Kodeks drogowy. Czy kierowca straci prawo jazdy jeśli po...

    Kodeks drogowy. Czy kierowca straci prawo jazdy jeśli po pijanemu jechał rowerem?

    (mm)

    Polska

    Aktualizacja:

    Polska

    Kodeks drogowy. Czy kierowca straci prawo jazdy jeśli po pijanemu jechał rowerem?
    1/2
    przejdź do galerii

    ©Archiwum

    Wielu kierowców korzysta także z roweru. Co jeśli osoba prowadzi jednoślad po pijanemu i jak taką kwestię regulują przepisy?
    Poruszanie się rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest traktowane przez polskie prawo jako przestępstwo. Jest natomiast wykroczeniem zagrożonym do 30 dni aresztu lub grzywną, a sąd nie ma w takim przypadku odebrania prawa jazdy.

    Nietrzeźwy rowerzysta posiadający ponad 0,5 promila alkoholu we krwi zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 zł lub trafi do aresztu na okres do 30 dni. Jeśli kierowca będzie w stanie po spożyciu alkoholu – 0,2 do 0,5 promila – wysokość mandatu to od 300 do 500 zł lub do 14 dni aresztu. Rower może zostać odholowany na parking.

    Warto zaznaczyć, że sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych jak mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku złamania zakazu – grożą trzy lata więzienia.

    Podstawa prawna

    Art. 28 par. 1, art. 87 par. 1a, 2 i 4 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

    Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    PREMIERY

    SAMOCHODY UŻYWANE

    PRZEPISY

    PORADY

    RAPORTY