Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna opinia zbliża Wielkopolskę do budowy szpitala dziecięcego

Paulina Jęczmionka-Majchrzak
Choć do budowy daleka droga, opinia jest przepustką do starań o pieniądze - mówi wicewojewoda Marlena Maląg.
Choć do budowy daleka droga, opinia jest przepustką do starań o pieniądze - mówi wicewojewoda Marlena Maląg. Archiwum
Urzędnicy wydali kolejny dokument, który sprawia, że budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu staje się bardziej realna.

Po liście priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej i piśmie z Ministerstwa Zdrowia, jest pozytywna opinia wojewody na temat budowy nowego szpitala dziecięcego.

- 1 lipca weszły w życie przepisy, na mocy których urząd wojewódzki musi opiniować celowość inwestycji samorządowych, których nakłady przekraczają 3 miliony złotych i są prowadzone przez co najmniej dwa lata - tłumaczy Marlena Maląg, wicewojewoda. - Samorząd województwa (to jemu podlega szpital dziecięcy - przyp. red.) zwrócił się do nas o wydanie tej opinii 28 lipca. Znając sprawę, wiedząc jak potężna i ważna nie tylko dla Poznania, ale całego regionu jest ta inwestycja, dołożyliśmy wszelkich starań, by jak najprędzej taką decyzję administracyjną podpisać.

Stało się to wczoraj. Przy wydaniu opinii o celowości budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka urzędnicy brali pod uwagę ministerialne mapy potrzeb zdrowotnych, własną listę regionalnych priorytetów, pracę i liczbę wszystkich placówek medycznych w województwie, opinię Narodowego Funduszu Zdrowia. I nie mieli wątpliwości, że funkcjonujący dzisiaj w XIX-wiecznych budynkach szpital musi zostać zastąpiony nowym.
- Zgodnie z wymogami ustawy, nasza pozytywna opinia była konieczna do realizacji inwestycji - mówi wicewojewoda Marlena Maląg. - Choć do wyłonienia w przetargu zwycięskiego projektu architektonicznego i rozpoczęcia budowy jeszcze długa droga, pozytywna opinia jest przepustką do pozyskania pieniędzy na inwestycję. To leży już po stronie samorządu województwa. Trzymamy kciuki i jeśli tylko będziemy mogli, wesprzemy działania.

Przypomnijmy, że początkowo mówiło się, iż warunkiem do realizacji inwestycji jest umieszczenie jej na ministerialnej mapie potrzeb zdrowotnych. Dokument okazał się jednak ogólnikowy i szpitala w nim nie było. Później znalazł się wśród wyznaczonych przez wojewodę priorytetów. Teraz zyskał dwie pozytywne opinie. Czy to wystarczy, okaże się tak naprawdę przy składaniu wniosku o unijną dotację, która według założeń ma pokryć większość kosztów budowy.

A ta ma rozpocząć się w drugim kwartale 2018 r. i kosztować ok. 300 mln zł. W centrum znajdą się 354 łóżka, SOR, 24 poradnie, miejsca hotelowe. Ma przejąć pacjentów Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Pierwsi mali pacjenci mają tu trafić na początku 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski