obszarze jak tutaj.

Z Mięćmierza koniecznie trzeba się udać w górę rzeki – na Małopolski Przełom Wisły. Tam, w okolicach Józefowa – przy sprzyjającej pogodzie – możemy dojrzeć oddalone o kilkadziesiąt kilometrów pasma Gór Świętokrzyskich. Wcześniej jednak odwiedźmy Puławy – ze znanym Parkiem Czartoryskich i Świątynią Sybilli.

Czar PRL-u? Zapraszamy do Kozłówki

To mała wieś na północ od Lublina. Muzeum Sztuki Socrealizmu to tylko jedna z atrakcji, którą możemy tu zobaczyć. „Gwiazdą” Kozłówki jest przede wszystkim monumentalny, wspaniale odrestaurowany Pałac Zamojskich, w którym mieści się muzeum oraz powozownia. To miejsce licznych wycieczek; do parku prowadzą również dobrze oznakowane ścieżki rowerowe.

Na turystycznym szlaku nie może zabraknąć Chełma z unikalnymi podziemnymi trasami i duchem Boruchem oraz Zamościa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. To także Hrubieszów – miejsce urodzin Bolesława Prusa.

Lubelszczyzna naturalnie

Poleski Park Narodowy, Roztocze, Krzczonowski Park Narodowy czy też Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie – to tylko niektóre z licznych propozycji spędzenia czasu na łonie natury; każde z tych miejsc oferuje nie tylko wspaniałe widoki, spokój i ciszę, ale także liczne ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. To również raj dla grzybiarzy i wędkarzy. Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie od wielu lat przyciąga licznych turystów z rożnych zakątków kraju i Europy. Są to idealne miejsca do uprawiania aktywnej turystyki – kolarstwa (duża i gęsta sieć oznakowanych ścieżek rowerowych) lub kajakarstwa (bez trudu znajdziemy liczne oferty spływów kajakowych)

Turystyczne atuty

Lubelszczyzna nie jest już białą plamą noclegową na mapie Polski. W ciągu ostatnich kilkunastu latach w całym regionie przybyło wiele miejsc noclegowych. Swoje inwestycje prowadziły i prowadzą tu znane i cenione na całym świecie sieci hotelowe. W samym Lublinie powstało w ostatnim czasie kilka dużych hoteli, które w pełni już zaspokajają pobyt na noclegi.

Poza nim również nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem noclegu. W regionie w ciągu ostatnich lat zainwestowano aż 250 mln zł w budowę nowych obiektów noclegowych. W turystycznej ofercie nie brakuje dzisiaj miejsc w licznych apartamentach, pensjonatach czy kwaterach agroturystycznych. Ceny na pewno zachęcają do skorzystania z tych ofert – można znaleźć nocleg już za 30 złotych za dobę.

Lubelskie słynie także z doskonałej kuchni. Być tutaj i nie spróbować chociażby słynnych cebularzy, to tak jak być na Podhalu i nie znać smaku oscypka. W Lublinie powstało nawet jedyne na świecie muzeum cebularza. Co ciekawe, można w nim – pod okiem piekarza – upiec swojego własnego cebularza. Nie możemy zapomnieć o dwóch innych kulinarnych specjałach Lubelszczyzny – to dania z kaszy oraz różnego rodzaju pierogi. O tym, jak są popularne świadczą coroczne festiwale związane z tymi potrawami.

Lub Lubelszczyznę

Bo warto ją polubić. To region, gdzie spacerując polnymi dróżkami Roztocza ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał, a życie płynie wolniej. Po godzinie jazdy samochodem dojedziemy do winnic w okolicach Janowca, a po drodze możemy podziwiać stoki narciarskie, których tu też nie brakuje. Na tym polega wyjątkowość Lubelszczyzny. Warto tu przyjechać, żeby zobaczyć w okolicach Hrubieszowa najżyźniejsze w Europie ziemie, plantacje róż koło Końskowoli czy jedyny na świecie pomnik chrząszcza. Jeśli czujemy niedosyt – można też udać się do Emilcina; to miejsce gdzie kiedyś mieli wylądować kosmici.

Jedno jest pewne – na Lubelszczyźnie nie da się nudzić. Lub Lubelszczyznę. Lub pokochaj. Zapraszamy!

Materiał oryginalny: Kochaj lub lub Lubelskie - Polska Times

Dodaj ogłoszenie