Kolekcjonerzy i pasjonaci motoryzacji zjechali na stanicę...

  Kolekcjonerzy i pasjonaci motoryzacji zjechali na stanicę harcerską [FOTO]

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kolekcjonerzy i pasjonaci motoryzacji zjechali na stanicę harcerską [FOTO]
  1/8
  przejdź do galerii
  Uwagę zwiedzających zwracały zwłaszcza pojazdy militarne. Najstarszy z nich - GAZ-67, zwany popularnie „Czapajewem” pochodzi z 1943 roku.
  Samochody cywilne stanowiły dla wielu zwiedzających sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Z bliska można było bowiem podziwiać takie marki, jak Polonez, Volkswagen Garbus, Żuk, czy Skoda 105. Organizatorzy wyeksponowali również bardzo rzadką wersję eksportową samochodu Warszawa M20/200 wyprodukowaną w 1957 roku. Na stanicy pojawiła się na niemieckich numerach rejestracyjnych.

  Wielkim światem powiało też za sprawą przyciągających oczy luksusowych wersji chevroleta i pontiaca. Motoryzacyjną część wystawy uzupełniały kultowe marki skuterów i motocykli z lat 60. i 70. - osa m52, simson, panonnia czy k750 zwany popularnie „Kaśką”.

  - To prawdziwe perły motoryzacji. Należy podkreślić, że wszystkie te pojazdy mają za sobą kapitalny remont i są w pełni na chodzie. W każdej chwili można na nie wsiąść i jechać - powiedział komandor wystawy Sławomir Konowalski.

  Na terenie stanicy można było w niedzielę także przypomnieć sobie, na jakich tablicach rejestracyjnych jeździło się po naszym regionie od lat 50. aż do przełomu wieków. Z upływem czasu zmieniały się nie tylko ich oznaczenia i tła, ale i szerokość. Klimat PRL można było poczuć czytając tablice bhp z informacjami typu: „Przebywanie w zamkniętym garażu grozi zatruciem” i „Wypoczęty przyjdź do pracy”.

  - Oprócz haseł i tablic przygotowałem małą wystawę miniaturek samochodowych. Niektóre z nich zostały zbudowane od podstaw albo z zestawów do sklejania - mówi inny z pasjonatów Przemysław Janiak.

  Zainteresowani mogli znaleźć pamiątki związane z żołnierzami wyklętymi z regionu oraz 60. pułkiem piechoty. Nie zabrakło wojennych pamiętników. Kolekcjonerzy zamierzają kontynuować pomysł i regularnie organizować podobne wystawy.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Zdjęcia

  Kryminalna Wielkopolska

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange