Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna szczepionka na koronawirusa. Jak działa szczepionka Johnson&Johnson i kiedy trafi do Europy?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Szczepionka Johnson&Johnson będzie dużo łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu od produktów Moderny i Pfizera, ponieważ nie wymaga ona niskiej temperatury.
Szczepionka Johnson&Johnson będzie dużo łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu od produktów Moderny i Pfizera, ponieważ nie wymaga ona niskiej temperatury. Karolina Misztal
Pfizer i Moderna - to firmy, których szczepionki są już dostępne w krajach Unii Europejskiej. Niebawem miałby do nich dołączyć produkt firmy Johnson&Johnson. Jaka jest jego skuteczność i czym szczepionka firmy Johnson&Johnson różni się od szczepionek Pfizera i Moderny?

Szczepionka na koronawirusa firmy Johnson&Johnson - czym różni się od Pfizera i Moderny?

Szczepionka firmy Johnson&Johnson, w przeciwieństwie do produktów Moderny i Pfizera, ma być szczepionką jednodawkową. Oznacza to, że szczepienia nie będzie trzeba powtarzać po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Co więcej, szczepionka Johnson&Johnson będzie dużo łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu, ponieważ nie wymaga ona niskiej temperatury.

Badania nad szczepionką na koronawirusa firmy Johnson&Johnson

Obecnie szczepionka przechodzi badania. Z tych, przeprowadzonych na grupie 805 osób wynika, że produkt Johson&Johnson jest skuteczny w 90 proc. już po 29 dniach od podania, a w 100 proc. po 57 dniach od otrzymania szczepionki.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Wyniki badań przeprowadzonych na większej grupie ochotników mają zostać opublikowane już w lutym. Jeżeli uzyskane efekty będą duże, wówczas wyniki badań staną się podstawą do zarejestrowania szczepionki.

Szczepionka Johnson&Johnson - jakie są skutki uboczne?

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson są podobne do tych, które występują przy szczepieniach Pfizer i Moderny. Wśród nich mogą pojawić się m.in. gorączka, ból w miejscu ukłucia, czy ból mięśni i głowy. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele firmy Johnson&Johnson, objawy te powinny ustąpić w bardzo krótkim czasie.

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Kiedy szczepionka Johnson&Johnson będzie w Unii Europejskiej?

Jeżeli wyniki badań nad szczepionką będą satysfakcjonujące, już w lutym koncern Johnson&Johnson powinien podjąć pierwsze kroki związane z zatwierdzeniem szczepionki przez Europejską Agencję Leków i dopuszczeniem jej do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Jak informują przedstawiciele firmy Johnson&Johnson, pierwsze dawki preparatu mogą być dostępne UE od kwietnia. Ze wstępnych informacji wynika, że w pierwszej połowie 2021 roku spółka będzie w stanie dostarczyć kilkaset tysięcy dawek szczepionki, a do końca roku około jednego miliona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski