Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej miejska może zachęcić do pozostawienia auta w garażu

Bogna Kisiel
Poznań może mieć kolej miejską, która umożliwi szybkie przemieszczanie się z jednego końca miasta na drugi. Pozwoli mieszkańcom w kilkanaście minut dotrzeć do centrum. Wystarczy połączyć fragment istniejących linii kolejowych - tę na Piłę z obwodnicą towarową. Powstanie miejskiej obwodnicy kolejowej wymaga jednak sojuszu miasta, powiatu, województwa i rządu. Maciej Wudarski, zastępca prezydent uważa, że kolej miejska to ciekawy pomysł, ale na przyszłość.

Z dworca Poznań Główny rozchodzi się promieniście dziewięć linii kolejowych w kierunku Krzyża, Piły, Wągrowca, Gniezna, Wrześni, Jarocina, Leszna, Grodziska, Nowego Tomyśla.

Na jednej z konferencji Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim zaprezentował docelowe rozwiązanie. Zakłada ono, że pociągi będą jeździć „przelotowo” przez Dworzec Główny czyli np. z Wrześni do Nowego Tomyśla, z Wągrowca do Grodziska Wlkp. Dzięki temu pasażer, który chce dojechać na Dębiec nie musi wysiadać na Dworcu Głównym i przesiadać się, ale dojeżdża do zaplanowanego celu podróży.

Już w tej chwili pociągi kolei regionalnej w szczycie jeżdżą co pół godziny, a będą częściej. One nie stoją w korku.
Poznań ma wiele kilometrów szyn. Czy miasto nie powinno ich wykorzystać do transportu miejskiego? Adam Pawlik, radny PiS twierdzi, że należy i można to zrobić. I proponuje stworzenie czegoś na kształt obwodnicy kolejowej Poznania.

W 15 minut do centrum
Pociąg wyruszałby z Dworca Głównego, jechałby trasą na Piłę, a następnie skręcał w kierunku Piątkowa na obwodnicę towarową. Stąd linia prowadzi obok kampusu UAM na Morasku, przez Naramowice, Janikowo, Zieliniec, Franowo, Pokrzywno, Starołękę, Dębinę do Dworca Głównego.
Co należałoby zrobić, by uruchomić kolej miejską? Podnieść parametry istniejącej linii kolejowej, by pociągi mogły szybko i bezpiecznie się poruszać. Wybudować tory łączące linię na Piłę z północną obwodnicą kolejową. Musiałyby powstać przystanki kolejowe, a obok nich parkingi dla samochodów i rowerów oraz dojścia do przystanków. – Przy spełnieniu tych wszystkich warunków z każdego takiego punktu do centrum miasta pasażer dojedzie w 15 minut – uważa A. Pawlik.

Otwarci na dyskusję
Maciej Wudarski, zastępca prezydenta twierdzi, że rozmawiał o tej propozycji z radnym A. Pawlikiem. – To ciekawy pomysł, ale na przyszłość – mówi M. Wudar-ski. – Za dwa, trzy lata, gdy pozostałe inwestycje będą na końcowym etapie projektowania lub już realizacji, można usiąść i porozmawiać na ten temat.

Prezydent M. Wudarski podkreśla, że obecnie miasto koncentruje się na dopinaniu układu tramwajowego. Wkrótce też rozpoczną się rozmowy z marszałkiem województwa, dotyczące wspólnego biletu. Prezydent zastanawia się też, na ile projekt miejskiej kolei jest realny finansowo.

– Żałuję, że mamy tyle szyn, a nie potrafimy tego wykorzystać – przyznaje Jan Grabkowski, starosta poznański. – Kolej miejska ułatwiłaby przemieszczanie się tak poznaniakom mieszkającym na peryferiach, jak i mieszkańcom okolicznych gmin. Z tego powodu każde takie rozwiązanie należy wspierać, a nie proponować zwężanie ulic co prowadzi do katastrofy komunikacyjnej.
Otwarty na dyskusję o kolei miejskiej jest również Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych Lewicy. – Podoba mi się niesztampowe podejście Adama Pawlika do problemu komunikacyjnego – mówi T. Lewandowski. Zaznacza jednak, że wiele będzie zależało od PKP. I zastanawia się: – Czy będzie to opłacalne dla kolei? Czy nie spowoduje to utrudnień w ruchu towarowym pociągów, na którym kolej zarabia?

Zdaniem Marka Sternalskiego, szefa klubu radnych PO ten pomysł jest wart rozważenia. – Koncepcja stworzenia obwodnicy kolejowej jest interesująca – twierdzi M. Sternalski. – To ciekawy kierunek działań i rzeczywista propozycja zachęcenia ludzi do rezygnacji z jazdy samochodami.

Artur Różański, szef klubu radnych PiS uważa, że w kwestii kolei miejskiej potrzebna jest współpraca: – Silny sojusz miasta, powiatu, województwa i rządu. Gdyby pojawiło się wspólne opracowanie takiego rozwiązania komunikacyjnego, z pewnością będziemy je wspierać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski