Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOLACJA WALENTYNKOWA: Jak przygotować owoce morza? Zobacz nasze przepisy na ostrygi i mule

Milena Kochanowska
Ostrygi, jak stwierdzono, są najbogatszym naturalnym źródłem cynku, dlatego też uważane są za najskuteczniejszy afrodyzjak.
Ostrygi, jak stwierdzono, są najbogatszym naturalnym źródłem cynku, dlatego też uważane są za najskuteczniejszy afrodyzjak. 123 RF
Owoce morza zawierają aminokwasy, odpowiedzialne za produkcję hormonów i podwyższające libido, oraz cynk, który wyostrza zmysły. Prócz wysokiej wartości odżywczej przypisuje im się więc właściwości afrodyzjakalne.

Można je podzielić na dwie główne grupy: skorupiaki i mięczaki. Do grupy pierwszej należą: homary, langusty, homarzec oraz kraby i krewetki. Mięczaki zaś są bezkręgowcami, zwykle chronionymi przez muszlę. Do nich zaliczamy m.in.: ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki i inne małże, ślimaki oraz głowonogi: mątwy, kałamarnice, ośmiornice.

Mniej cholesterolu zawierają mięczaki, więcej skorupiaki. Jedne i drugie są doskonałym źródłem wysokowartościowego białka, zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3 niezbędne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych, a także wiele witamin z grupy B. Są najlepszym w diecie człowieka źródłem jodu i dobrym źródłem selenu (działanie przeciwnowotworowe), fluoru oraz wapnia. Zawierają też żelazo, cynk (wzmacnia układ odpornościowy, zwalcza wolne rodniki oraz zwiększa popęd płciowy) i magnez. Ostrygi, jak stwierdzono, są najbogatszym naturalnym źródłem cynku, dlatego też uważane są za najskuteczniejszy afrodyzjak.

Nie ma już chyba sposobu, którego nie zastosowano by, serwując dania z tych wodnych zwierząt. Można je gotować, piec, smażyć, zapiekać w cieście (np. francuskim), grillować. Podawać w sosach, panierować, robić z nich szaszłyki lub dodawać do zapiekanek z makaronu albo ryżu. Robić z nich gulasze, zupy i galaretki. Mogą być też głównym składnikiem rozmaitych sałatek lub tylko ich dodatkiem. Jemy je na ciepło lub zimno, na słodko, słodko-kwaśno, ostro lub łagodnie. Można z nich zrobić również pasty na kanapki lub dodawać do masła. A nawet nadziewać nimi (np. krewetkami) mięsa. Możemy je również marynować w winie (krewetki, mule), zapiekać (ośmiornica) lub podawać w winnej galarecie (kawałki krabów, małże, krewetki - żelatynę rozpuszczamy w 1/2 szklanki wrzątku i mieszamy z białym winem).

Najczęściej przy przyrządzaniu owoców morza nieodzowne są: cytryna, natka pietruszki, czosnek, pieprz oraz inne przyprawy i zioła.

Jeśli mamy problem z kupieniem świeżych, wykorzystajmy do dań te mrożone.

To przepisy, które możemy wykorzystać lub które mogą nas zainspirować.

Mule w sosie serowo-pomidorowym

  • ok. 1 kg muli (mogą być mrożone)
  • 200 ml białego wytrawnego wina
  • 200 g serka topionego kremowego
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oliwy
  • 3 szalotki
  • 3 dojrzałe pomidory
  • świeża bazylia
  • pieprz, sól do smaku

Mule dokładnie oczyścić i umyć w zimnej wodzie. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić w drobną kostkę. W garnku rozgrzać oliwę i wrzucić posiekany czosnek oraz szalotkę. Chwilę podsmażyć do lekkiego zrumienienia. Dodać pomidory, podlać winem, doprawić solą i pieprzem. Dodać mule, przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu około 2-3 minuty. Mule wyciągnąć, dodać serek topiony i wszystko dokładnie zmiksować. Gotowy sos wylać na talerz, ułożyć mule i udekorować świeżą bazylią. Podawać z pełnoziarnistym pieczywem lub makaronem.

Ostrygi z czosnkiem i pietruszką

  • 20 ostryg
  • 2 łyżki masła
  • 3 ząbki czosnku
  • natka pietruszki
  • sól

Na patelni rozgrzać masło. Świeże ostrygi otworzyć za pomocą specjalnego noża. Wodę z muszli wlać do miseczki, a mięso ostryg wyłożyć na patelnię. Dodać wyciśnięty przez praskę czosnek i smażyć około 1 minuty. Następnie wlać odlaną wcześniej wodę z małży i dusić jeszcze przez 2 minuty. Na koniec duszenia dodać posiekaną natkę pietruszki.

Sernik na słono z serem żółtymSkładniki:spód: 150 g herbatników maślanych, 100 g masłamasa serowa: 0,6 kg twarogu półtłustego, 6 jaj, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 150 g sera żółtego, 200 g łososia wędzonego na zimno, 12 jaj przepiórczych, pęczek koperku, 4 łyżki jogurtu typu greckiego, ¼ łyżeczki soli, 1 płaska łyżeczka pieprzu czerwonego Kruszonka: 100 g mąki, 120 g masła, 70 g sera żółtego Ciastka bardzo drobno pokruszyć lub zmielić. Dodać roztopione masło, wymieszać i wysypać do tortownicy lub blaszki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Równo rozprowadzić na dnie i ubić ręką, a najlepiej dnem szklanki.Jajka razem z mąką ziemniaczaną dokładnie ubić na puszystą masę. Łyżka po łyżce, dodawać twaróg, jogurt naturalny i dalej ubijać, aż do dokładnego połączenia. Dodać sól, pieprz czerwony i wymieszać. Dodać pokrojony w centymetrową kostkę ser żółty, poszarpane kawałki łososia i grubo skrojony koperek. Wymieszać. Masę serową wyłożyć na wcześniej przygotowany spód. W masę wcisnąć wcześniej ugotowane na twardo i obrane jajka przepiórcze.Mąkę posiekać z zimnym masłem i ugnieść w dłoniach. Następnie rozkruszyć do miseczki, dodać utarty na grubym oczku ser i wymieszać. Wyłożyć na masę serową. Piec w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku przez 1 godzinę. (źródło: msm-monki.pl)

KUCHNIA WALENTYNKOWA: Pyszne dania i romantyczne dekoracje [...

Zobacz też:
Prosty przepis na obłędne mule w białym winie z tymiankiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski