Kolejna przegra rugbystów Posnanii. Tym razem lepsza była Lechia Gdańsk, mistrz Polski

W ostatnim meczu pierwszej fazy rozgrywek ekstraligi rugbyści Posnanii przegrali na własnym boisku z mistrzem Polski Lechią Gdańsk 12:48. Muszkieterowie z Winograd zakończyli tę fazę zmagań na ostatnim miejscu i walczyć będą w grupie spadkowej o uniknięcie degradacji do pierwszej ligi.

Mistrzowie Polski byli zdecydowanymi faworytami i wywieźli z Poznania komplet pięciu punktów, ale końcowy rezultat jest nieco mylący. Zespół Posnanii postawił mistrzom kraju duże wymagania.

– Były to w wykonaniu naszego zespołu naprawdę dobre zawody. Chłopcy dali z siebie wszystko i dopóki wystarczało sił, toczyli wyrównany pojedynek. Znacznie silniejsi fizycznie gdańszczanie dopiero w drugiej połowie osiągnęli wyraźną przewagę – ocenił kierownik drużyny Posnanii Jacek Kalka,

Poznaniacy, choć nie prowadzili w tym meczu ani razu, przynajmniej w pierwszej połowie byli równorzędnym rywalem dla zdecydowanie wyżej notowanego przeciwnika. Gdyby Muszkieterowie wykorzystali swoje szanse i skutecznie wykończyli ładnie rozpoczęte akcje, na przerwę zespoły schodziłyby przy wyniku korzystnym dla Posnanii.

Przewaga gdańszczan była zdecydowana zwłaszcza w młynie. Nie mogło jednak być inaczej, skoro w tym siłowym elemencie gry lechiści przewyższała zawodników Posnanii o ponad 200 kilogramów wagi.

Do składu Muszkieterów powrócił reprezentant kraju Daniel Gdula i był jednym z najlepszych graczy poznańskiego zespołu.

Po pierwszej fazie rozgrywek zespoły w ekstralidze zostaną podzielone na dwie grupy. Czołowa czwórka rywalizować będzie w grupie mistrzowskiej, pozostałe zespoły – o pozostanie w ekstralidze. Dotychczasowy dorobek drużyn zostanie podzielony na pół z zaokrągleniem w górę. Oznacza to, że do drugiej fazy zmagań w grupie spadkowej Pogoń Awenta Siedlce przystąpi z dorobkiem 7 punktów, Orkan Sochaczew i Juvenia Kraków z pięcioma i Posnania z jednym punktem. Przed drużynami jeszcze po 12 spotkań – cztery rundy każdy z każdym, czyli po dwa mecze u siebie i na wyjeździe z każdym z rywali. Do pierwszej ligi spadnie ostatni zespół.

Początek rywalizacji po przerwie na mecz reprezentacji 25 października. Muszkieterowie drugą fazę rozgrywek rozpoczną jednak dopiero 8 listopada.

Posnania – Lechia Gdańsk 12:48 (7:12)
Punkty dla Posnanii: Daniel Gdula 7, Wojciech Kapustka 5; dla Lechii: Rafał Janeczko 11, Mariusz Wilczuk 10, Tomasz Rokicki 10, Marek Płonka 5, Mateusz Zajkowski 5, Grzegorz Buczek 5, Patryk Narwojsz 2.

Posnania: Paul, Jafra, Krysztofiak, Stengert, Brodzik, Zalewski, Olejnik, Zdun, Kapustka, Gdula, Bandurski, Bosiacki, Kubalewski, Hebda, Wrona oraz Soczewica, Skwara, Pietrala, Sobański, Frąszczak.