Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

(mm)
Archiwum
W 2015 roku około 55 mln zł wpłynęło na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z tytułu kar nałożonych za brak obowiązkowej polisy OC.

Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Istotne jest, że kara może zostać nałożona na właściciela pojazdu również wtedy, gdy auto przez dłuższy okres nie jest użytkowane na drogach publicznych.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli. W 2016 roku właściciel auta osobowego w przypadku kiedy okres bez ważnej policy OC przekroczył 14 dni, zapłaci karę w wysokości 3700 zł.

Warto wiedzieć, że kara za brak polisy OC ulega przedawnieniu. Ma to miejsce wraz z upływem 3 lat od dnia kontroli posiadania polisy, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podstawa prawna:

Art. 87 ust 1, art. 90 ust.1. i art. 92 ustawy zz 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu? - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski