Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej obwodowa w Poznaniu coraz bliżej. Ponad 6 milionów złotych na dokumentację

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
W ramach uruchomienia kursowania pociągów pasażerskich po kolejowej obwodnicy towarowej Poznania ma powstać osiem przystanków kolejowych.
W ramach uruchomienia kursowania pociągów pasażerskich po kolejowej obwodnicy towarowej Poznania ma powstać osiem przystanków kolejowych. Adam Jastrzębowski
Kolejowa obwodnica Poznania już za kilka lat może zrewolucjonizować poruszanie się po stolicy Wielkopolski i przyległych do niej gminach. Wzdłuż niej zostanie zbudowane osiem przystanków kolejowych, które pozwolą na wykorzystanie jej przez pociągi pasażerskie. Będą one węzłami przesiadkowymi posiadającymi parkingi samochodowe i rowerowe, przystanki autobusowe i tramwajowe oraz wszelką infrastrukturę niezbędną do obsługi pasażerów. Będą one zlokalizowane wzdłuż północnego odcinka obwodnicy kolejowej - od Franowa, przez Kobylepole, po Czerwonak, Naramowice, Piątkowo i Suchy Las.

Pierwszym krokiem do realizacji tego projektu jest opracowanie dokumentacji dla budowy ośmiu nowych przystanków, które jednocześnie będą stanowiły węzły przesiadkowe. - Projekt ma rewolucyjny charakter, ponieważ mówimy o wykorzystaniu towarowej obwodnicy kolejowej Poznania do celów transportu pasażerskiego. Dzięki temu ma dojść do synergii kolejowych przystanków pasażerskich z infrastrukturą komunikacji zbiorowej Miasta Poznania – mówił Marek Woźniak. - To wstęp do tego, aby później uzyskać decyzje środowiskowe i rozpocząć proces inwestycyjny – podkreslił.

Węzły przesiadkowe przy ośmiu nowych przystankach kolejowych

Miasto Poznań otrzyma blisko 6,3 mln zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy 8 zintegrowanych węzłów przesiadkowych, rozmieszczonych wzdłuż północnej, kolejowej towarowej obwodnicy Poznania. Łączna wartość projektu to ponad 8 mln zł. Znajdą się one w sąsiedztwie nowo projektowanych osobowych przystanków kolejowych. Będą one nosiły następujące nazwy:

  • Poznań Franowo​
  • Poznań Kobylepole​
  • Poznań Zieliniec​
  • Poznań Koziegłowy​
  • Poznań Naramowice​
  • Poznań Piątkowo​
  • Poznań Suchy Las​
  • Swarzędz Nowa Wieś

Zobacz także:

42 punkty przesiadkowe powstały już wokół Poznania

Już teraz w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej powstały 42 punkty przesiadkowe na terenie przylegającym do stolicy Wielkopolski. - Można zostawić tam samochód, rower, motocykl. To olbrzymie przedsięwzięcie, które pochłonęło z programu regionalnego ponad 120 mln euro i pokazało, jak duże znaczenie mają punkty przesiadkowe, dzięki którym można zmienić środek lokomocji. Widzimy więc, że integracja kolejowej obwodnicy z transportem miejskim to dobry pomysł – stwierdził Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa.

Z kolei Zastępca Prezydenta Miasta Poznania przyznał, że Miasto chce maksymalnie wykorzystać potencjał kolei obwodowej. - Zyskają dzięki temu mieszkańcy północnej, północno-wschodniej części Poznania oraz mieszkańcy gmin sąsiednich. To dodatkowa szansa, by nie wjeżdżać do miasta samochodem i nie generować korków. To rozwojowe, przyszłościowe rozwiązanie – podkreślił. Miasto Poznań realizuje ten projekt w partnerstwie z Gminą Swarzędz, Gminą Suchy Las, Gminą Czerwonak oraz Powiatem Poznańskim.

Stadion Miejski obecnie, od strony najniższe trybuny.

Co nam zostało po Euro 2012? Minęło już dziesięć lat od piłk...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski