Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego...

  Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego pojazdem?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego pojazdem?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Każdemu może zdarzyć się zaparkować na zakazie. Co jeśli właściciel pożyczył auto najbliższej osobie, a ta została ukarana mandatem przez straż miejską? Czy konieczne jest podanie danych np. syna któremu pożyczyliśmy pojazd?
  W takiej sytuacji obowiązkiem właściciela auta jest wskazanie osoby, której powierzył pojazd we wskazanym czasie. W przeciwnym wypadku osoba naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

  Są jednak sytuacje, w których właściciel auta będzie zwolniony z obowiązku wskazania kierującego na żądanie uprawnionego organu. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia jeśli właściciel pojazdu wykaże, że pojazd został użyty wbrew ich woli i wiedzy i nie mógł temu zapobiec.

  Wiele osób tłumaczy się, że nie pamięta komu w danym czasie oddała do dyspozycji swój pojazd, ale nie jest to wystarczające, aby uniknąć mandatu. Wykroczenie może być bowiem popełnione poprzez działanie bądź zaniechanie. Czyn ten może polegać zarówno na odmowie wskazania osoby, której powierzony został pojazd, wskazaniu kręgu osób w sposób uniemożliwiający ustalenie użytkownika pojazdu, udzielenie odpowiedzi wymijającej bądź zasłonięcie się niepamięcią. Zaniechanie udzielenia odpowiedzi w ocenie sądu również wyczerpuje znamię nieudzielenie odpowiedzi.

  Pamiętać należy również, że nawet wskazanie komu właściciel auta oddał pojazd nie przesądza, że osoba kierująca zostanie ukarana.

  Będą zmiany?

  Sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała, że przygotuje zmiany kodeksu wykroczeń. Posłowie poparli petycję Fundacji Instytutu Thomasa Jeffersona. W myśl nowych regulacji świadek w sprawie o wykroczenie mógłby odmówić odpowiedzi na pytania, które mogą narazić na odpowiedzialność jego lub jego najbliższych.

  Podstawa prawna:

  Art. 78 ust 4 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

  Art. 96 par 3 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz 1094 z późn. zm.).

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ku pamięci Pawki Morozowa

  wyborca JKM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Pawka Morozow byłby dumny z prawa stworzonego przez P0 i podtrzymanego przez tzw. trybunał konstytucyjny.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY