Koło Przyjaciół i Sympatyków Unii Swarzędz uczciło 99. rocznicę powstania klubu. To okazja do przypomnienia historii tego zasłużonego klubu

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Wiesław Zaporowski z Koła Przyjaciół i Sympatyków Unii Swarzędz przemawia do uczestników rocznicowej uroczystości
Wiesław Zaporowski z Koła Przyjaciół i Sympatyków Unii Swarzędz przemawia do uczestników rocznicowej uroczystości Fot. Archiwum Eugeniusza Dobińskiego
Udostępnij:
Blisko 40 osób, skupionych w Kole Przyjaciół i Sympatyków Klubu Unia Swarzędz – „Unia-100”, przybyło na stadion Unii, by w sposób szczególny uczcić 99 rocznicę powstania tego zacnego klubu. Imprezę zaszczycili swarzędzcy radni, byli zawodnicy, trenerzy, działacze i sympatycy klubu.

Przybyłych przywitał Wiesław Zaporowski, który pokrótce przypomniał historię klubu i podkreślił, że do 100-lecia zostało zaledwie 365 dni.

- W dalszej części zebraliśmy się pod tablicą upamiętniającą postać Mariana Zaporowskiego – inicjatora, pomysłodawcy i pierwszego prezesa Unii, gdzie złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów, a olimpijczyk Ireneusz Golda przypiął do tablicy pamiątkową baretkę. Na tym zakończyliśmy część oficjalną, a zebrani skupili się w mniejszych grupach, by porozmawiać nie tylko o historii klubu, ale również o współczesności - podkreślił Wiesław Zaporowski.

Każde urodziny są dniem radosnym, ale również chwilą do zastanowienia się nad tym co było kiedyś i co przyniesie jutro.
Tadeusz Kotarbiński – wybitny filozof wyraził myśl, która oddaje istotę naszego życia i działalności – „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią naszej teraźniejszości”.

Cofając się w czasie trzeba przypomnieć kilka ważnych faktów i dat związanych z powstaniem i działalnością klubu Unia.
Klub Unia należy do jednych z najstarszych jednostek kultury fizycznej w województwie. Starsze są tylko Ostrovia, założona w 1909 r., Warta – 1912, Posnania - 1918 i AZS -1919.

Klub Unia został założony 15 sierpnia 1921 r. przez grupę 50 młodych ludzi działających w Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej (późniejszym Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej i Żeńskie)j, przy parafii św. Marcina. Stowarzyszenie to powołał zasłużony dla społeczności Swarzędza ks. Proboszcz Tadeusz Mroczkowski po uzyskaniu przez Polskę niepodległości po latach niewoli i zakończeniu I Wojny Światowej. Organizacja ta miała uczyć patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Opiekunem młodzieży był organista Jan Zaporowski. Inicjatorem i pomysłodawcą powołania klubu był młody nauczyciel Marian Zaporowski, który został wybrany też pierwszym prezesem. Do Zarządu wybrano też kupca Floriana Schleicherta i mistrza stolarskiego Wincentego Koniecznego.

Ustalono na zebraniu, że klub będzie miał sekcję piłkarską, a stroje będą miały barwy fiołkowe (koszulki we fiołkowo-białe pasy i białe spodenki) Klub początkowo nie miał nazwy, którą nadano mu w 1923 r., na wniosek urzędnik bankowego Henryka Dąbkiewicza i urzędnika Jana Dytkiewicza, początkowo pisane jako „Unja”.

W okresie do II Wojny Światowej, młodzież wspierana przez dorosłych, rozwijała działalność zakładając nowe sekcje i organizując różne imprezy sportowe i kulturalne. Aby zdobyć pieniądze organizowano zabawy i potańcówki oraz przedstawienia teatralne.
W 1926 r. klub miał już 2 drużyny piłkarskie seniorów i 1 juniorów i występował na poziomie klasy „C”.

Do wybuchu wojny w klubie działały takie sekcje jak: tenisa ziemnego i stołowego, gier zespołowych, lekkoatletyczna, strzelecka i pływacka (założona przez wybitnego sportowca – olimpijczyka Zbigniewa Kasprzaka).

W tym czasie klub miał 170 członków, a tym 30 kobiet.

Wybuch II Wojny Światowej spowodował likwidację wszelkiej działalności polskich instytucji i organizacji. W budynku klubowym utworzono placówkę „Hitlerjugend”.

Sportowe pasje byłych sportowców Unii spowodowały, że w 1942 r. w Nowej Wsi pod Swarzędzem potajemnie zbudowano boisko i rozgrywano mecze z drużynami z Poznania. Bramki wykonał Henryk Lisiecki.

Okupant w 1943 r. dokonał licznych aresztowań wśród sportowców, którzy brali udział w zawodach piłkarskich.
Swarzędzka młodzież wywieziona do Generalnej Guberni też miała swoją drużynę i w Warszawie rozgrywała mecze z drużynami Marymontu, Cracovii i Wisły Kraków. W obozie w Dachau wśród więźniów działalność sportową prowadził Stefan Szczublewski, który w 1943 r. uczestniczył w rozgrywkach ligi obozowej.

22 stycznia 1945 r. Swarzędz został wyzwolony, a już 10 czerwca 1945 r. wznowił działalność Klub Unia. Pierwszym prezesem wybrano Alfreda Rzadkiewicza.

Powołano sekcję zapaśniczą z byłego przedwojennego Klubu – Swarzędzkiego Stowarzyszenia Sportowego. Silni i wysportowani ludzie przez lata byli wizytówką klubu i miasta stolarzy. Byli olimpijczykami, reprezentantami Polski i zdobywcami medali mistrzostw kraju i imprez zagranicznych. Pierwszy medal w Mistrzostwach Polskich w 1946 r. zdobył Stefan Budzyński. Od 1949 r. na matach krajowych niepokonany był Zdzisław Schneider (9xkrotnie zdobywał mistrzostwo krajowe i 2 razy był drugi). Rodzina zapaśnicza była nierozłączna w życiu i na zawodach. Medale zdobywali bracia Jan i Ludwik Plutowie, Edward Chrzanowski, Zbigniew Jonczyk, Józef Wanat, Zenon Sobczyk, Włodzimierz Kamiński, Czesław Ciszewski, Tadeusz Witkowski, Stanisław Antkowiak i wielu innych.

Połowa lat 70-tych to profesjonalizacja sportu i stagnacja zapasów w Unii.

W 1948 r., gdy opiekę nad klubem roztoczyły Swarzędzkie Fabryki Mebli, rozpoczął się lepszy okres w dziejach klubu. Powstały nowe sekcje, w których swarzędzka młodzież podnosiła swoje umiejętności. Sukcesy odnosili piłkarze, lekkoatleci, ciężarowcy, koszykarki.

Zobacz też: Siedziba Warty Poznań jest w fatalnym stanie

Najwięcej sekcji sportowych klub miał w latach 60-tych.

Dzięki działaczom i dyrekcji SFM powstała nowa hala sportowa, hotel i wyładniała murawa boiska. Młodzież brała udział w obozach w Zaniemyślu, Różance, Błążęjewku. Klub współpracował z Orkanem Poznań w zakresie sekcji lekkoatletycznej i Lechem Poznań w piłce nożnej.

Transformacja ustrojowa w latach 90-tych spowodowała kryzys sportowy i organizacyjny w Unii. Jednak zaangażowanie władz miasta i działaczy spowodował odrodzenie się sportu w klubie Unia i Swarzędzu. Dzisiaj Swarzędz nie słynie z mebli, lecz jest najlepszą Sportową Gminą w Polsce.

Klub Unia obecnie prowadzi sekcje sportowe: piłki nożnej (III liga), zapasów (czołówka młodzieżowa Polski), lekkoatletyczna i gimnastyki.

Unia w czasie 99 lat istnienia miała 14 prezesów, spośród których najdłużej funkcjonował Andrzej Pawlak i Stefan Szczublewski. Klubowi działacze i trenerzy przez sport kształtowali charaktery, uczyli szacunku dla pracy i drugiego człowieka oraz wychowywali wzorowych obywateli i społeczników.

W dniu 7 listopada 2016 r. rozpoczęło działalność Koło Przyjaciół i Sympatyków Klubu Unia, które nosi nazwę „Unia - 100”. Nazwa powstała z myślą o obchodach 100-lecia klubu, które będą za rok. Członkami Koła są byli zawodnicy, trenerzy i działacze klubu. Koło ma w założeniach współpracę z Zarządem Klubu Unia w celu przygotowania jubileuszu 100-lecia oraz integrację środowiska byłych i obecnych członków klubu. Koło dotychczas przeprowadziło w ciągu niespełna 4 lat istnienia 180 różnych akcji o charakterze społecznym, poznawczym, kulturalnym, sportowym i publicystycznym. Członkowie zbierają pamiątki, dokumenty i prowadzą stronę internetową.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Australian Open nie dla Djokovicia, jakie szanse mają Polacy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie