Kolarstwo górskie: Sukces zawodników z Wielkopolski na Mistrzostwach Polski

Robert Domżał
Sylwester i Sebastian Swat na mecie wieloetapowego maratonu górskiego
Sylwester i Sebastian Swat na mecie wieloetapowego maratonu górskiego archiwum E.J.Swat
Dwa srebrne medale i jeden brązowy przywieźli wielkopolscy kolarze górscy z zakończonych w niedzielę, w Kielcach Mistrzostw Polski.

Srebro w kategorii "orliczek" wywalczyła najbardziej chyba znana spośród wielkopolskich zawodniczek startujących w wyścigach górskich czyli Weronika Rybarczyk. Prawdziwą sensacją jest brązowy medal juniora, Sylwestra Swata z podpoznańskiego Przeźmierowa. W mistrzostwach startował on jako zawodnik klubu Corratec Team. To jednak pierwszy jego start w tym zespole. Wcześniej ścigał się w maratonach i wyścigach XC reprezentując rodzinną grupę czyli Swat Team. W MP startować mogą wyłącznie zawodnicy z licencjami, stąd zmiana barw.

- Wiedzieliśmy że jest szansa na medal. Ale liczyliśmy się z tym, że zespół Mróz Active Jet wystawi wielu dobrych zawodników - mówi Jacek Swat, ojciec medalistów. Na niekorzyść Sylwestra Swata było i to, że startował z końca całej stawki zawodników, ponieważ wcześniej nie zdobył żadnego punktu w Pucharze Polski.

Pierwsze miejsce i złoty medal wywalczył Bartłomiej Wawak JBG2 Profesional MTB team. 2m. Michał‚ Kowalczyk - Mróz Active-Jet - strata 2 min 34 sek.i 3m. Sylwester Swat Corratec Team Poznań strata 4. min 37 sek

Brat Sebastian zajął w kategorii "orlików" 13. miejsce.

Wcześniej w piątek rozgrywana była sztafeta. Sebastian i Sylwester Swatowie wystartowali w sztafecie. Zespół Corratecu tworzyli Magdalena Hałajczak, Radosław Tecław oraz Sebastian i Sylwester Swatowie. Wielkopolska drużyna wywalczyła srebrny medal ustępując jedynie o 1 min. 50 sek. z czwórce JBG2. Brąz wywalczył zespół KTM Racing Team Złoty Stok.

23 lipca w Jeleniej Górze odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie rowerowym.