Kodeks drogowy. Co jeśli kierowca nie ma potwierdzenia OC?

  Kodeks drogowy. Co jeśli kierowca nie ma potwierdzenia OC?

  (mm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kodeks drogowy. Co jeśli kierowca nie ma potwierdzenia OC?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, regulowanym ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co jeśli kierowca nie posiada przy sobie potwierdzenia jego wykupienia?
  Jeśli kierowca nie posiada przy sobie potwierdzenia wykupienia polisy OC, policja nie ma prawa odholować auta. W takiej sytuacji funkcjonariusz może jedynie nałożyć na kierowcę mandat. W jakiej wysokości?
  Za prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu bez posiadania przy sobie wymaganych dokumentów, grozi kara grzywny do 250 zł lub nagana. Mandat nie może przekroczyć kwoty 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów. Nie przewidziano punktów karnych.

  Warto wspomnieć, że jeśli kierowca nie ma w ogólne wykupionego ważnego ubezpieczenia OC, wtedy policja zgłasza sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

  Podstawa prawna:

  Art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. + Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

  Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz 16.24 z późn. zm.)

  Art. 88 ust 1-3 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY