Kolarstwo: Mistrzostwa na autostradzie A2 [ZDJECIA]

Robert Domżał
Złoto w piątek, złoto w niedzielę. Po złotym medalu  Wojciecha Sykały i Kacpra Kistowskiego wywalczonym w piątek w czasie MP w jeździe   dwójkami na czas - również na autostradzie A2  drużyna  Tarnovii w składzie Kacper Kistowski, Wojciech Sykała, Jakub Hercog i Dawid  Brygier sięgnęła w niedzielę znów po złoty medal.
Złoto w piątek, złoto w niedzielę. Po złotym medalu Wojciecha Sykały i Kacpra Kistowskiego wywalczonym w piątek w czasie MP w jeździe dwójkami na czas - również na autostradzie A2 drużyna Tarnovii w składzie Kacper Kistowski, Wojciech Sykała, Jakub Hercog i Dawid Brygier sięgnęła w niedzielę znów po złoty medal. Robert Domżał
A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem została przetestowana. Można na niej rozwijać niebotyczne prędkości. Przekonali się o tym .... kolarze. W czasie Mistrzostw Polski w jeździe drużynowej juniorów i juniorów młodszych pędzili momentami z prędkością 70 km/h.

Nie ma się jednak czemu dziwić. Nawierzchnia była idealnie równa, droga zamknięta dla innych pojazdów, a na dodatek pogoda sprzyjała sportowcom. Było słonecznie i niemal bezwietrznie.

Reprezentanci wielkopolskich klubów wywalczyli cztery medale w tym dwa złote.
Na najwyższym stopniu podium stanęły juniorki młodsze UKS Jedynka Limaro Kórnik oraz juniorzy GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Alicja Ratajczak, Natalia Radzicka, Diana Wiza i Nikol Płosaj - reprezentantki klubu z Kórnika pokonały 30 km w 44 min 24 sek.- Mamy dobrego trenera, a w zespole znakomitą liderkę, która potrafi nas zmobilizować do coraz bardziej wytężonego treningu - mówiła już na mecie po dekoracji Natalia Radzicka z UKS Jedynka Limaro. A trenują rzeczywiście dużo, bo aż sześć razy w tygodniu.

Kolejny zespół - BCM Nowatex Ziemia Darłowska potrzebował na przebycie tego samego dystansu o 1 min i 26 sek. więcej. Trzecie miejsce wywalczyły juniorki młodsze z MKK Bomatex.
Z prędkością dochodzącą do 70 km/h pędzili momentami do mety juniorzy GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Drużyna w składzie Wojciech Sykała, Kacper Kistowski, Jakub Hercog i Dawid Brygier przejechała 60 km w 1 godz. 13 min 53 sek.

- Losy wyścigu staraliśmy się rozstrzygnąć na pierwszych 20 kilometrach. Właśnie wtedy zawodnicy wypracowali przewagę nad kolejnym zespołem - mówi Piotr Broński, trener GKS Tarnovia.

Zdobyty złoty medal był już osiemnastym w tym sezonie dla Tarnovii. Medale przywozili z Mistrzostw Polski,a także Mistrzostw Europy juniorów w kolarstwie torowym. Rywale tarnowian czyli drużyna KTK Kalisz w składzie Eryk Latoń Przemysław Kasperkiewicz, Jakub Kaczmarek i Sebastian Kurowski stracili do zwycięzców 57 sek. Ale wystarczyło to na srebrny medal.

- Jesteśmy niezadowoleni. Sądziliśmy, że osiągniemy lepsze wyniki. Moi zawodnicy pędzili ponad 60 km/h momentami, a mimo to Tarnovia była lepsza. Gratuluję kolarzom z Tarnowa Podgórnego -mówi Krzysztof Perz, trener KTK Kalisz.

Miejsce trzecie zdobyli juniorzy z TKK Pacific Toruń czyli Jakub Kantek, Bartosz Wylanowski, Arkadiusz Owsian oraz Ireneusz Szymański.

Z A2 kaliscy zawodnicy wywieźli jeszcze jeden medal. Postarali się o niego juniorzy młodsi, którzy zajęli trzecie miejsce. Tobiasz Pawlak, Patryk Krzywda, Wojciech Rowicki i Maciej Kasperkiewicz pokonali 44 km w czasie 58 min 34 sek.

Srebrni medaliści - Paweł Madrak, Tomasz Madrak, Borys Korczyński, Mariusz Gąsiorowski z ALKS Stal Grudzidz - jechali tylko 4 sek. szybciej. Zwyciężyła drużyna GKK Opty Grodzisk Mazowiecki: Mateusz Kazimierczak, Patryk Soliński,Jakub Soliński, Mateusz Nowak 58 min 1 sek.

Wśród juniorek najlepsze były kolarki z Żyrardowa Milena Faryn, Urszula Łoś i Aleksandra Sapieja, które jadąc w trójkę uzyskały na czterdziestocztero kilometrowej trasie czas 1 godz. 5 min 53 sek. i wyprzedziły rywalki z BCM Nowatex Ziemia Darłowska o 44 sek.
Brąz zdobyły reprezentantki ALKS Stal Grudziądz.

W kategorii juniorek wygrał zespół LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, w którego szeregach jeździ Paulina Bętkowska - Brzeźna, córka Jana Brzeźnego, reprezentanta Polski w Wyścigu Pokoju w latach 70. Złotą drużynę z Dzierżoniowa stanowią oprócz Pauliny Bętkwoskiej Brzeźnej Natalia Frączek, Natalia Mielnik i Paulina Guz. Srebro wywiozły z Mistrzostw kolarki Społem Łódź: Karolina Karasiewicz, Dorota Gregorowicz, Magda Pyrgies i Natalia Nowak.

Brązowe medale zawisły na szyjach zawodniczek EMDEK Budopol Bydgoszcz: Edyty Jasińskiej, Małgorzaty Ziemińskiej, Karoliny Gryko, Karoliny Paterki.