Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna szkoła policealna wyłudziła dotacje? W Szwajcarskim Centrum Edukacji w Poznaniu trwa kontrola urzędu miasta

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Radna miejska, Lidia Dudziak zaniepokojona informacjami na temat poznańskich szkół policealnych oraz aresztowaniem dyrektora dwóch szkół policealnych w Gdańsku - który pozornie zapisywał uczniów do szkoły, ale nie realizował nauki - w czerwcu biegłego roku napisała interpelację dotyczącą dofinansowania szkół policealnych w Poznaniu.
Radna miejska, Lidia Dudziak zaniepokojona informacjami na temat poznańskich szkół policealnych oraz aresztowaniem dyrektora dwóch szkół policealnych w Gdańsku - który pozornie zapisywał uczniów do szkoły, ale nie realizował nauki - w czerwcu biegłego roku napisała interpelację dotyczącą dofinansowania szkół policealnych w Poznaniu. Pexels/Zdjęcie ilustracyjne
Kolejna niepubliczna szkoła policealna w Poznaniu wyłudzała dotacje? W Szwajcarskim Centrum Edukacji trwa kontrola Wydziału Oświaty UMP. Wszystko wskazuje na to, że skończy się ona zawiadomieniem prokuratury, ponieważ ujawniono nieprawidłowości związane z pobieraniem dotacji.

Radna miejska, Lidia Dudziak zaniepokojona informacjami na temat poznańskich szkół policealnych oraz aresztowaniem dyrektora dwóch szkół policealnych w Gdańsku - który pozornie zapisywał uczniów do szkoły, ale nie realizował nauki - w czerwcu biegłego roku napisała interpelację dotyczącą dofinansowania szkół policealnych w Poznaniu.

Zobacz też: Poznań: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022

od 16 lat

Jedną z nich, która wzbudziła niepokój u radnej, jest Szwajcarskie Centrum Edukacji, gdzie większość uczniów pochodzi z Ukrainy. Urząd miasta obecnie przeprowadza tam czynności kontrolne. Po ich zakończeniu będzie można przedstawić wnioski, jednak już teraz Roman Sobisiak, Kierownik Oddziału Szkół i Placówek Niesamorządowych Wydziału Oświaty UMP mówi, że skończy się ona zawiadomieniem organów ścigania w związku z wyłudzeniem dotacji.

Kontrolerzy odkryli nieprawidłowości związane z dokumentacją rekrutacyjną oraz organizacyjną - przede wszystkim fałszowaniem listy obecności na zajęciach. Sama dyrektor SCE, Paulina Okonowska nie chciała odnieść się do sprawy.

W ślad za SCE urzędnicy rozpoczęli kontrolę też w Zachodnim Centrum Edukacji, w którym pracuje ta sama kadra, ale różniącym się organem prowadzącym: SCE - Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Ameryka, a ZCE - poznańska spółka. Tam ujawniono innego typu nieprawidłowości, ale za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Ostatecznie raport końcowy pojawi się za ok. 2 miesiące.

Szkoły mieściły się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. K. Libelta, ale dyrektor nie przedłużył im umowy najmu, więc są w trakcie zmiany adresu. W biurowcu przy ul. Św. Michała 43 już pojawiła się kartka informująca, że tam będzie zlokalizowana nowa siedziba ZCE. Urząd miasta nie dostał jeszcze potwierdzenia.

Niepubliczne szkoły policealne w Poznaniu: wyłudzanie dotacji

Już w ubiegłych latach ujawniano nadużycia związane z dotacjami udzielanymi niepublicznym szkołom dla dorosłych (szkoły policealne i licea ogólnokształcące). Prokuratura została poinformowana o następujących placówkach, które aktualnie nie funkcjonują na terenie Poznania:

  • Atut Lider Kształcenia Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Poznaniu (zawiadomienie wystawiono 30 sierpnia 2019, dotyczyło okresu wrzesień 2017 - luty 2019);
  • Atut Lider Kształcenia Policealna Szkoła Medyczna w Poznaniu (zawiadomienie wystawiono 30 sierpnia 2019, dotyczyło okresu wrzesień 2017 - luty 2019);
  • Atut Lider Kształcenia Policealna Szkoła Zawodowa w Poznaniu (zawiadomienie wystawiono 30 sierpnia 2019, dotyczyło okresu wrzesień 2017 - luty 2019);
  • Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych "Ogólniak" (zawiadomienie wystawiono 2 marca 2021, dotyczyło okresu wrzesień 2015 - sierpień 2017).

W II półroczu 2021 roku zawiadomienie dotyczyło trzech kolejnych szkół:

  • NOVA Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Poznaniu;
  • NOVA Policealna Szkoła Medyczna w Poznaniu;
  • NOVA Policealna Szkoła Zawodowa dla Dorosłych w Poznaniu;

Zgłoszenia obejmowały pobieranie dotacji na słuchaczy na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Szkoły te również już nie działają.

Kolejne szkoły policealne na celowniku?

Do radnej Dudziak dochodziły także głosy o nadużyciach w Szkole Policealnej MEDICUS, ale wydział oświaty nie prowadzi tam kontroli. Karolina Malak, dyrektor szkoły, poinformowała nas, że szkoła działa zgodnie z poszanowaniem prawem, a przeprowadzane przez różne instytucje państwowe kontrole potwierdzają przestrzeganie przepisów i norm. Jednak doraźna kontrola kuratorium oświaty z połowy grudnia ubiegłego roku pokazała coś innego.

W roku szkolnym 2021/2022 przed zakończeniem obowiązkowych zajęć edukacyjnych w semestrze I przeprowadzono egzaminy semestralne oraz wystawiono semestralne oceny w stosunku do 43 słuchaczy w zawodzie asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, co narusza ustawę o systemie oświaty oraz statut samej szkoły.

Do szkół policealnych (publicznych i niepublicznych) funkcjonujących na terenie Poznania uczęszcza ok. 760 uczniów pochodzących z Ukrainy (stan na 27 stycznia). W 2020 r. dotacja wypłacona szkołom policealnym wyniosła blisko 21 mln 660 tys. zł, natomiast w I półroczu 2021 r. prawie 12 mln 754 tys. zł.

Oszuści i naciągacze poszukiwani przez policję z Wielkopolsk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski