Kodeks drogowy. Jazda lewym pasem po autostradzie

  Kodeks drogowy. Jazda lewym pasem po autostradzie

  (mm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kodeks drogowy. Jazda lewym pasem po autostradzie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Jazda po autostradzie rządzi się swoimi prawami. Czy kierowcy mogą swobodnie korzystać z lewego pasa w zależności od swoich potrzeb?
  Kierowcy nie mają możliwości poruszania się po autostradzie dowolnym pasem w każdych okolicznościach. Na autostradach w Polsce, tak jak i na innych drogach obowiązuje ruch prawostronny, a zgodnie z prawem o ruchu drogowym, kierujący pojazdem korzystając z drogi dwujezdniowej jest zobowiązany jechać po prawej jezdni. Korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech passach, ruchu jest zobowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej stronie jezdni.

  Lewym pasem na autostradzie kierowcy powinni poruszać się w sytuacji kiedy wyprzedzają inny pojazd lub omijają przeszkody. Kierowca nie powinien zajmować lewego pasa, nawet w przypadku kiedy porusza się z maksymalną dozwolona prędkością.

  Dla przypomnienia tamowanie lub utrudnianie ruchu na drogach publicznych to wykroczenie zagrożone karą w wysokości 200 zł i nałożeniem na kierującego 2 punktów karnych.

  Podstawa prawna:

  Art. 90. Ust z 20 maja 1971 r. –Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

  Art. 16. Ust 1-4 , art. 19 ust 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

  Tabela B Lp 43 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz. 1624 z późn, zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skasownaie lub korekta

  Marek Kłos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Proszę o skasowanie lub korektę artykułu, bo to co jest tu napisane to stek bzdur i debilizmów wyssanych z palca, wprowadzających zamęt wśród kierowców. Proszę się podszkolić z interpretacji...rozwiń całość

  Proszę o skasowanie lub korektę artykułu, bo to co jest tu napisane to stek bzdur i debilizmów wyssanych z palca, wprowadzających zamęt wśród kierowców. Proszę się podszkolić z interpretacji przepisów KD, bo autor tego gniota nie odróżnia jezdni od drogi i stąd te kretynizmy, dotyczące lewego pasa. W KD nie ma zapisu mówiącego o konieczności jazdy prawym pasem, zwłaszcza na autostradach/ekspresówkach takich jak na zdjęciu. zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY