Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kokarda narodowa na Święto Niepodległości. Czym jest, jak wygląda, jak ją zrobić? Instrukcja

Katarzyna Sklepik
Jak zrobić samodzielnie kokardę narodową?
Jak zrobić samodzielnie kokardę narodową?
Biało-czerwona rozetka - kokarda narodowa - to symbol patriotyzmu, który Polacy w ważnych dla kraju momentach nosili z dumą. Manifestując tym samym przynależność do narodu polskiego. Dziś sami możemy zrobić kokardę narodową - nie mylić z kotylionem! - i nosić ją podczas Święta Niepodległości.

Kokarda narodowa z papieru

Do zrobienia kokardy narodowej potrzebować będziemy tekturę, białą i czerwoną wstążkę, nożyczki, klej (lub zszywacz) i zapinkę - możesz też użyć agrafki.

Wstążki: potrzebujemy 150 cm czerwonej wstążki. Białej - wystarczy 90 cm. Dobrze, by obie miały tę samą szerokość - do 2 cm.

Krok 1: Wycinamy dwa okręgi z tektury. Większy o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm i mniejszy o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm. Dodatkowo wycinamy koło z białej tektury o średnicy 2,5 cm.

Krok 2: Bierzemy większy okrąg przewlekamy przez niego na okrętkę czerwoną wstążkę. Bierzemy mniejszy okrąg i w ten sam sposób przewlekamy przez niego białą wstążkę.

Krok 3: Naklejamy biały okrąg na czerwony (lub je zszywamy). Na środku powstałego, dwukolorowego okręgu naklejamy mniejsze białe kółko.

Krok 4: Na odwrocie kokardy mocujemy agrafkę (lub zapinkę).

Kokarda narodowa z materiału

Do wykonania kokardy potrzebne są: biało-czerwona wstążka lub taśma rypsowa (można ją kupić w pasmanterii) o szerokości 3 cm i długości 25 cm, igła i biała nitka, agrafka.

Krok 1: Wzdłuż białej krawędzi wstążki przewlekamy nitkę luźną fastrygą co 5 mm.

Krok 2: Ściągamy nitkę i marszczymy wstążkę, aż ułoży się w krąg.

Krok 3: Końce wstążki zszywamy krawędziami ułożonymi w jedną stronę. Formujemy kształt kokardy i od spodu przypinamy agrafkę. Kokarda gotowa.

Kokarda, a nie kotylion!

Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z czerwonej i białej wstążki. Według zaleceń średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm.

Natomiast kotylion to ozdobna oznaka zazwyczaj wzorowana na orderach. Mogą nim być także małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy, które wpina się w klapę marynarki lub przypina do sukienki. Stosowane najczęściej na balach i zabawach tanecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski