Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Wielkopolskie: Cudzoziemiec bez złotówek w pociągu. Co robić?

MIKO
Przepisy przewoźników kolejowych nie ułatwiają życia obcokrajowcom
Przepisy przewoźników kolejowych nie ułatwiają życia obcokrajowcom Waldemar Wylegalski
Przepisy przewoźników kolejowych nie ułatwiają życia obcokrajowcom. My, jako współpasażerowie, nieraz potrafimy jednak sytuację ocieplić.

7 listopada wraz z synem jechałam pociągiem Kolei Wielkopolskich relacji Poznań Główny - Konin o godzinie 15.10 - pisze do nas pani Anna.

- Podróżował nim również młody człowiek niemówiący po polsku. Posiadał bilet kupiony na pociąg IC, ale jak tłumaczył nie zdążył na niego w Poznaniu, polecono mu więc by dojechał do Konina, a tam będzie mógł się przesiąść na kolejny "swój" pociąg. Problem w tym, że miał bilet innego przewoźnika (IC) natomiast nie mógł kupić biletu na przejazd KW. Tłumaczył, że biletomat, który jest w pociągu nie przyjmuje jego karty kredytowej a w portfelu ma tylko euro. Pani konduktor bardzo słabo znała angielski i mój syn był tłumaczem, przez chwilę się wahała co zrobić. Z pomocą przyszła inna pasażerka, która zapłaciła za bilet tego chłopaka w złotówkach (niecałe 20 zł), bo - jak powiedziała - trzeba pokazać innym, że Polska to przyjazny kraj i stać nas na ludzkie gesty. Nie chciała przyjąć euro - informuje Czytelniczka.

Czytaj także: Nowy rozkład jazdy pociągów PKP od 9 grudnia. Będzie więcej pociągów z Poznania do Warszawy

- Sytuacja miała miejsce między Swarzędzem a Paczkowem. Chłopak był bardzo wdzięczny za pomoc, pani konduktor też za pomoc podziękowała i poszła dalej sprawdzać bilety. To znakomity dowód na to, że to od nas ludzi zależy jak potoczy się sprawa i jak zostanie problem rozwiązany. A należy pisać nie tylko o zachowaniach, które budzą w nas wzburzenie ale i chwalić te, które są pozytywne. Wiem, że regulamin regulaminem, zasady przewoźnika itd., ale uśmiech i chęć pomocy - bezcenne! – podsumowuje nasza internautka.

Co mógłby zrobić cudzoziemiec, gdyby nie znalazła się miła współpasażerka?

- Zgodnie z regulaminem przewozu, w takiej sytuacji konduktor może wystawić wezwanie do zapłaty - wyjaśnia Julita Krynicka, naczelnik Kolei Wielkopolskich.

- Jeśli kwota z wezwania zostanie wpłacona w naszej kasie w ciągu 48 godzin wyniesie dokładnie tyle samo co cena biletu, bez opłaty dodatkowej. Na wezwaniu jest także konto Kolei, a wobec tego można też zrobić przelew. U konduktora można kupić bilet, ale tylko za złotówki - jeżeli jest to gotówka albo zapłacić za niego kartą.

Zobacz też:

Na komfort podróży koleją wpływa nie tylko punktualność pociągów, ich czystość i wygoda, ale też współpasażerowie. Oto 10 irytujących typów pasażerów, na których pewnie nie raz natrafiłeś w czasie podróżowania koleją ------->

Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski