Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo denerwuje żebractwo w Poznaniu? Zagłosuj w naszej sondzie!

Joanna Udzik
Mycie szyb samochodowych uchodzi za formę żebractwa
Mycie szyb samochodowych uchodzi za formę żebractwa archiwum
Widok osób proszących o pieniądze to codzienność każdego większego miasta. Czy poznaniakom żebracy przeszkadzają? Jednym bardzo, innym mniej.

- Za dużo ich nie ma, rzadko na nich wpadam na ulicy. Ale w tramwajach żebrzący ludzie bardzo mnie irytują - mówi Magdalena Krzysiek.

- Ludzi proszących o pieniądze w Poznaniu jest bardzo dużo, ostatnio wpadam na nich non stop - przekonuje Hubert Urbański. - Jak nie mają za co żyć, niech siedzą z kartką, a nie zaczepiają innych - komentuje.

Jak więc można walczyć z żebractwem w Poznaniu?
Przepisy mówią, że karać można osoby, które proszą o pieniądze, a są w stanie same się utrzymać, podają fałszywy powód zbierania lub są natarczywe. W okresie maj-czerwiec patrole działające w ramach projektu "Powrót z ulicy", interweniowały w 92 przypadkach żebractwa, w tym w 15 sprawach chodziło o osoby nieletnie. - Był to okres nasilenia, ze względu na Euro - wyjaśnia Joanna Kęcińska z Komendy Miejskiej Policji, koordynator projektu. - Przez ten czas osiem razy wysłaliśmy patrole, które sprawdziły 230 miejsc zagrożonych żebraniem.

Patrol składał się z funkcjonariusza policji i pracownika socjalnego, który sprawdzał czy żebrząca osoba korzystała już z pomocy społecznej i jaka pomoc jest potrzebna. Policjant weryfikował, czy osoba ta była karana. Komplet informacji trafiał do MOPR-u i komisariatu.

- Wtedy dopiero oceniamy, czy jest to wykroczenie - opowiada policjantka. - Większość żebraków to osoby bezdomne, bez środków do życia, niepracujące albo uzależnione od alkoholu. Spraw jednoznacznych, że ktoś wychodzi na ulicę i żebrze oszukańczo, jest bardzo niewiele.

- Możemy interweniować, ale dopiero wówczas, kiedy żebrak jest natarczywy - mówi Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej . - Wtedy straż może go wylegitymować i oddać sprawę do sądu.

Przemysław Piwecki tłumaczy, iż strażnicy miejscy nie mają szans dotrzeć do takich informacji jak zdolność do pracy albo stwierdzić, czy ktoś rzeczywiście ma chore dziecko.
Gdy straż jest bezradna, przekazuje sprawę policji.

Projekt "Powrót z ulicy" do żebractwa zalicza także mycie szyb samochodowych, zbieranie pieniędzy za pilnowanie auta, proś-by o wsparcie z kartkami ("Zbieram na leki"). Popularne jest też odstawianie wózków w supermarketach, a zapłatą za taką usługę ma być moneta, którą się odzyskuje po odwiezieniu.

- Pisaliśmy w tej sprawie do sądów, ponieważ wózki odwoziły osoby, które miały środki do życia. W tych przypadkach sąd nie uznał tego jako żebractwo, tylko rodzaj usługi - opowiada Joanna Kęcińska.

- Na pewno nie powinniśmy dawać pieniędzy osobie proszącej o datki - uważa Lidia Płatek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Poznaniu. - Nigdy nie wiemy, na jaki cel zostaną przeznaczone. Tłumaczy jednak, że nie należy przechodzić obojętnie. Jeżeli chcemy udzielić pomocy, powinniśmy zainteresować się sytuacją takiej osoby, kupić bułkę lub poinformować, gdzie pomocy szukać.

Gdzie pokierować taką osobę? Można skierować ją do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, miejsc noclegowych (zimą) oraz jadłodajni w Poznaniu.

- Należy zwrócić szczególną uwagę na sytuację, w której wykorzystywane do żebrania jest dziecko - ostrzega Lidia Płatek. - W tej sytuacji trzeba przekazać informację o incydencie np. straży miejskiej lub skorzystać z darmowej infolinii.
Infolinia, na którą można zgłaszać przypadki żebractwa, dostępna jest w godzinach 7.30-22, pod nr 800 440 450.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski