Kodeks drogowy. Czy drogówka może zbadać trzeźwość pasażera?...

  Kodeks drogowy. Czy drogówka może zbadać trzeźwość pasażera?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Kodeks drogowy. Czy drogówka może zbadać trzeźwość pasażera?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Policja może żądać poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie. Czy takiemu badaniu może zostać także poddany pasażer?
  Badanie trzeźwości może dotyczyć nie tylko kierowcy. Poddany mu może zostać również pasażer podróżujący pojazdem. Funkcjonariusz może dokonać pomiaru, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mógł on kierować pojazdem. Może się tak zdarzyć, gdy policja zjawi się na miejscu kolizji drogowej, a świadkowie nie będą mieli pewności, która osoba kierowała pojazdem. Policja może mieć także wątpliwości kiedy samochód zatrzymywany jest po pościgu.


  Wynik badania alkomatem może zostać podważony w sytuacji, gdy urządzenie nie posiada aktualnej kalibracji. Należy pamiętać, że wydruk przedstawiający wyniki badań przeprowadzonych alkomatem podlega ocenie, tak jak każdy inny dowód przeprowadzony w toku postępowania. Może także w toku postępowania zostać skutecznie podważony.

  Warto zaznaczyć, że odmówić poddaniu się badaniu trzeźwości można wyłącznie wówczas, gdy jest to powodowane stanem zdrowia. Tak jest np. w przypadku astmy. W sytuacji gdy badany odmawia bądź to samego poddania się badaniu, bądź pomimo wyrażonej zgody nie daje sprawdzić stanu trzeźwości, funkcjonariusze mogą zabrać badanego, aby dokonać laboratoryjnego badania krwi lub moczu. Wtedy kierowca zobowiązany jest się poddać tym czynnościom. Takie wyniki są zwykle dużo bardziej precyzyjne. Są też trudniejsze do podważenia.

  Od 18 maja 2015 roku zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz dla tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Maksymalny okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Dożywotnio tracą je m.in. Ci, którzy spowodowali wypadek śmiertelny po pijanemu. Kierujący samochodem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie może być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu są przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

  Podstawa prawna:

  Art. 129 ust. 2 pkt 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 11.37 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blokada alkoholowa

  Agnes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  http://alkomaty.biz/kategoria-produktu/blokady-alkoholowe/

  to jest rozwiązanie problemów z pijącymi kierowcami na polskich drogach!

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY