Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne moduły szpitala na MTP w Poznaniu pomieszczą dodatkowo 54 chorych. Mają być otwarte już za kilka dni

Emilia Bromber
Dwa nowe moduły pomieszczą 54 chorych
Dwa nowe moduły pomieszczą 54 chorych Waldemar Wylegalski
W najbliższych dniach w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich otwarte zostaną kolejne dwa moduły dla pacjentów chorych na COVID-19. Maksymalnie szpital może pomieścić ponad 400 pacjentów z koronawirusem. Jeśli to nastąpi, to największym wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniej liczby personelu.

Będą nowe miejsca w szpitalu tymczasowym w Poznaniu

– Poznański szpital ma w tej chwili trzy moduły, w ramach których potencjalnie może przyjąć 94 pacjentów. To jest kwota, która jest wypełniona niemal w 100 proc. W tej chwili mamy 89 pacjentów – mówił wiceminister i poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowej na MTP.

Czytaj też: Liczba pacjentów w szpitalu na MTP w Poznaniu drastycznie wzrasta

Na wniosek wojewody do otwarcia w najbliższych dniach przygotowywane są kolejne dwa moduły, które będą mogły pomieścić 54 pacjentów.

Test z Biedronki wykrywający przeciwciała COVID-19 - zobacz wideo:

od 16 lat

Politycy PIS zwrócili uwagę na to, że budowa szpitali tymczasowych w ostatnich miesiącach zeszłego roku, a także w styczniu i lutym 2021 roku, była krytykowana przez Platformę Obywatelską.

– Te inwestycje były wielokrotnie ośmieszane i podważana była ich sensowność – mówi posłanka Jadwiga Emilewicz.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Problem z personelem w szpitalu tymczasowym na MTP?

Docelowo, jeżeli byłaby taka potrzeba, szpital może pomieścić ponad 400 pacjentów.

– System jest tak przygotowany, żeby te 400 miejsc nie czekało na pacjentów, którzy w danym momencie nie będą z nich korzystać. Kolejne moduły mogą być otwierane systematycznie wtedy, kiedy będzie taka potrzeba – objaśnia vel Sęk.

Na konferencji zwrócono uwagę na wielkie poświęcenie personelu medycznego Szpitala Przemienienia Pańskiego, który prowadzi szpital tymczasowy na MTP i bez którego działanie kliniki i punktu szczepień byłoby niemożliwe. Liczba personelu będzie największym wyzwaniem, gdyby szpital miał być otwarty w pełnej pojemności.

Szpitale tymczasowe w Polsce

Jako pierwszy powstał szpital na Stadionie Narodowym. Obecnie działają one także w innych polskich miastach.

– Szpitale tymczasowe to rodzaj polisy ubezpieczeniowej – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz – Dzisiaj takie miejsca działają nie tylko w Warszawie czy Poznaniu, ale także w Krakowie, Gdańsku, Radomiu czy Płocku – dodaje.

Czytaj też: Skutki uboczne po szczepionkach na COVID-19: część z nich była poważna

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Szczepienia na Międzynarodowych Targach Poznańskich

– Na MTP dziennie szczepionych jest nawet 1200 osób i jedynym problemem jest to, że nie dostajemy dostatecznej ilości szczepionek – zwraca uwagę Klaudia Strzelecka, radna PiS z Poznania.

Rząd liczy na to, że lada chwila w Unii Europejskiej dopuszczona zostanie szczepiona firmy Johnson&Johnson. A co z rosyjską szczepionką Sputnik V? Jeśli Europejska Agencja Leków dopuści ją do użytku w UE, to czy Polska z niej skorzysta?

– Korzystamy z tych szczepionek, które są dopuszczone i zamówione na terenie Unii Europejskiej. Nie warto dziś rozmawiać o możliwościach hipotetycznych – odpowiada vel Sęk.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski