Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KolejLove: Podróżujesz koleją? Pomóż osobie niepełnosprawnej, a zyskasz

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Portal „Podróże KolejLove” stanowi elektroniczną platformę pozwalającą na kojarzenie ze sobą chcących odbyć podroż w danym kierunku osób z niepełnosprawnością oraz innych pasażerów udających się w tym samym kierunku i czasie.
Portal „Podróże KolejLove” stanowi elektroniczną platformę pozwalającą na kojarzenie ze sobą chcących odbyć podroż w danym kierunku osób z niepełnosprawnością oraz innych pasażerów udających się w tym samym kierunku i czasie. Waldemar Wylegalski
Koleje stają się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych i to dzięki pomysłowi poznaniaków. Rok temu stworzyli ogólnopolską platformę elektroniczną „Podróże KolejLove” pozwalającą na kojarzenie ze sobą osób niepełnosprawnych i innych pasażerów, podróżujących w tym samym kierunku i czasie.

Cała idea została stworzona przez osoby niepełnosprawne z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Emerytowanych Osób Niepełnosprawnych z Poznania w ramach „Inkubatora Innowacji Społecznych Wielkich Jutra”.

- Dla osób niepełnosprawnych wyzwaniem może być nie tylko sama podróż koleją, ale też droga do pociągu i odnalezienie zarezerwowanego w nim miejsca - mówi Damian Kołodziejczyk, koordynator projektu „Podróże KolejLove”. - Nasz projekt daje możliwość znalezienia przez osoby niepełnosprawne opiekuna w podroży, który w zamian za pomoc przed, w trakcie oraz po zakończeniu podróży mógłby podróżować jako opiekun osoby z niepełnosprawnością i w ten sposób obniżyć znacznie koszt swojego przejazdu - dodaje.

Zobacz też: Idą podwyżki! Droższa będzie komunikacja w Poznaniu i aglomeracji, odbiór śmieci, parkowanie w strefie, czy opłaty na cmentarzach

Przykładowo dla opiekuna towarzyszącego w podróży osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje 95 procent ulgi na przejazdy we wszystkich pociągach w klasie drugiej.

Podobna ulga przysługuje dla przewodnika osoby niewidomej będącej osobą o znacznym, ale także umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

- Najczęściej pomoc polega na wniesieniu bagażu, odprowadzeniu osoby po zakończeniu podróży pociągiem na autobus czy po prostu miłej rozmowie - mówi Damian, który sam lubi podróżować koleją. Z platformy skorzystało dotychczas ponad 130 osób, część z nich podróżuje regularnie.

Spółka Koleje Wielkopolskie jako pierwszy przewoźnik kolejowy, podjęła się rozpowszechniania i promowania wśród pasażerów idei portalu przez KolejLove. - Wspomagając aktywizację przewozów pasażerów z niepełnosprawnościami wzmacniamy procesy uspołecznienia, umożliwiając osobom niepełnosprawnym dojazd do pracy, na uczelnie czy w celach społeczno-towarzyskich - podkreślają Włodzimierz Wilkanowicz oraz Mikołaj Grzyb z Kolei Wielkopolskich.

Stary budynek dworca został zamknięty dla obsługi biletowej 25 października 2013 roku, w dniu otwarcia galerii handlowej Poznań City Center przy nowym dworcu.Zobacz zdjęcia starego dworca PKP sprzed lat ----->

Tak kiedyś wyglądał dworzec Poznań Główny. Został zamknięty ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KolejLove: Podróżujesz koleją? Pomóż osobie niepełnosprawnej, a zyskasz - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski