Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Plus - kolejna zapowiedź Morawieckiego. Nowe połączenia, odbudowa i modernizacja linii kolejowych. Startuje program Kolej+

a.w.
Kolej plus – kolejna zapowiedź Morawieckiego. Nowe połączenia kolejowe, odbudowa i modernizacja. Zapowiedź programu Kolej +
Kolej plus – kolejna zapowiedź Morawieckiego. Nowe połączenia kolejowe, odbudowa i modernizacja. Zapowiedź programu Kolej + Drzamich / Wikimedia Commons
Kolej Plus to kolejny program z plusem, który pojawił się w zapowiedziach premiera Morawieckiego. Na peronie w Jasienicy Mazowieckiej mówił o rychłym starcie programu Kolej+, który ma przywrócić do rozkładu połączenia, które zostały utracone w ostatnich latach i stworzyć nowe trasy kolejowe. Brzmi jak bajka, czy się spełni?

Premier Mateusz Morawiecki od jakiegoś czasu jest w ciągłej podróży po Polsce. Razem z lokalnymi kandydatami na prezydentów, wójtów i burmistrzów chwali się dokonaniami rządów PiS i zapowiada kolejne programy, które będą realizowane w połączeniu z samorządami. Jednym z takich rozwiązań jest kolejny program z plusem – Kolej+

Kolej Plus, czyli program rządu i samorządu

Kampania kandydatów wspieranych przez Prawo i Sprawiedliwość oparta jest głównie o założenie uczciwych rządów, które będą działały lepiej i sprawniej, jeśli będą w dobrej relacji z rządem. Dużo dyskutuje się o dofinansowaniach do lokalnych inwestycji. Premier Morawiecki w czasie kolejnej wizyty, tym razem w Jasienicy Mazowieckiej zapowiedział odbudowanie szlaków kolejowych.

Pomysł od razu spotkał się z pozytywnym odbiorem. Wiele tras kolejowych zostało zawieszonych lub zamkniętych w ostatnich latach z powodu małego zainteresowania i wysokich kosztów utrzymania linii kolejowych. Wiele miejscowości i wsi jest odciętych od komunikacji. Program Kolej Plus ma to zmienić.

Kolej Plus: założenia

Autorem programu „Kolej Plus” wraz z jego założeniami i planami jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Andrzej Bittel. O programie na spotkaniu w Jasienicy Mazowieckiej, oprócz premiera mówił także minister infrastruktury. Z dotychczasowych informacji wynika, że w całej Polsce w ramach Kolej Plus zaplanowano realizację 21 odcinków linii kolejowych przeznaczonych do reaktywacji. Lista tras, które mają zostać przywrócone do użytku nie została jeszcze zamknięta. Program Kolej Plus czeka na konsultacje społeczne, w których to obywatele zabraliby głos, które linie są najbardziej potrzebne, które umożliwiają dojazd do szkoły czy pracy.

Linie kolejowe, które mają zostać rozwinięte w ramach programu Kolej Plus to m.in.:

  • Myślenice,
  • Sokołów,
  • Żnin,
  • Turek,
  • Jastrzębie-Zdrój,
  • Śrem.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że Program Kolej+ to uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej. Program Kolej Plus został stworzony ze względu na ograniczone środki finansowe w ramach np. Regionalnych Programów Operacyjnych w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020.

Program Kolej Plus to projekt skierowany przede wszystkim dla Polski regionalnej. Program zakłada ulepszenie komunikacji międzyregionalnej i lepsze finansowanie projektów w ramach wsparcia z budżetu państwa.

Kolej Plus a likwidacja nierentownych linii kolejowych

Program Kolej Plus zakłada bardziej budowanie niż likwidację linii kolejowych. Premier w swoich wypowiedziach mocno podkreślał taki system działania.

- Przygotowaliśmy ustawowo prawne zabezpieczenia uniemożliwiające likwidację linii kolejowych. Proponujemy też pewne trwałe rozwiązania, dzięki którym pociągi nie będą zatrzymywać się na granicy województwa, ale połączą duże stacje węzłowe w różnych regionach - mówił Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury i budownictwa.

Problemem w przyszłości mogą być nierentowne linie kolejowy, które będą wymagały ciągłego wkładu finansowego a nie będą dawały żadnych korzyści. Puste składy kursujące po nierentownych trasach mogłyby zasilić trasy bardziej oblegane.

Kolej Plus: 4 części składowe

Program Kolej Plus z założenia ma być programem wieloletnim. Zakłada on wiele różnych zadań finansowanych po części z budżetu państwa, które wspierają lokalne linie kolejowe. Program Kolej Plus podzielony został na 4 części składowe. Wliczają się do nich:

  1. modernizacje istniejących linii, na których prowadzi się ruch pociągów,
  2. modernizacje linii o znacznych ograniczeniach w prowadzeniu ruchu pociągów,
  3. kompleksowa odbudowa zamkniętych linii,
  4. budowa nowych linii.

Kolej Plus: ile to będzie kosztować?

Kolej Plus ma być częścią planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W pierwszej fazie program będzie kosztował co najmniej kilka miliardów złotych. W kolejnych etapach, kiedyw grę będą wchodzić nowe połączenia program będzie wymagał jeszcze większego finansowania.

Wszystkie plusy polityków. Musisz je zobaczyć!

Wszystkie plusy polityków. ZOBACZ programy rządowe "z plusem...

Polskie pociągi w ciągu jednego roku przewożą prawie 304 miliony pasażerów. Lepiej nie było od 15 lat! Co czwarty podróżny wyruszający w drogę, zaczyna lub kończy swoją podróż na jednym z 10 największych dworców. Które to? Zobacz w naszej galerii!

Co czwarty pasażer kolei tu był! Zobacz 10 największych stac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski